Otroci običajno podedujejo določene lastnosti od svojih staršev, ni pa mogoče natančno napovedati, komu bo otrok podoben. Zato pa določene lastnosti prevladujejo nad drugimi in jih lahko predvidimo, saj v genetiki razlikujemo med močnimi in šibkimi geni, pri čemer prvi preglasijo slednje. Kadar oba starša nosita šibke ali prevladujoče gene, nastanejo različne kombinacije. Vse to je posledica epigenetike oz. kako se DNK izraža, kar med drugim igra vlogo pri barvi oči in zunanjem videzu ter vpliva na zdravje in počutje. Moč podedovanih genov lahko vpliva tudi na odpornost otroka.
Zmotno je mišljenje, da otroci polovico lastnosti podedujejo po materi in polovico po očetu, kot so nas to učili pri biologiji, saj vsak starš na svojega otroka ne prenese enake količine telesnih in genetskih lastnosti. Tehtnica je nagnjena na stran očeta, saj obstaja 60 odstotkov večja verjetnost, da bo otrok podedoval očetove lastnosti.
Lastnosti, ki jih bo otrok po vseh verjetnosti podedoval po očetu:
Telesna višina
Fizičen videz se naslanja na očetove gene. Obstaja najmanj 700 genskih variacij, ki so odgovorne za določanje višine. Višji kot je oče, večja je možnost, da bo visok tudi otrok. Čeprav otrok prejme mamine in očetove gene, obstaja dokaz, da očetovi geni pri tem igrajo večjo vlogo, ko gre za višino. Razlog tiči v rastnem proteinu IGF, ki spodbuja rast, medtem ko imajo ženski geni kontradiktornega receptorja IGF2R. Če te gene otrok podeduje samo od očeta, IGF geni otroku pomagajo pri rasti, mamini geni pa rast zavirajo. Ker so geni za višino dominantnejši od genov za majhnost, otrok, če je eden od staršev visok, skoraj zagotovo ne bo majhen.
Spol
Če je oče razočaran, da se mu je rodil sin ali hčerka, je krivda samo njegova, saj so za spol odgovorni moški. Moški namreč prispeva kromosom Y za fanta in kromosom X za deklico. Če se združita kromosoma X, nastane deklica, če se moški Y združi z ženskim X kromosomom, pa deček. Če v spermi oba kromosoma nista enako zastopana, to nagne tehtnico na stran enega ali drugega spola.
Težave z duševnim zdravjem
Raziskave so pokazale, da očetje prenesejo mutirane gene, ki privedejo do težav z duševnim zdravjem. Najpogosteje so to hiperaktivnost, shizofrenija in bipolarna motnja. Otroci, ki se rodijo očetu, staremu 45 let ali več, imajo večjo verjetnost, da se bodo nekoč težko učili in bili bolj nagnjeni k depresiji, samomoru in anksioznosti, saj je kakovost očetove sperme slabša.
Ušesa
Velika ušesa otroci podedujejo samo po očetu. Če ima torej oče velika ušesa, jih bo imel skoraj zagotovo tudi sin ali hčerka. Če ima kdo od staršev štrleča ušesa, bo otrok podedoval tudi to.
Reprodukcija
Raziskave se pokazale, da je slaba kakovost sperme lahko dedna lastnost in otroci, ki so spočeti v epruveti, bodo imeli verjetno tudi sami tovrstne reproduktivne težave.
Lasje
Za plešavost otroka ni kriv oče, ampak so krive mame oz. njen oče in bratje. Če je torej vaš stric brez las, otroka verjetno čaka enaka usoda. Kadar ima eden od staršev skodrane lase, je skoraj zagotovo, da jih bo imel tudi otrok.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV