Tako srčni infarkt kot panični napad, ki je ena od oblik anksioznih motenj, spremlja nenadno potenje, neenakomerno dihanje in bolečine v prsih. Obe stanji se razvijeta brez opozorila, zato pa se srčni napadi običajno pojavijo med fizičnim naporom ali po njem. Obe stanji sta nevarni in ju je treba zdraviti.
Kaj izdaja srčni infarkt?
Nasprotno s splošnim prepričanjem ni zgolj bolečina v prsnem košu kritični znak, ki opozarja na srčni infarkt. Za srčni napad je značilna plitva bolečina v prsih – bolečino v prsnem košu čutimo kot stiskanje oz. pritisk – ta pa se pojavi sredi prsi in se širi v levo roko – tam se lahko tudi pojavi ščemeč občutek – ali v predel hrbta. Bolečina se lahko razširi tudi proti vratu, čeljusti in zobem. Traja približno pet minut. Naša sapa je kratka. Ob srčnem napadu nas oblije lepljiv in hladen pot, poloti se nas slabost, lahko tudi bruhamo. Marsikdo se bolečin ustraši, zato nastopita panika in strah pred tem, da bomo umrli, kar se izraža v pospešenem dihanju in hiperventilaciji (zmanjša se koncentracija CO2 v krvi), kar povzroči panični napad. V primeru srčnega infarkta pokličite nujno medicinsko pomoč (112). Med srčnim napadom simptomi lahko trajajo dlje kot pri paničnem napadu. Več o srčnem infarktu in simptomih, ki kažejo na to, da se nam bliža, si lahko preberete TU.
Kaj izdaja panični napad?
Panični napad mnogi povezujejo zgolj s travmatičnimi, tragičnimi in strašljivimi dogodki, kar pa ne drži, saj lahko udari tudi v normalnih okoliščinah. Simptomi paničnega napada so ponavadi v zenitu po 10 minutah. Pojavi se bolečina v prsih oz. na sredini prsnega koša – ta je v primeru napada panike šibkejša kot pri infarktu in je tudi bolj lokalizirana – ki popusti, pri čemer se lahko pojavi občutek, da ne moremo dihati, človek ima zato občutek, da se bo zadušil. Nastopi lahko nerazumen oz. pretiran strah. Simptomi napada panike so tudi zasoplost, potenje, tresenje, mravljinčaste roke in močan srčni utrip. Lahko pride tudi do omrtvičenja uda, pri čemer to ni omejeno na levo roko, saj se lahko pojavi tudi v desni roki, prstih in nogah. Panični napad običajno traja približno 20 minut. Lahko ga zamenjamo tudi z anafilaktičnim šokom, o čemer si lahko več preberete TU.
Kdaj poklicati nujno medicinsko pomoč?
Ko čutimo močno bolečino v prsih, ko se bolečina v prsih širi po roki navzdol in ko pritisk v prsih traja več kot dve minuti.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV