Podobno kot iz urina lahko tudi iz blata razberete marsikaj o svojem zdravstvenem stanju. Blato nastane, ko bakterije fermentirajo tvorbo iz vlaknin v hrani in vodi v debelem črevesju. Pomembno je, da blato odvajate redno, sicer se v vašem telesu kopičijo toksini. Priporočljivo je, da veliko potrebo opravljate vsak dan, najbolje večkrat dnevno. Ob tem je treba biti pozoren tudi na nenadne spremembe, ko gre za straniščne navade, za kar so lahko kriva zdravila, določena živila ali stres.
Naše zdravje se začne in konča v našem črevesju, zato je pogled na naš kakec še kako pomemben, četudi se vam to morda zdi odbijajoče. Če namreč veste, kaj gledate, lahko preprečite hujše zdravstvene zaplete. V nadaljevanju preverite, kaj pomenijo različne oblike, barve in teksture vašega kakca.
Približno tri četrtine blata tvori voda, ostalo pa je mešanica živih in mrtvih bakterij, ki pomagajo pri presnovi hrane v črevesju, odpadnih materialov in snovi, ki jih izločajo črevo in jetra. Rjave barve je zaradi bilirubina, pigmenta, ki obnavlja eritrocite (rdeče krvničke), za različne odtenke blata pa so krive bakterije, deli rdečih krvničk, neprebavljene rastlinske snovi in žolč. Idealna oblika iztrebka je v obliki črke S. Blato mora telo zapustiti s čim manj naprezanja, njegova konsistenca pa mora biti podobna zgradbi zobne paste oz. klobase, torej gladka in brez grudic. Po debelini mora biti bližje banani kot svinčniku.
Po bristolski lestvici trdote, ki je plod angleškega zdravnika Kena Heatona, ločimo več tipov blata. Za zdravo prebavo sta značilna tip 3 in 4.
Tip 1 so trdi bobki v obliki orehov, ki jih težko izločamo, saj v črevesju blato ostaja dlje, kar je znamenje, da smo zaprti.
Tip 2 je blato v obliki klobase z vidno strukturo posameznih bobkov (grudasto).
Tip 3 je iztrebek, ki ima obliko klobase z razpokami na površini.
Tip 4 je normalno blato v obliki klobase ali banane, ki je mehko in gladko.
Tip 5 je mehko blato, gre še za oblikovane kose z jasnimi robovi, lahko ga spremlja driska, kar kaže na težave s črevesjem.
Tip 6 so mehki koščki blata z raztrganimi robovi oz. brez jasnih robov, če je kašasto, gre za drisko in kaže na zastrupitev.
Tip 7 je bolj ali manj tekoče blato brez trdih kosov, ki iz črevesja priteče hitro, kar kaže na drisko, ki je lahko posledica bakterijske ali virusne okužbe.
Če blato hitro potone, je to lahko znak, da v vaši prebavi manjka vlaknin in tekočin. Tak kakec v črevesju ostaja dlje in je praviloma temnejši. Če plava, je to pogosto zato, ker vsebuje veliko plinov, kar je lahko posledica uživanja fižola, gaziranih pijač in sladke hrane. Lahko trpite tudi za sindromom razdraženega črevesja. Če se to dogaja pogosto, telo morda maščobe ne vsrkava pravilno. Za vodeno blato je značilno, da se v črevesju zadržuje kratek čas in hitro potuje skozi prebavni trakt, saj je nakopičeno z vodo. Če se driska vleče nekaj dni, razlogov za preplah ni, če traja dlje, pa je priporočljivo obiskati zdravnika. Vzrok za drisko je razdražen prebavni sistem (lahko tudi trebušna gripa), kar je lahko posledica preveč zaužitega sladkorja, preveč stresa, zdravil, fruktoze, sprememb v prehrani itd. Blato lahko iztrebljate tudi v obliki drobnih koščkov (t. i. srninih bobkov), do tega pa pride, če je vlaknin, ki so vezivo in blato držijo skupaj, premalo. Proti temu stanju se borite tako, da povečate količino vlaknin v prehrani. Če je v blatu prisotna sluz – ta je sestavni del blata, a je zaradi bistrosti ne zaznamo – in sicer rumene ali bele barve, je to stanje za zdravnika, saj lahko nakazuje razdraženost črevesne stene, vnetja ali druge zdravstvene težave. Sicer ta želatinasta snov vlaži črevesje in ga varuje pred glivicami, želodčno kislino, virusi in bakterijami ter omogoča, da se blato premika po črevesju.
