Prekrivanje brazgotin z umetnostjo tetoviranja
Glavni namen prekrivanja brazgotin, ki so posledica samopoškodovalnega vedenja ali celo poskusov samomora, je preobrazba bolečine v nekaj lepega in trajnega. Gre za simbolični zaključek temnega obdobja, iz katerega je posameznik zrasel in ustvaril novo, močnejšo podobo samega sebe. Brazgotine v tem primeru dobijo povsem drugo dimenzijo, kar zagovarjajo tudi nekateri znani tetovatorji. Mnogi med njimi se držijo posebnega nenapisanega pravila, in sicer vsak mesec podarijo brezplačno tetovažo nekomu, ki je preživel težko obdobje in skuša posledice na telesu preoblikovati v nekaj novega.
Nekateri strokovnjaki celo menijo, da je tetovaža lahko koristen del procesa zdravljenja, saj težko obdobje oriše v povsem drugi luči. Gre za neke vrste opomnik o tem, kaj vse je neka oseba že preživela, in ji pomaga na izkušnjo gledati bolj pozitivno.
Ena najbolj znanih tetovaž izvira iz projekta Semicolon, kar bi prevedli kot "podpičje" (;). Projekt je bil zasnovan leta 2013, in sicer z namenom podpore in počastitve vseh, ki imajo za seboj poskus samomora ali trpijo za depresijo, samopoškodovalnim vedenjem in zasvojenostjo. Podpičje je postalo močan simbol zavedanja o duševnem zdravju, zato so ga številni upodobili tudi v obliki tetovaže. Se sprašujete, zakaj ravno podpičje? Izbrali so ga zato, ker predstavlja točko, ko bi pisatelj lahko končal poved, vendar je ni. V tem primeru je vsak posameznik avtor, stavek pa je življenje. Simbol torej prinaša sporočilo, da zgodbe ni še konec, življenjsko potovanje pa se nadaljuje.
Pogosta tetovaža je tudi napis warr:or, ki pomeni "bojevnik" in služi kot opomin, da se je v življenju ne glede na to, v kako temnem in težkem obdobju smo, treba boriti. V besedi warrior se namesto črke i uporablja kar podpičje. Iskanje smisla v boju je znak naše notranje moči in omogoča, da v sebi poiščemo moč za vztrajanje.
Priljubljena tetovaža je tudi molekularna struktura serotonina, nevrotransmiterja, ki ima pomembno vlogo pri uravnavanju razpoloženja. Simbol izraža zavedanje, da ta pomembna in obenem tudi skrivnostna spojina obstaja v telesu in na neviden način podpira srečo, zmožnost učenja in spomin, tudi če se zdi, da nam vsega naštetega primanjkuje.
Tudi zelena pentlja je simbol ozaveščenosti o duševnem zdravju, običajno pa jo nosimo maja, ki je tudi uradno mesec duševnega zdravja. Njen namen sta spodbujanje o odprtem pogovarjanju o težavah z duševnim zdravjem in destigmatizacija. Zeleno pentljo si nekateri izberejo tudi za tetovažo, ki je počastitev ozaveščenosti in znak spodbude za vse izzive na področju duševnosti.
Bipolarna motnja, za katero je značilno menjavanje obdobij manije in depresije, predstavlja velik zdravstveni problem in velja za eno težjih duševnih motenj. Tetovaža metulja, ki ima eno polovico kril obarvano v pisane barve, druga polovica pa v je črno-bela, ponazarja nihanje razpoloženja, s katerim se soočajo bolniki. A te lepe žuželke simbolizirajo tudi metamorfozo; življenje začnejo kot gosenica, nato se zabubijo in šele nato preobrazijo v čudovitega metulja. To lahko razumemo tudi kot opomnik, da se vedno lahko spremenimo in osvobodimo.
Nekateri pa se odločijo za tetovažo GAD, ki pomeni splošno anksiozno motnjo (ang. General Anxiety Disorder). Motnja prizadene dvakrat več žensk kot moških in je lahko močno izčrpavajoča, saj se takšen posameznik nenehno bori s strahom, tesnobo in številnimi psihosomatskimi težavami. Tetovaža s kratico GAD je torej neke vrste opomnik o težkem boju in hkrati nenehnem izboljševanju samega sebe.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV