Moskisvet.com
Pitje kave

Zdravje

Ti posamezniki ne bi smeli piti kave

M.S.
03. 01. 2023 05.00
0

Marsikdo si začetka dneva ne predstavlja brez kave. Na svetu obstaja veliko kavopivcev, a nimajo vsi te sreče, da si lahko privoščijo to črno pijačo, ki izboljša našo osredotočenost, preprečuje depresijo, dvigne raven energije, ščiti jetra itd.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Kava ima številne blagodejne učinke na zdravje in telo (med drugim zmanjša tudi tveganje za sladkorno bolezen tipa 2, za srčne bolezni, poveča kognitivne sposobnosti, pomaga pri hujšanju itd.). A ni dobra za vsakogar. Po mnenju strokovnjakov bi se ji morale izogibati naslednje skupine posameznikov, saj ima kava nanje več negativnih kot pozitivnih učinkov, zato bi se ji morali v celoti izogibati ali pa njeno uživanje karseda omejiti.

Kava je za marsikoga zdravilo, a lahko povzroči tudi nemalo težav.
Kava je za marsikoga zdravilo, a lahko povzroči tudi nemalo težav. FOTO: Shutterstock

Ljudje s sindromom razdražljivega črevesja (IBS)

Sindrom razdražljivega črevesja (tudi sindrom iritabilnega kolona) sodi med najbolj pogoste funkcionalne motnje v delovanju prebavil. Gre za kronično bolezen, eden od sprožilcev razdražljivega črevesja pa je tudi kava. Spremljajo ga bolečine v trebuhu, driska, zaprtje in druge motnje, kot je anksioznost. Kava poveča možnost driske, zato strokovnjaki priporočajo, da ljudje, ki trpijo za to zdravstveno težavo, kofein omejijo ali v celoti črtajo z jedilnika.

S temi pijačami ne bi smeli jemati zdravil
Preberi še
S temi pijačami ne bi smeli jemati zdravil

Ljudje z glavkomom

Ljudje, ki trpijo za glavkomom oz. zeleno mreno, so še ena skupina, ki jim strokovnjaki svetujejo, da se držijo proč od kave. Zakaj? Glavkom je očesna bolezen, ki prizadane omenjeni očesni živec in ob uživanju kofeina naraste očesni (tudi intraokularni) pritisk, kar ogroža naš vid, saj lahko povišan pritisk povzroči škodo na optičnem živcu, ki informacije iz očesa prenaša do možganov.

To se dogaja z vašimi jetri, če pijete kavo
Preberi še
To se dogaja z vašimi jetri, če pijete kavo

Ljudje s prekomerno aktivnim sečnim mehurjem

Verjetno glede na lastne izkušnje dobro veste, da se je bolje izogniti pitju kave, preden se odpravite na daljšo pot, še posebej če boste imeli na tej omejen dostop do toalet. Stranski učinki kofeina se namreč lahko kažejo tudi v pogostejšem uriniranju in večji potrebi po uriniranju. Prekomerno aktiven sečni mehur je kronična bolezen, za katero so značilni pogosto uriniranje (tudi ponoči), pogosto mokrenje, močno tiščanje na vodo in uhajanje seča (inkontinenca). Če kave ne pijete redno, boste zaradi tega morda še bolj občutljivi na njene učinke.

Uživanje kave na prazen želodec lahko povzroči težave z zdravjem črevesja, saj spodbuja proizvodnjo želodčne kisline.
Uživanje kave na prazen želodec lahko povzroči težave z zdravjem črevesja, saj spodbuja proizvodnjo želodčne kisline. FOTO: Shutterstock

Ljudje s srčnimi težavami (npr. aritmijo)

Kofein povzroči dvig krvnega pritiska in srčnega utripa, zato je pomembno, da se vsak, ki trpi za srčno boleznijo, o uživanju kave posvetuje z zdravnikom, da ta oceni, koliko kave, če sploh, je še varno uživati.

Kofein vpliva na zdravje naših kosti
Preberi še
Kofein vpliva na zdravje naših kosti

Nosečnice

Strokovnjaki omejitev vnosa kofeina priporočajo tudi nosečnicam, in sicer na pribl. 200 miligramov na dan oz. največ dve skodelici (mnenja o tem so sicer deljena, zato se je o tem pametno posvetovati z osebnim zdravnikom), da zmanjšajo tveganje za splav, prezgodnji porod ali rojstvo otoka s prenizko porodno težo.