Velikost blata
Majhno in trdo blato je značilno za tiste, ki uživajo hrano, ki je revna z vlakninami. Tovrstno blato spremlja tveganje nastanka raka debelega črevesa in divertikuloze (bolezni prebavil). Hrana z dovolj vlakninami blato naredi večje in mehkejše, kar olajša prebavo, saj takšno zahteva manj naprezanja.
Vonj
Izrazito neprijeten vonj blata je najpogosteje posledica uživanja določene vrste hrane. To še posebej velja za živila, kot so jajca, mladi sir, fižol, čebula, industrijsko predelana hrana, alkohol in antibiotiki. Neprijeten vonj je v redkih primerih tudi posledica raka trebušne slinavke, okužbe s paraziti ali vnetja. Smrad ni nujno slab znak, saj je posledica delovanja številnih bakterij v hrani med procesom presnove, s čimer bakterije ohranjajo naše zdravje.
Barva blata
Če je blato rumene barve, je to običajno znak, da ste zaužili preveč korenja, sladkega krompirja, rumenega barvila, kurkume ipd. V primeru, da niste uživali nič od naštetega, je razlog lahko črevesno vnetje, okužba s parazitom, jemanje določenih zdravila, odvečne maščobe, celiakija (bolezen tankega črevesa), še posebej če rumeno blato spremlja driska, gripa, trebušni krči ali povišana telesna temperatura. Vzrok za rumeno blato so lahko tudi težave z jetri, žolčnikom in trebušno slinavko. Če je blato zelene barve, je za to lahko kriv klorofil v hrani, lahko pa je krivo tudi barvilo za hrano oz. hrana, ki pospešuje aktivnosti črevesja in žolča (z njim jetra razgrajujejo maščobe) in zato prehitro pride skozi prebavni trakt ter ne spremeni barve. Pojavi se lahko med nosečnostjo, lahko pa je tudi posledica Crohnove bolezni. Kadar je žolča preveč, se blato obarva rumeno-zeleno. Če je tega premalo, je blato blede barve (svetlo, peščeno ali sivo obarvano). Takšno blato je mastno ali svetleče, zelo smrdeče in plavajoče, saj gre za neprebavljene maščobe. Takšno je lahko tudi zaradi določenih zdravil (npr. klistirja). Če je blato bele barve, je to lahko znak raka trebušne slinavke, vnetja ali okvarjene absorpcije hranil (malabsorbcije). Če je blato črno, katranasto ali zelo temno, je za to lahko kriva določena hrana (npr. robide, železo in grozdni sok), lahko pa je tudi posledica zaprtja. Razlogi so lahko tudi krvavenje v zgornjem predelu prebavil, požiralnika ali želodca, razjede dvanajsternika ali želodca, gastritis ali varice požiralnika.
Zaprtost
Če odvajate trdo blato, se pri tem močno naprezate in odvajate neredno, ste zaprti. Več o zapeki si lahko preberete TU.
Ali je vaše blato zdravo, lahko preverite zelo hitro. Zdravo blato se odraža v tem, da iztrebljate enkrat dnevno, da se med iztrebljanjem pretirano ne naprezate, da ne sedite predolgo na školjki, da blato ne zaudarja po kislem, da je kompaktno in da zadnjik po iztrebljanju ni umazan. To v praksi pomeni, da ga s toaletnim papirjem obrišete zgolj enkrat.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV