Na milijone ljudi dnevno uživa vitaminske dodatke. A nimajo vsi pozitivnih učinkov na naše telo, če jih zaužijemo ob napačnem delu dneva, razlagajo strokovnjaki. ''Ko ljudje vitaminov ne uživajo na prav način, ne bodo opazili izboljšav,'' razlaga otroški zdravnik Rodolfo Perez-Gallardo. ''Vaše telo ne more optimalno absorbirati vitaminov, razen če veste, kdaj jih zaužiti.'' S tem se sicer ne strinjajo vsi, ki pravijo, da ''je malo raziskav, ki kažejo na to, da čas vpliva na optimalni učinek'', poudari dr. Jagdish Khubchandani z univerze New Mexico. ''Bolj je na mestu vprašanje, ali so ta dopolnila res potrebna ali le priporočena. Ali obstajajo naravni viri vitaminov, mineralov in hranil, ki jih lahko zaužijete? In ali imajo dopolnila sploh učinek?'' Čeprav trg s prehranskimi dopolnili nenehno raste, za večino ni dokazano, da imajo pozitivne učinke na zdravje.
Teh prehranskih dopolnil ni priporočljivo jemati zvečer:
Vitamin B
Vsak izmed vitaminov B igra pomembno vlogo za ohranjanje energije in zdravja celic. Veliko je razlogov, zakaj je B vitamin koristen za zdravje in pomaga pri stanjih, kot je Crohnova bolezen, ki telesu preprečuje absorbiranje vitaminov starejšim, pri nosečnosti in ko smo na dieti. Pomanjkanje teh vitaminov povzroča utrujenost, slabost, spremembo razpoloženja, anemijo, otekanje, vnetje jezika, kognitivne težave, otopelost, mravljince v rokah in nogah itd. ''Vitamin B se načeloma uživa v jutranjih urah,'' razloži dr. Soliman. Vitamin B6 npr. lahko povzroča težave s spanjem in vpliva na sanje, če ga uživamo zvečer.
Vitamin D in kalcij
Priljubljenost vitamina D je v času pandemije covida-19 močno narasla, češ da pomaga proti tej bolezni, razlaga dr. Khubchandani. Zgolj nekaj študij je do zdaj raziskalo, kako čas zaužitja vitamina D vpliva na njegovo učinkovitost. Kot kažejo nekateri rezultati, naše telo vitamin D povezuje s sončno svetlobo in spancem. Ponoči naraste raven melatonina, ki spodbuja spanje, jemanje vitamina D pa naj bi motilo spanec. Kalcij in vitamin D sta močno povezana in ju je najbolj uživati skupaj, najbolje čez dan skupaj z večjimi obroki hrane, ki vsebujejo maščobo, saj ta pomaga absorbirati vitamin D.
Ribje olje
Ribje olje vse bolj pridobiva na priljubljenosti, bilo pa je popularno že v starem Rimu v obliki omake iz ribjega olja garum. Od njega imajo lahko koristi domala vsi, a pomemben je timing, da je karseda učinkovito in se izognemo negativnim stranskim učinkom. Ker vsebuje veliko maščobe (bogato je z omega-3-nenasičenimi maščobnimi kislinami), lahko jemanje pred spanjem povzroči prebavne motnje in zgago. Strokovnjaki priporočajo, da ga jemljemo skupaj z živili, ki so vir maščobe. Kljub temu, da ribje olje prinaša številne pozitivne učinke na zdravje, imamo lahko težave, če ga jemljemo v kombinaciji z antikoagulanti, antitrombotiki, zdravili za zniževanje visokega krvnega tlaka, zdravili za hujšanje, kontracepcijskimi tabletami in vitaminom E, saj ta zmanjša njegov učinek.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV