Pivo ima, če ga uživamo v zmernih količinah, pozitivne učinke na naše zdravje. Študije so pokazale, da ščiti pred srčnim zastojem, zmanjša tveganje za ledvične kamne, zlome, možgansko kap, sladkorno bolezen in Alzheimerjevo bolezen, pomaga proti nespečnosti, zaustavi sivo mreno in pomaga pri zdravljenju raka. To pa ne velja za vse.
Sladkorni bolniki
Ko pomislimo na sladke pijače, le rekdo kdo pomisli na pivo. Čeprav med sestavinami piva sladkor ni vedno naveden, ta nastaja med fermentacijo s kvasom. Pivo lahko zato precej dvigne raven krvnega sladkorja v krvi, med postenjem pa močno dvigne raven insulina in povzroči znižano raven glukoze v krvi (hipoglikemijo). To se pogosto zgodi več ur po prenehanju pitja. Najbolj nevarno je, da lahko po večernem popivanju hipoglikemija sledi v poznih jutranjih urah, ko spimo. V stanju opitosti je tudi veliko težje zaznati znake, ki spremljajo hipoglikemijo in visoko raven sladkorja. Za ljudi z diabetesom je pomembno, da nikoli ne pijejo veliko naenkrat in ob pijači tudi uživajo hrano.
Ljudje s prekomerno težo in tisti, ki hujšajo
Če želite odvreči nekaj odvečnih kilogramov, je bolje, da z jedilnika prečrtate pivo, saj pločevinka vsebuje veliko kalorij (od 100 do 200 kcal), neporabljene kalorije pa se hranijo v obliki maščob, v katere se alkohol med presnovo sicer ne spreminja. Če na dan zaužijete več kot 500 mililitrov piva, bodo šli vsi vaši napori v nič, posebej pri moških, saj boste težko dosegli kalorični deficit. Tu pa je še eno tveganje. Alkohol se med presnovo spreminja v acetat, ki oksidira v ogljikov dioksid in vodo ter zbudi apetit, zato se težje odrečete hrani oz. se držite diete.
Ljudje s celiakijo in občutljivi na gluten
Pšenična piva vsebujejo gluten, zato morajo tisti, ki so občutljivi nanj, preskočiti tovrstna piva, saj po zaužitju občutijo bolečine v trebuhu, srbečico, prebavne težave, glavobol in utrujenost. A če so bila nekoč prepovedano živilo pri brezglutenski dieti, temu ni več tako, saj obstajajo brezglutenska piva. Na drugi strani vrste piva, ki so varjene iz ječmena, vsebujejo tovrstni slad in različne tipe ječmenovih beljakovin, ki se jim morajo izogibati bolniki s celiakijo.
Ljudje z okvaro jeter in cirozo
Ciroza jeter je končno stanje kronične jetrne bolezni. Najpogostejši vzrok za cirozo sta prekomerno uživanje alkohola in okužba z virusom hepatitis B ali C. Zloraba alkohola vodi v vnetje in otekanje jeter – poškoduje jetrne celice, da svoje funkcije niso več zmožne opravljati – ta poškodba pa lahko vodi v brazgotinjenje jeter, ki vodi v jetrno cirozo, ki je, kot rečeno, zadnja stopnja bolezni jeter. Jetra se skrčijo in so v tem primeru ena velika brazgotina, to pa lahko lahko vodi v odpoved jeter, saj jetrne celice zaradi brazgotinastega tkiva, ki pritiska na žile in preprečuje dotok krvi, odmirajo, jetra pa posledično začnejo odpovedovati. Bolniki s poškodovanimi jetri ne bi smeli uživati alkohola.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV