Moskisvet.com
Samopregledovanje mod

Zdravje

Rak mod: Kakšni so simptomi in kako nevaren je?

E.R.
14. 04. 2025 05.00
0

Rak mod je najpogostejši rak pri moških med 15. in 34. letom starosti, vendar je zelo ozdravljiv, če se pravočasno odkrije. V nadaljevanju izveste vse, kar morate vedeti o vzrokih, simptomih in njegovem zdravljenju ter posledicah.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Rak mod se razvije v skrotumu, ohlapni, usnjati vrečki pod penisom, v kateri se nahajajo moda. Testisi proizvajajo moške spolne hormone in spermo za razmnoževanje. V primerjavi z drugimi vrstami raka je rak na modih redek, vendar je najpogostejša oblika raka pri moških med 15. in 34. letom starosti .

Rak mod je najpogosteje ozdravljiv, tudi če se je razširil izven mod. Glede na vrsto in stopnjo raka vam bo zdravnik priporočil enega od več načinov zdravljenja ali kombinacijo le-teh. Redno samopregledovanje mod je zelo pomembno, saj zgodnje odkrivanje novotvorb pomeni tudi največje možnosti za uspešno zdravljenje raka.

Kako prepoznati težave s testisi?
Preberi še
Kako prepoznati težave s testisi?

Vzroki raka na modih

V večini primerov natančen vzrok raka na modih ni znan. Rak mod se pojavi, ko se zdrave celice mod začnejo spreminjati. Celice rastejo in se delijo pravilno, včasih pa se lahko razvijejo nepravilnosti, ki povzročijo nenadzorovano rast.

Tumorske celice se delijo tudi takrat, ko nove celice niso potrebne. Kopičenje celic ustvari maso v modih. V skoraj vseh primerih se rak začne v zarodnih celicah, ki proizvajajo nezrelo semenčico. Kaj povzroča nenormalnosti zarodnih celic, ni znano.

Strokovnjaki s področja zdravstva pa sklepajo, da gre za genetske predispozicije, čeprav pri raku na modih niso najbolj jasne.

Če je v družini več bratov in ima eden izmed njih raka na modih, so v nevarnosti za nastanek bolezni tudi vsi drugi bratje, kar pomeni, da so redni pregledi in samopregledi nujni, da ohranimo zdravje mod pod nadzorom.

Če ima deček nespuščena moda (t. i. kriptorhizem), je nujen obisk pri pediatru, da preprečimo nadaljnje zaplete in preprečimo raka na modih pri otrocih.

Vzroki za bolečine v testisih
Preberi še
Vzroki za bolečine v testisih

Simptomi raka na modih (po stopnjah)

Glede na stopnje raka na modih so glavni simptomi nepravilnosti na modih in bolečine v hrbtu. Glede na to, da se bulice, ki nakazujejo raka, ne prepoznajo zlahka na samih modih, je za marsikoga najbolj problematična huda bolečina v hrbtu, ki se običajno pojavi, ko se tumor razširi v drugo fazo.

Včasih lahko traja več mesecev, dokler ni postavljena pravilna diagnoza, v primeru raka na modih, pa se lahko v tem času zlahka pojavijo in razširijo metastaze na pljučih, kar pomeni, da je rak dosegel tretjo stopnjo.

Ko ima rak dovolj časa, da se razširi na pljuča, je za zdravljenje že prepozno. 

Da bi se izognili takšnim zapletom, bodite pozorni na naslednje simptome raka na modih:

zatrdline ali povečave tkiva na/v modih,

- bolečine v modih,

- občutek teže v skrotumu,

- otekanje nog,

- topa bolečina v trebuhu ali dimljah,

- nenadno kopičenje tekočine v mošnji,

- bolečina ali nelagodje v modih ali mošnji,

- povečanje ali občutljivost prsi.

 

Rak običajno prizadene samo eno modo. Niso pa vsi tisti, ki so preživeli raka na enem modu, zaščiteni pred morebitnim pojavom raka na drugem modu. Zato je vedno treba biti pozoren, saj je najslabše, kar lahko storite, da simptome ignorirate.

Ta bolezen prizadene vsaj 30 % moških
Preberi še
Ta bolezen prizadene vsaj 30 % moških

Kako prepoznati raka na modih?

Pri raku na modih, je samopregledovanje  obvezno za vse, ki želijo pozorno in redno spremljati svoje zdravje. Čeprav je raka na modih včasih težko prepoznati, bo že videz samih testisov pri večini moških pokazal, da je nekaj narobe.

Zdravniki vsem moškim priporočajo, da vsaj enkrat na mesec pregledajo mod , da ugotovijo, ali obstajajo nepravilnosti. Če se pojavijo drugi simptomi raka na modih, je treba nemudoma obiskati zdravnika.

Samopregledovanje raka mod je še posebej pomembno za moške, ki predstavljajo rizično skupino za to vrsto raka. Priporočljivo je tudi dodatno izobraževanje tovrstnih skupin moških o tem, kako izgleda rak na modih in kako ga pravočasno prepoznati, saj lahko nekomu reši življenje.

To je najpogostejši rak mlajših moških
Preberi še
To je najpogostejši rak mlajših moških

Zdravljenje raka testisov

Možnosti zdravljenja raka na modih so odvisne od večih dejavnikov, vključno z vrsto in stopnjo raka, splošnim zdravstvenim stanjem in bolnikovimi željami. Zdravljenje lahko vključuje naslednje.

1. Operacija

Kirurški poseg predstavlja primarno zdravljenje skoraj vseh stopenj in vrst raka na modih. Za odstranitev moda kirurg naredi rez v dimljah in skozi odprtino odstrani celoten testis. Rekonstrukcija je možna, če jo izberete. Med operacijo boste prejeli anestetik, vendar vsi kirurški posegi nosijo tveganje za bolečino, krvavitev in okužbo.

Morda bo potrebna operacija za odstranitev bezgavk v dimlja , ki se včasih opravi hkrati z operacijo raka na modih. V drugih primerih se ta operacija lahko izvede pozneje. Bezgavke se odstranijo skozi velik rez na trebuhu.

V nekaterih primerih je mogoče pretrgati okoliške živce, kar lahko povzroči težave z ejakulacijo, vendar ne prepreči erekcije.

V primerih zgodnjega stadija raka na modih je običajno dovolj operacija. Vaš zdravnik bo več let spremljal stanje, kar lahko vključuje krvne preiskave, računalniško tomografijo in druge postopke, ki bodo potrebni za zagotovitev, da se rak ni vrnil.

Če imate hujšo obliko raka ali se ne morete držati urnika spremljanja, vam lahko zdravnik po operaciji priporoči druga zdravljenja.

2. Radioterapija

Zdravljenje z obsevanjem je možnost, ki se pogosto uporablja pri ljudeh, ki imajo seminomski rak testisov, pa tudi v nekaterih primerih neseminomskega raka testisov.

Seminomski rak mod izvira le iz zarodnih celic, medtem ko je neseminomski rak mod povezan z embrionalnimi tumorji testisov, tumorji rumenjakove vrečke, horiokarcinomi in teratomi mod ter se širi po krvi. Napoved je nekoliko boljša pri seminomskem raku mod.

Radioterapija ubija rakave celice, neželeni učinki pa lahko vključujejo utrujenost, pordelost kože in draženje v predelu trebuha in dimelj.

3. Kemoterapija

Med tem postopkom se rakave celice uničijo s kemoterapevtskimi sredstvi , ki potujejo po telesu in ubijejo celo rakave celice, ki so nastale drugje v telesu iz prvotnega tumorja. Zdravnik vam lahko priporoči kemoterapijo po operaciji in pred ali po odstranitvi bezgavk. Neželeni učinki so odvisni od uporabljenih zdravil.

Pogosti neželeni učinki vključujejo:

- utrujenost,

- izčrpanost,

- slabost,

- izpadanje las,

- neplodnost,

- povečano tveganje za okužbo.

Obstajajo zdravila in načini zdravljenja, ki zmanjšajo nekatere stranske učinke kemoterapije.

Če vas zanima več podrobnosti o bolezni in njenem zdravljenju, obiščite vodilni spletni portal na področju zdravstva in zdravega življenja Vizita.si.

Posledice raka na testisih

Marsikdo si ob sami misli na raka takoj zamisli najslabše možne scenarije in najhujše posledice. Glede na to, da je rak na modih maligni, je večina moških upravičeno zaskrbljena zaradi možnosti najhujših izidov.

Vendar pa smrtnost pri raku testisov ni tako pogosta. Ta vrsta raka je namreč, če je odkrita v zgodnji fazi, ozdravljiva v več kot 95 odstotkih primerov. Čeprav se je rak na modih pri mlajših moških v zadnjih letih podvojil, posledice niso tako tragične.

Zakaj za rakom umre več moških kot žensk?
Preberi še
Zakaj za rakom umre več moških kot žensk?

Če se rak mod odkrije v zgodnji fazi, se je mogoče izogniti kemoterapevtskemu zdravljenju. To je zelo pomembno, saj lahko kemoterapija in obsevanje poškodujeta zdrave organe pri moških, kar lahko pomembno vpliva na reproduktivno sposobnost ali moško neplodnost .

Zaradi zdravljenja raka na modih z radioterapijo, kemoterapijo in drugimi metodami obsevanja je treba zdravstveno stanje moških spremljati  tudi po ozdravitvi, saj lahko te metode zdravljenja lahko poškodujejo zdrave organe. Zato so danes v medicini zelo poudarjene redne kontrole po zdravljenju, da bi preprečili resnejše posledice.

Zakaj so moški bolj podvrženi nastanku te bolezni kot ženske?
Preberi še
Zakaj so moški bolj podvrženi nastanku te bolezni kot ženske?

Zdravi in v formi

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Vir: krenizdravo.dnevnik.hr

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 851