Težave z ustnicami so najpogosteje posledica padca imunskega sistema. Suha usta pa niso nujno samo znak izrazite dehidracije, da torej primanjkuje telesnih tekočin v organizmu, saj lahko stanje nakazuje na resne zdravstvene težave. Običajno so suha usta sicer znak, da uživamo premalo tekočine, da ponoči spimo z odprtimi usti, da imamo zamašen nos, lahko pa so povezana tudi s stresom, kajenjem, z jemanjem določenih zdravil in s prehrano.
Če stanje vztraja dlje časa, je to lahko resno opozorilo, da z našim organizmom nekaj ni v redu, svari stomatolog dr. Azad Eyrumlu. Pomanjkanju sline – ta pomaga nadzorovati raven bakterij in iz votline odstranjuje kislino – oz. suhosti ustne votline strokovno pravimo kserostomija. Gre za stanje, pri katerem žleze slinavke ne uspejo proizvesti dovolj sline, da bi usta ostala vlažna. O tem si lahko več preberete TU.
Suha usta so lahko tudi posledica kapi – bolniki imajo po kapi pogosto težave s požiranjem – sladkorne bolezni – zaradi visoke ravni glukoze v krvi in slini – Alzheimerjeve bolezni – bolniki pozabijo uživati dovolj tekočine – pa tudi poškodbe živcev v predelu glave in vratu. Lahko so stranski učinek avtoimunih bolezni, kot so HIV, revmatoidni artritis, Parkinsonova bolezen in Sjögrenov sindrom – slednji prizadene dele telesa, ki so zadolženi za proizvajanje telesnih tekočin.
Če vaše ustnice hitro postanejo suhe in vam pogosto razpokajo kotički, je to znak, da vam primanjkuje železa, cinka ter vitamina B3 in B6. Lahko pa sta za tovrstno stanje kriva že omenjena stres in dehidracija.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV