To lahko dosežete z jutranjo rutino, ki bo izboljšala vaše počutje in razpoloženje čez dan in vas navdala z več optimizma oz. pozitivnega razmišljanja in pogleda na svet ter življenje nasploh. Ker si vsi zaslužimo biti srečni in zadovoljni.
Večina svoje jutro začne tako, da pograbi pametni telefon in preveri e-pošto, preleti objave na družbenih omrežjih in novice, in to še preden sploh dobro vstane iz postelje. Težava je, da namesto da bi se vi odločili, kako se boste počutili tisti dan, dopustite drugim rečem, da določijo, kako se boste počutili na začetku dneva. Namesto da takoj zjutraj preberete službeno e-pošto ali slabe novice, dajte dnevu priložnost ter usodo s tem bolj vzemite v svoje roke.
8 stvari, ki jih lahko storite takoj zjutraj in svoje življenje spremenite na bolje:
Izrazite hvaležnost
Moč pozitive je neverjetna, zato takoj zjutraj izrazite svojo hvaležnost. Preden se zaveste vseh problemov in vaše misli preplavijo obveznosti in zadolžitve, se spomnite na tiste stvari, za katere ste hvaležni. Tako boste v dan štartali bolj pozitivno naravnani.
Nasmehnite se
Mislite pozitivne misli. Opzitimizem oz. pozitivnost je zelo pomemben košček v mozaiku sreče in boljšega življenja. Vaše reakcije, vaš odnos do stvari so namreč ključni, saj so vaše misli odvisne od vašega razpoloženja. Kako se počutite, namreč diktira vaše razmišljanje in to vpliva na vašo percepcijo. Kar torej vidite in čutite, ni objektivna različica stanja, pač pa stranski produkt tega, kar verjamete, mislite in čutite v danem trenutku. Še preden torej odprete oči, se nasmehnite, saj že samo nasmeh izboljša razpoloženje, saj se ob tem sproščajo nevroprenašalci, kot sta hormona serotonin in dopamin. Ne glede na to, kaj vas čaka, začnite dan z nasmehom, saj boste na ta način sprejemali bolj racionalne odločitve in stvari videli bolj pozitivno kot sicer.
Mrzla voda
Takoj zjutraj si privoščite hladno prho ali si z mrzlo vodo popršite oz. izperite obraz. Mrzla voda namreč pospeši cirkulacijo krvi, zoža pore, poveča srčni utrip in prisili telo, da sprejme več kisika, kar hitreje prebudi možgane ter pomiri utrujene oči. Poveča tudi količino testosterona, krepi imunski sistem (ker pospeši presnovo), maščobe tedaj izgorevajo kar 15-krat hitreje. Zanjo je potreben pogum, zato tudi krepi moč volje in je super vaja za vzpostavljanje discipline.
Hidracija
O pomenu zadostnega uživanja tekočine čez dan ste verjetno slišali že velikokrat v povezavi z zdravjem, pomaga pa tudi pri doseganju sreče in zadovoljstva. Začnite dan s kozarcem mlačne vode, ki ji lahko dodate limono ali minerale v sledovih, ki zagotavljajo zdravje kosti, sklepov in zob, prav tako zmanjšanje neželenih posledic kopičenja kalcija, ter s tem telo bolje pripravijo na dnevne izzive.
Sončna svetloba
Če svoje telo zjutraj izpostavite naravni svetlobi, je to odlična metoda za optimalno delovanje organizma, ki se orientira po cirkadiani uri, ki je podrejena cirkadianemu oz. dnevno nočnemu ritmu, tj. biološkemu ritmu, ki predstavlja način prilagajanja organizmov na okolje. Podrejajo se mu biokemijski, fiziološki in vedenjski procesi. Številni procesi, kot sta prebava in uravnavanje telesne temperature, so uravnavani v 24-urnem ciklu, zato pravimo, da imajo organizmi cirkadiano oz. notranjo uro. Svetloba pomaga uravnavati razpoloženje in metabolizem in blaži učinke modre svetlobe, ki na nas seva iz elektronskih naprav oz. zaslonov.
Gibanje in meditacija
Gibanje telo bolje pripravi na stresne dogodke v dnevu. Naj bo to lahkoten sprehod ali raztezanje. Zavestno gibanje je neke vrste zahodna joga. Ker gre za hoteno oz. namensko gibanje, to vpliva na to, kako presnavljamo (od hrane do čustev), kako doživljamo svet okoli sebe, kako se čutimo v lastnem telesu in si s tem krepimo moč za prilagajanje. Eden od način za bolj pozitiven pristop k življenju je tudi vsem dobro znana meditacija. Marsikdo pravi, da ni zmožen meditirati. Zato temu pravimo vadba. Meditacija je bližnjica do nevtralizacije negativnega razpoloženja, prav tako nas uči, kako utišati um za dovolj časa, da ločimo svoj glas od zunanje kritične naracije. Meditirate lahko tudi samo tako, da pet minut sedite v tišini, štejete vdihe in izdihe ter pustite mislim, da pridejo in gredo same. Opazujte jih kot oblake, ki potujejo po nebu, ali vlak, ki pelje mimo vas.
Glasba
Vsi ljubitelji športa verjetno veste, da je za mnoge profesionalne športnike glasba pomemben del treninga in priprav. Glasba je odličen pripomoček za gojenje pozitivnega razpoloženja, poleg tega zanjo ne potrebujete ekstra časa in lahko v njej uživate kar med jutranjo rutino. Večina izmed nas ima za vsako razpoloženje glasbo. Posebej radi imamo tisto, ki nas vedno znova spravi v dobro voljo, vzbudi pozitivna čustva in nam daje občutek, da bo vse v redu. Glasba v nas prebudi občutek miru, veselja in sreče ter zmanjšuje stres in anksioznost. Je vir užitka, katarze, spodbuja domišljijo in pomaga pri izražanju čustev. Če se naučimo prepoznavati svoje miselne vzorce ter skušamo razmišljati pozitivno, s pomočjo glasbe lahko dosežemo še več, kot bi sicer.
Preizkusite kombinacijo jutranjih rutin naslednjih 30–60 dni in vaše življenje se bo zagotovo obrnilo na bolje.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV