Movember kot mesec moškega zdravja spodbuja tudi k ozaveščanju o pomembni zdravstveni težavi močenjšega spola – raku na modih.
Pomembno je zgodnje prepoznavanje sprememb, ki so pokazatelji te bolezni, zato je potrebno dobro spoznati najbolj možat del svojega telesa, celo bolj možat kot so genitalije.
Kaj je testis?
Testis (modo, testis) je spolna žleza z notranjim izločanjem. Imajo jo vsi biološko zdravi samci, samice pa ne (homologna ali ujemajoča se ženska žleza je jajčnik). Notranje izločanje (endokrino) pomeni, da izločke, ki jih ustvarja, predvsem testosteron in estrogen, prenašajo v telo od znotraj s telesnimi tekočinami. Moda proizvajajo tudi semenčice (spermo), ki pa seveda lahko zapustijo telo.
Funkcija testisov je torej proizvodnja semenčic (spermatozoidov) in hormonov. To počne takrat, ko deluje v normalnem stanju. Vendar pa so moda, tako kot celotno telo, podvržena različnim odstopanjem od zdrave zgradbe in delovanja: takšna stanja je treba odkriti in zdraviti čim prej.
Mošnja
Testisi se nahajajo v skrotumu (kar ustreza velikim sramnim ustnicam pri ženskah). Vsekakor je treba spomniti, da lahko v mošnji poleg testisov tipamo tudi okoliške organe in tkiva, ki modom omogočajo pravilno življenje in delovanje. Mošnja je parni organ, prav tako moda. Toda gledano od zunaj tvori edinstveno kožno-mišično vrečko. Barva je običajno nekoliko temnejša od preostale kože telesa. Zaradi tankosti kože so iz obdobja zgodnje pubertete na koži mošnje opazne belkaste izbokline – to so korenine sramnih dlak (foliklov) in so precej pogoste.
Tudi za sprostitev in napenjanje mošnje ima ta koža gube, ki so jasno vidne, ko moda držimo blizu telesa. Navpično na sredini, tako od spredaj kot od zadaj, je na zunanji strani viden šiv, ki se na notranji strani nadaljuje v pregrado (septum), ki deli mošnjo na dve votlini, v kateri se nhajajo testisi in prilegajoči se organi. Če se na mošnji pojavijo kakršne koli spremembe, ki ob ustrezni higieni ne izginejo v 2-3 dneh, se vsekakor posvetujte z zdravnikom.
Spremembe, ki jih lahko vidimo, otipamo in otipamo na in znotraj mošnje, so lahko različne. Našteli bomo najpogostejše.
Hidrokela
Osnovni znak hidrokele (hydrocela, iz grščine /hydor – voda in /kele – izboklina, izrastek, oteklina) je vodna oteklina znotraj mošnje. Takšna oteklina je posledica kopičenja telesne tekočine med membranami na notranji strani mošnje, med kožo in modi.
Stanje je relativno pogosto in se lahko pojavi ne glede na starost. Pri dojenčkih je najpogostejši vzrok nepopolno zaprtje prehoda med trebušno votlino in mošnjo. V kasnejšem življenju se pojavi zaradi poškodbe, vnetja ali okužbe.
Ker je drenaža nezadostna, se lahko oteklina poveča in zmanjša. Če se spreminja, se običajno čez dan poveča, v ležečem položaju in po spanju pa je nekoliko manjša.
Kopičenje tekočine povzroča občutek teže, pritiska in celo hude bolečine. Bolečine pri dojenčkih običajno ni. V nekaterih primerih lahko zapostavljena hidrokela povzroči večkratno povečanje volumna skrotuma. Takšen primer, ki temelji na resničnem dogodku, sta opisala Michael Patrick in Oisín Kearney v drami My Left Nut, po kateri je nastala tudi serija BBC. Iz Michaelove otekle mošnje so odstranili štiri decilitre tekočine.
Zdravljenje je odvisno od vsakega posameznega primera. Blažje otekline lahko usahnejo same od sebe. Ko pa tekočina ne izgine ali če se pojavi občutek nelagodja ali bolečine, vsekakor obiščite zdravnika. Okužbe in vnetja bodo zahtevala usmerjeno terapijo, posegi pa lahko po potrebi rešijo težavo z nakopičeno tekočino. Kot vedno je bolje iti na pregled in začeti zdravljenje v zgodnji fazi težave.
Varikokela
Varikokela (varicocele, lat. varix, varic- – razširjena vena in grš. /kele – izboklina, izrastek, oteklina) – pomeni stanje razširjenih ven, ki odvajajo kri iz testisov. Zaradi tega stanja ni pravilnega krvnega obtoka in moda lahko zelo trpijo: moda ne dobijo dovolj hrane in kisika, ne rastejo ali odmrejo.
Zunanji znaki so manjša oteklina nad modom, včasih boleč občutek in zmanjšano prizadeto modo. Najpogosteje zbolijo mlajši moški med 15. in 25. letom.
Torzija testisov
Zasuki (torzije) se nanašajo na obračanje celotnih testisov okoli osi ali nekaterih tubulov. Najbolj opazen znak (simptom) je zelo močna bolečina, na katero se človek navadno odzove z obiskom zdravnika: res je, da je to potrebno takoj.
Obstajajo tudi primeri, ko bolečina traja le nekaj dni, vendar težava ne izgine z bolečino, ampak lahko privee do resnejših stanj – zato k zdravniku pojdite takoj, ko se bolečina pojavi in ne čakajte, da pojenja. Ker so možni različni vzroki, je zdravljenje takih primerov odvisno od ugotovljenega stanja.
Tumorji mod
Tumorji so lahko benigni in maligni. Pomembno je, da oboje čim prej odkrijemo in takoj začnemo z zdravljenjem. Zato je pomembno, da vsaj enkrat na mesec pregledate moda – tako, da jih pogledate od zunaj in otipate. Če opazite karkoli nenavadnega, kakršno koli razliko od prejšnjega stanja, se takoj obrnite na splošnega zdravnika in nato na urologa za postavitev diagnoze in terapije.
Znaki so: povečana trdota ali mehkoba testisov, izbokline na površini mod, bolečine v hrbtu in/ali trebuhu, otekle prsi. Tumor se najpogosteje pojavlja pri mlajših moških, od 14. ali 15. leta do okoli 50. leta starosti, najpogosteje med 30. in 35. letom starosti. Čeprav je pojavnost majhna, zadnja desetletja narašča. Zaradi zelo zgodnjega možnega pojava tumorjev v obdobju rasti je zaželeno, da so moški seznanjeni s težavo in samopregledovanjem že v puberteti ter s pomenom zgodnjega zdravljenja, brez sramu in strahu. Posebej velja opozoriti, da če med samopregledovanjem opazimo kaj nenavadnega, ne smemo prestrašiti in takoj pomisliti na najhujše: mnoge spremembe, ki nastanejo, sploh niso tumorji.
Nepravilno delovanje, zunanji vplivi - na primer udarec ali okužba - lahko povzročijo druga stanja, ki vplivajo na kakovost življenja in zdravstveno počutje. Vsako opaženo spremembo, morebitno nevarno situacijo (kot so poškodbe ali nezaščiten spolni odnos) je treba oceniti s strokovnim zdravniškim nasvetom.
Za dolgo zdravje
Za zdravje moških je pomembno, da so zdravi najbolj posebni moški organi – moda. Svojo vlogo igrajo tudi oblačila: ne smejo biti tesna ali ozka, ampak morajo biti zračna. Moda se namreč nahajajo izven trebušne votline prav zato, ker jih prekomerna toplota poškoduje. In ozka oblačila in nekatere umetne tkanine jih lahko preveč segrejejo.
Mišice, s katerimi so moda ovita (musculus cremaster, cremaster mišica), lahko testise spustijo, ko jim je ob telesu pretoplo, in dvignejo, ko niso dovolj ogreta. Prekomerna toplota lahko poškoduje modo, zmanjša plodnost semena in vpliva na proizvodnjo testosterona. Testisom je treba poleg mile klime zagotoviti redno higieno ter samopregledovanje in zdravniške preglede.
Vir: net.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV