Moskisvet.com
Prhanje in petje

Zdravje

To je razlog, da pod prho pojemo

A.P.
15. 06. 2019 07.54
0

Redko kdo si upa peti pred drugimi, ko pa enkrat stopi v kabino za tuš, prebudi opernega pevca ali pevsko divo v sebi. Verjetno ga ni junaka med nami – ne glede na njegove pevske sposobnosti – ki med tuširanjem ne bil zapel. Verjetno ste opazili, kako dobro se počutite potem. Zakaj pojemo in zakaj se tako dobro počutimo zaradi tega, razkrijemo v nadaljevanju.

Zakaj ljudje tako radi pojemo pod prho? Tuš kabina je eden redkih prostorov, kjer smo zares sami, poleg tega pa ob umivanju nimamo kaj dosti drugega početi. A enako velja za spalnice in prostore, kjer se znajdemo sami. Zakaj je torej tuš tako privlačen za amaterske pevce? Tuš pevsko navdihuje iz številnih razlogov. Pod tušem ni motenj iz okolja, v kombinaciji z blagodejnim učinkom vode pa možgani začnejo sproščati dopamin, hormon odgovoren za dobro počutje, ki mu pravimo tudi hormon sreče in ki poskrbi za boljše počutje. Med petjem vdihujemo tudi več kisika kot sicer, kar pomeni boljšo cirkulacijo krvi (prekrvavljenost). Kar se tiče dihanja ima petje skoraj enak učinek kot meditacija. Vse to pojasni, zakaj pod tušem začnemo peti.

Petje in prhanje imata številne blagodejne učinke na telo.
Petje in prhanje imata številne blagodejne učinke na telo. FOTO: Shutterstock

Zamislite si tuš kabino kot primitivno obliko snemalnega studia. Ker so ploščice reflektivna površina s slabo absorpcijo zvoka, zvok odbijajo, zato je naš glas globlji in ima večji volumen, kot na primer v sobi ali avtomobilu, kjer ni toliko ''olajševalnih okoliščin''. To nas še dodatno spodbudi k petju. Ker se pod tušem sprostimo, se tudi možgani sprostijo, zato lažje prikličemo besedilo, pogosto pa se nam utrne tudi kakšne dobra ideja ali ''mimogrede'' rešimo problem. Da je tuš kabina popoln prostor za naše precej manj popolno petje, je posledica biokemičnih, psiholoških in akustičnih dejavnikov.

Zaradi tega se ne bi smeli tuširati vsak dan, ampak ...
Preberi še
Zaradi tega se ne bi smeli tuširati vsak dan, ampak ...

Petje pod prho ima številne pozitivne učinke, saj zmanjša stres, ki dokazano negativno vpliva na naše zdravje. Ne le boljša prekrvavljenost, z glasnim petjem si krepimo samozavest in bolj kot je glasno, močnejši je učinek. Petje je blagodejno tako s psihičnega, kot fizičnega vidika. Sprošča endorfin in oksitocin, hormona, ki pripomoreta k zmanjšanju stresa, zatirata pa tudi depresijo, saj spodbujata pozitivna čustva. Znanstveniki so dokazali, da imajo ljudje, ki redno pojejo, nižjo vrednost stresnega hormona kortizola. Ker redno petje krepi mišično grlo, pripomore tudi k zmanjšanju smrčanja, ki nezavedno moti tudi naš spanec, ne le spanec partnerja. Po neki študiji tudi zniža krvi tlak, uravnava srčni utrip ter poveča odpornost, zato se petje vse bolj uveljavlja tudi kot oblika medicinskega zdravljenja.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648