Kako zaspati, če vas kava drži pokonci?
Preberi še
Kako zaspati, če vas kava drži pokonci?

Doječe matere

Kofein je stimulant in naravni diuretik (poveča izločanje seča), zato doječe matere s pitjem kave tvegajo dehidracijo. Poleg tega v majhnih količinah kofein prebije do materinega mleka in s tem do otroka. 

5 znakov, da pretiravate s kavo
Preberi še
5 znakov, da pretiravate s kavo

Ljudje z motnjami spanja

Čeprav je kofein po slabi noči za marsikoga najboljše ''zdravilo'', da ostane buden, nas prav ta navada lahko pahne v začaran krog nekvalitetnega spanca in utrujenosti. Četudi mislite, da popoldanska kava ne vpliva na vaš spanec, lahko vpliva na kakovost le-tega. Strokovnjaki zato priporočajo, da se kofeinu izogibate vsaj šest ur, preden zatisnete oko.

Kava vpliva na kvaliteto spanca.
Kava vpliva na kvaliteto spanca. FOTO: Adobe Stock

Anksiozni ljudje in tisti, ki so nagnjeni k paničnim napadom

Tesnoba in anksionznost sta čustvi, ki ju poznamo vsi in se aktivirata ob stresnem dogodku. Tesnoba ima namreč varovalno vlogo. Kadar se izraža pogosto in intenzivno ter v neogrožajočih situacijah, lahko govorimo o panični motnji, za katero so značilni razbijanje srca, pospešen srčni utrip, potenje, občutek kratke sape in dušenja, vrtoglavica, omotičnost, tresavica, bolečina v prsih in trebuhu, občutek slabosti, občutek mraza/vročine, pa tudi mravljinčenje. Ker je kava stimulans, lahko to stanje le še poslabša.

Kaj se zgodi z vašim telesom, ko kavo pijete na prazen želodec ali zakaj je ne boste več pili na tešče!
Preberi še
Kaj se zgodi z vašim telesom, ko kavo pijete na prazen želodec ali zakaj je ne boste več pili na tešče!

Ljudje, ki imajo drisko

Marsikdo zjutraj spije kavo, da ga ''požene'', kar pa ni dobra lastnost, če imate drisko. Brezkofeinska kava je v tem primeru morda manj problematična, čeprav tople pijače nasploh stimulirajo črevesje. Zakaj kava ''požene'', izveste TU.

Hujšanje s kofeinom – nad kilograme s skodelico kave
Preberi še
Hujšanje s kofeinom – nad kilograme s skodelico kave

Ljudje z epilepsijo

Raziskava, ki je bila resda opravljena na (pre)majhnem vzorcu, je pokazala, da pitje kave v večjih količinah poveča pogostost napadov. O uživanju kofeina se je zato smiselno posvetovati z nevrologom.

Pitje kave v poletni vročini ni najboljša ideja. Vpliv kofeina na razgreto telo je namreč tudi desetkrat močnejši, zato so močnejše tudi reakcije.
Pitje kave v poletni vročini ni najboljša ideja. Vpliv kofeina na razgreto telo je namreč tudi desetkrat močnejši, zato so močnejše tudi reakcije. FOTO: Shutterstock

Otroci, mlajši od 12 let

Kofein lahko pri otrocih pusti resne posledice, saj povzroči povišan srčni utrip, povečan občutek tesnobe, težave s koncentracijo in razdražen želodec. Poleg tega daje lažen občutek sitosti, zato so lahko otroci prikrajšani za pomembna hranila, nujno potrebna za rast in razvoj.

Na dan lahko mirne duše spijete tudi 25 kav
Preberi še
Na dan lahko mirne duše spijete tudi 25 kav

Ljudje, ki trpijo za gastroezofagealno refluksno boleznijo (GERB)

GERB je posledica refluksa, pri katerem se pogosto pojavi tudi zgaga, kašelj, bolečine v prsnem košu, hripavost, spahovanje, težave s požiranjem in astmi podobni simptomi. Kofein lahko sprosti spodnji sfinkter požiralnika, mišice, ki se nahajajo na prehodu požiralnika v želodec in preprečujejo povratek hrane in tekočine nazaj v požiralni ter povzroči simptome omenjene bolezni. Posezite po brezkofeinski kavi ali kavo v celoti črtajte s seznama pijač.

Nobenemu ni prijetno, da mora to priznati
Preberi še
Nobenemu ni prijetno, da mora to priznati
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648