Moskisvet.com
Tetovaža

Zdravje

To morate vedeti, preden si omislite prvo tetovažo

M.S.
02. 03. 2023 05.00
0

Kaj morate vedeti, preden si omislite tatu? Tetovaža je pomembna življenjska odločitev, zato je dobro o tem temeljito premisliti in se o zadevi prej dobro pozanimati, če si boste tatu omislili prvič. Dobro se je zavedati, da nekatere službe prepovedujejo tetovaže na vidnih mestih, zato dobro premislite tudi o svoji karieri.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?
Tattoo artist Uroš Grahek: stranke, ki so želele tatuje na teh mestih, so dobile košarico
Preberi še
Tattoo artist Uroš Grahek: stranke, ki so želele tatuje na teh mestih, so dobile košarico

Čeprav so tetovaže postale nekaj vsakdanjega in celo izjemno priljubljeni modni dodatki – tetoviran naj bi bil vsak tretji Slovenec – gre še vedno za pomembno odločitev, ki je ne gre jemati zlahka. Vemo, da partnerji nujno niso večni, enako velja za idole iz mladosti in trenutne trende. Tetovaža pa je večna, zato izberite motiv, ki vam nekaj pomeni. Tetovaže so znane že več kot 10 tisoč let in so se ohranile vse do danes. Preden si jo omislite sami, se je dobro seznaniti z osnovami.

Tetovaža je življenjska odločitev.
Tetovaža je življenjska odločitev. FOTO: Shutterstock

Kdaj si omisliti tetovažo?

Za tetovažo se je najbolje odločiti v hladnejših mesecih, saj tatu zahteva posebno nego. Najboljši čas za tetoviranje je med septembrom in junijem. Najmanj 14 dni po tetoviranju se je treba izogibati soncu, prav tako se vsaj 10 dni po posegu ne smete kopati – odpade tako kopanje v slani in sladki vodi kot v bazenu – saj lahko pride do okužbe ali pa tetovaža zbledi. Če povzamemo, sonce in (slana) voda sveži tetovaži škodita.

Miti in resnice o tetovažah
Preberi še
Miti in resnice o tetovažah

Tveganja

Pri izbiri tetovatorja stavite na kakovost in higieno. Neprofesionalen in higiensko neustrezen poseg lahko vodi v pojav okužb z bakterijami, tudi z glivicami in virusi, kot je herpes simpleks. Do okužbe lahko pride tudi zaradi alergije na barvo, kar pa je redkost, saj je edina barva, ki je alergena, rdeča, ostale pa so hipoalergene. V primeru, da pride do reakcije, koža lahko oteče in začne srbeti, lahko pa pride tudi do gnojnega vnetja. Najpogostejše alergijske reakcije so sicer rdečica in ekcemi. Če igla ne zadosti higienskim standardom in je nesterilna, se lahko okužimo s hepatitisom (B), tuberkulozo, sifilisom in drugimi nalezljivimi boleznimi, med njimi tudi virusom HIV.

Barve za tetovaže pogosto vsebujejo težke kovine, npr. svinec, nikelj, krom, kobalt in industrijsko izdelane strupe, kot sta aluminij in živo srebro, ki so deloma alergene in kancerogene.
Barve za tetovaže pogosto vsebujejo težke kovine, npr. svinec, nikelj, krom, kobalt in industrijsko izdelane strupe, kot sta aluminij in živo srebro, ki so deloma alergene in kancerogene. FOTO: Adobe Stock
Tetovaže, ki opominjajo na pomen duševnega zdravja
Preberi še
Tetovaže, ki opominjajo na pomen duševnega zdravja

Je tetoviranje boleče in tvegano?

Vas je strah tetoviranja, igle in bolečine? Naj vas ne opogumi alkohol, saj ta redči kri in lahko se zgodi, da boste zaradi prisotnost alkohola med tetoviranjem bolj krvaveli kot sicer – zato pred tetoviranjem tudi ne uživajte tablet, ki redčijo kri. Če teče kri, se črnilo tudi težje vpije. Pomembno je zavedanje, da noben pravi umetnik ne bo delal kopij drugih del, tudi tetovator ne, zato ne pričakujte povsem enake tetovaže na svoji koži, kot je referenčna. Če ne premorete risarskih veščin, vam lahko s skico pomaga tetovator. Po tetoviranju delo zaščiti s plastično folijo, ki jo po nekaj urah odstranite. Tedaj je koža najbolj občutljiva in ni dobro, da pride v stik s tkanino. Po nekaj urah jo speremo z mlačno vodo in namažemo z mazilom.

Tetoviranje je v vsakem primeru boleč poseg.
Tetoviranje je v vsakem primeru boleč poseg. FOTO: Adobe Stock

Tetoviranje v nobenem primeru ni neboleče, intenzivnost bolečine pa je odvisna predvsem od predela telesa, kjer si boste omislili tetovažo. Kjer je več mišic, boli manj kot tam, kjer se pod kožo nahaja kost, bolj boleči pa so tudi deli, kjer se nahaja veliko živcev. Če smo konkretni, najbolj boli na predelu trebuha, reber, hrbtenice in glave, najmanj pa po pričevanjih boli zgornji del roke. Ker je tatu v bistvu rana, lahko koža po posegu srbi. Med faze celjenja poleg srbenja sodi tudi luščenje kože. Dokler se tatu povsem ne zaceli, ga je treba pustiti domala povsem na miru, torej odpadeta tako umivanje kot prhanje na mestu tetovaže. Zdravljenje tetovaže traja od dva do tri tedne. V tem času tetovažo vsako jutro in večer sperite in jo čez dan večkrat namažite. Tatu moramo vedno mazati, ko je suh in čist. Prve dni koža pušča mezgo (tudi limfo, rumenkasto prosojno telesno tekočino), kar je normalen proces celjenja. Zato je pomembno, da počakamo, da je predel suh. Šele za tem ga namažemo z mazilom, s čimer ga zaščitimo in začnemo s procesom nege.

Odstranjevanje tatuja lahko poteka lasersko.
Odstranjevanje tatuja lahko poteka lasersko. FOTO: Adobe Stock
Najbolj seksi zvezdniške tetovaže
Preberi še
Najbolj seksi zvezdniške tetovaže

Pred posegom

Najbolj neprijetnih je prvih 15 minut tetoviranja, ko se koža še privaja na bolečino. Pred posegom se spočijte in najejte, po tetoviranju pa se strogo držite navodil tetovatorja, da se izognete morebitnim zapletom. Neprespanost, utrujenost in lakota so dejavniki, ki lahko povzročajo nemir, kar lahko vpliva na kakovost tetovaže. Med tetoviranjem lahko občutite vrtoglavico, o čemer takoj obvestite tetovatorja, da prekine poseg in si opomorete. Teden dni pred posegom koži zagotovite dobro nego, pri čemer je najpomembnejša hidracija le-te, zato spijte zadostno količino vode. Pred posegom tetovatorja opozorite na morebitne bolezni, alergije in kožne težave. Na mestu tetovaže nas pred posegom ne sme opeči sonce.

Kdo si lahko omisli tetovažo?

Za tetovažo moramo biti polnoletni oz. posameznik zanj potrebuje soglasje staršev. Tetovaža je večna, odstranjujejo pa jo lasersko ali operativno.

Ali tatu vpliva na potenje?
Preberi še
Ali tatu vpliva na potenje?

Kako poteka tetoviranje?

Igla strojčka v minuti naredi od 50 pa vse tja do 3000 vbodov. Igla prebode povrhnjico in prodre globlje v notranjost, kjer pusti trajno sled. Ob vbodu skušajo celice rano zapreti, barva pa ostane v podkožju. Tetovaže sčasoma rahlo zbledijo.

Tetovaže zločincev in njihov pomen: tatuji, ki jim imajo samo najhujši prestopniki
Preberi še
Tetovaže zločincev in njihov pomen: tatuji, ki jim imajo samo najhujši prestopniki
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648