Najbolj nevarna hrana je preveč hrane, pravijo. A obstaja tudi hrana, ki je smrtno nevarna in lahko med uživanjem le-te umremo. Na določenih koncih sveta imajo tovrstna živila za specialiteto, a je treba biti podučen in vedeti, kako jo jesti, sicer vas lahko stane življenja. Ali je ta hrana tudi za umreti dobra, pa presodite sami ... Uživajte na lastno odgovornost!
Riba napihovalka (fugu)
Riba napihovalka je japonska specialiteta. Ta v koži, testisih, jajčnikih in jetrih vsebuje smrtonosni strup tetrodotoksin, nevrotoksin, ki je za človeka 200-krat nevarnejši od cianida. To jed morajo pripravljat samo usposobljeni kuharji, ki morajo znati pravilno obdelati nevarne dele ribe. Urjenje traja tri leta in več, restavracije, ki ponujajo to riba, pa so podvržene nadzoru. Priprava jeter je prepovedana od leta 1984, saj je ta del ribe najbolj smrtonosen, a hkrati tudi najbolj okusen del. Protistrup še ne obstaja. Če se človek zastrupi, najprej čuti otopelost okoli ust, sledi popolna paraliza, nato nastopi smrt, do katere lahko pride že po 20 minutah ali šele čez en dan.
Opičji možgani
Opičje možgane uživajo nekatera afriška in azijska plemena. Pri uživanju le-teh tvegate nevrodegenerativno Creutzfeldt-Jakobovo bolezen (CJB) , ki poškoduje možgane in je lahko tudi usoda. Na Kitajskem se strežba tovrstne specialitete kaznuje z 10 leti zapora.
Indijski oreščki
Kaj pa ti delajo na tem seznamu, se verjetno sprašujete? Zagotovo ste jih v življenju že kar nekaj pojedli. In brez skrbi, še naprej jih lahko uživate brez tveganja, saj so nevarni zgolj surovi, surovi iz trgovine pa so bili pred prodajo kuhani v sopari, kar odstrani kemikalijo urushiol, ki jo najdemo tudi pri strupenem bršljanu. Če je zaužijemo preveč, je lahko za človeka usodna.
Hákarl
Gre za specialiteto, ki prihaja iz Islandije. Gre za jed iz grenlandskega morskega psa, ki je brez prebavnega trakta in ledvic, vse toksine pa absorbira njegova koža. Zato gre pred postrežbo ta islandska nacionalna jed skozi poseben proces fermentacije, morski pes pa se suši obešen tudi do pol leta, preden ga lahko užijemo. Strežejo ga z rženim kruhom. Jed neznosno smrdi po scalini in ima enega najbolj ogabnih vonjev, okus pa je sladkast in se komaj zazna, da gre za ribo.
Orjaška namibijska volovska žaba
Njeno zaužitje lahko povzroči začasno odpoved ledvic in boleče vnetje sečnice. V Namibiji je kljub temu žaba, ki lahko zraste do velikosti mačke, znana kot ena od specialitet. Domačini žabo – ne jedo le krakov, pač pa celo – pripravljajo s koščki lesa, ki naj bi jed razstrupili. Mlade žabe so bolj nevarne kot starejše, zato se jim je treba izogibati pred obdobjem parjenja.
Nogometni sadež (pangium)
Gre za sladek in aromatičen sadež z veliko vitamina C in železa, ki izvira iz Malezije. Njegova priprava je zelo zahtevna, saj je treba odstraniti hidrogen cianid, strup, ki je lahko za človeka poguben. Semena sadeža je treba brez ovojev zavreti, jih zakopati v bananine liste, pepel in zeljo za 40 dni. Šele nato lahko sadež varno uživamo.
Živa hobotnica (san-nakji)
Kot že ime pove, vam postrežejo hobotnico, ki sicer ni več živa, je pa nedavno ubita in se še lahko premika, posebej ko pride v stik s sezamovim oljem. Med uživanjem delikatese, ki je priljubljena na Japonske in v Južni Koreji, tako obstaja nevarnost, da imajo lovke še vedno oprijemalno moč. Zaradi tega letno v povprečju umre šest ljudi, ki se med uživanjem zadušijo. Zato je treba hobotnico dobro prežvečiti oz. jed razrezati na drobne koščke.
Krvna školjka (tegillarca granosa)
Takšno zlovešče ime so te školjke dobile zato, ker imajo v mehkem tkivu rdečo hemoglobinsko tekočino. Ker te školjke živijo v predelih z malo kisika in lahko vsak dan prefiltrirarajo do 40 litrov vode, se hranijo tudi z bakterijami in virusi. Z uživanjem tvegamo bolezni, kot so griža ter hepatitis A in E.
Bezgove jagode
Te okusne jagode, ki jih najdete na različnih koncih sveta, vsebujejo cianid. Ta se nahaja v poganjkih, semenih in listih, ki jih je treba odstraniti, jesti pa samo zrele in skuhane jagode. Dobre so v borbi z vnetji in virusi – zato so pogosto vključene v medicinske izdelke, z jim pa lahko naredimo tudi marmelado – a če jih ne uživamo pravilno, tvegamo napade in diarejo.
Aki
Že res, da gre za nacionalen sadež Jamajke, a je lahko zaradi strupa, ki povzroča bruhanje, tudi smrtonosen. Aki moramo uživati popolnoma zrel (koža sadeža sama poči) in brez semen, s čimer preprečimo, da bi strupena hipoglicin A in B povzročila slabost.
Cassava (maniko)
Ta vrsta tropske zelenjava prihaja iz Južne Amerike in ima številna koristna hranila. Iz nje delajo taiopko. A če korenino uživamo surovo, lahko zaužijemo cianid, ki ga proizvaja in ki je za človeka smrtonosen. Pred uživanjem je tako treba cassavo olupiti, posušiti, namočiti in ocediti oz. speči, skuhati v sopari, zavreti ali spasirati.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV