Za visok krvni tlak ali hipertenzijo gre takrat, ko je vrednost sistoličnega tlaka več kot 130 mmHg, diastoličnega tlaka pa več kot 80 mmHg. Visok krvni tlak imenujemo tudi "tihi ubijalec" zaradi nejasnih simptomov, torej simptomov, ki se pojavljajo v stopnjah.
Nekateri simptomi visokega krvnega tlaka so:
– omotica,
– glavoboli,
– težave z vidom,
– krvavitve iz nosu,
– bolečine v prsih,
– zasoplost.
Vzrok visokega krvnega tlaka je odvisen od številnih dejavnikov, vendar ga lahko razdelimo na primarno in sekundarno hipertenzijo.
Primarno hipertenzijo povzročajo nekateri zunanji nenadzorovani dejavniki, kot so:
– genetika,
– zvišanje krvnega tlaka s starostjo,
– rizična starost okoli 65,
– izvor (pogostejši pri Afroameričanih).
Sekundarna hipertenzija je posledica določenih zdravstvenih stanj ali zdravil. Tako so lahko sprožilci visokega krvnega tlaka:
– bolezni ledvic,
– bolezni ščitnice,
– določena zdravila,
– apneja.
Poleg naštetega lahko visok krvni tlak povzročijo tudi škodljive navade, kot je uživanje alkohola ali uživanje drugih drog. Vendar pa lahko s spremembo življenjskega sloga in uvajanjem zdravih navad vplivamo na stanje visokega krvnega tlaka, predvsem zato, ker lahko sicer povzroči:
– srčni infarkt,
– kap,
– anevrizme,
– okvaro vida,
– odpoved ledvic.
Spremembe življenjskega sloga, ki jih je treba uvesti, da bi visok krvni tlak obvladali, so:
– zdrava prehrana,
– redna telesna aktivnost,
– zmanjšanje vnosa soli,
– opustitev kajenja,
– zmanjšanje vnosa alkohola,
– hujšanje oziroma vzdrževanje normalne telesne teže.
Človek naj najprej pomisli na spremembo življenjskega sloga in šele nato na zdravila.
Zdravila, ki se najpogosteje priporočajo pri hipertenziji, so:
– zaviralci alfa in beta,
– diuretiki,
– zaviralci kalcijevih kanalčkov.
Obstajajo tudi nekatere pijače, ki znižujejo krvni tlak, v nadaljevanju pa jih navajamo nekaj, ki lahko predstavljajo del rešitve. Še boljše rezultate pa bomo dosegli s spremembo prehrane, redno telesno aktivnostjo in nadzorom nad vnosom soli ter alkohola.
Pijače, ki znižujejo krvni tlak
Spodaj sledi seznam pijač, ki lahko pomagajo nadzorovati visok krvni tlak, pred uživanjem pa se posvetujte z zdravnikom, še posebej, če jemljete zdravila:
– voda,
– kokosova voda,
– čaj iz hibiskusa,
– čaj iz gloga,
– sok granatnega jabolka,
– sok rdeče pese.
Voda
Za začetek se lotimo tistega osnovnega in učinkovitega, to je vode. Mnogi ljudje še vedno nimajo navade rednega uživanja vode, kar pomeni pitja vode po majhnih požirkih čez dan. Koliko vas sploh popije kozarec vode, ki jo dobite s kavo? Pomanjkanje vode povzroča dehidracijo, kar posledično zvišuje krvni tlak. Povečana telesna aktivnost ali fizično delo pa potrebo po vnosu vode še poveča.
Pomembno je, da ne čakamo na pojav žeje, saj smo takrat že dehidrirani.
Naj vam postane navada, da vsako jutro, ko se zbudite, popijete en ali dva kozarca mlačne vode, saj je vaše telo dehidrirano, kar kaže tudi barva vašega jutranjega urina.
Kokosova voda
Naslednja pijača je prav tako voda, vendar je kokosova voda, za katero je znano, da vsebuje določene elektrolite, predvsem kalij, ki je pomemben pri hipertenziji. Kalij bo uravnotežil natrij in tako zmanjšal napetost v krvnih žilah.
Poleg tega kokosova voda deluje kot diuretik in tako spodbuja izločanje odvečne vode iz telesa, hkrati pa natrija. Kokosova voda vsebuje tudi magnezij, mineral, ki prav tako igra pomembno vlogo pri uravnavanju krvnega tlaka.
Hibiskusov čaj
Poleg vode so zelo koristni tudi nekateri čaji. Hibiskusov čaj vsebuje antioksidante in antocianine za zniževanje krvnega tlaka. Ima tudi diuretične lastnosti in deluje kot vazodilatator s sproščanjem krvnih žil.
S tem omogočimo lažji pretok krvi in posledično znižamo krvni tlak. Hibiskus lahko tudi zavira delovanje angiotenzinske konvertaze (ACE). Ta encim je ključen pri uravnavanju krvnega tlaka in spodbuja tvorbo angiotenzina II, snovi, ki oži krvne žile in zvišuje krvni tlak.
Čaj iz gloga
Še en čaj, ki je lahko koristen, je glogov čaj. Poleg izboljšanja krčenja srca mu pripisujejo podobne lastnosti kot prej naštetim pijačam – antioksidativno delovanje proti prostim radikalom, vazodilatator, zaviranje angiotenzinske konvertaze.
Sok granatnega jabolka
Sok granatnega jabolka deluje protivnetno, poleg antioksidativnega delovanja blokira omenjeni encim, zaradi polifenolnega učinka pa sprošča in širi krvne žile. To pomeni zmanjšanje vnetnih procesov v telesu, ki lahko med drugim povišajo krvni tlak.
Sok granatnega jabolka deluje tudi kot diuretik, njegovo redno uživanje pa bo izboljšalo zdravje srca. Poleg zniževanja visokega krvnega tlaka lahko pomaga tudi pri povišanem holesterolu LDL, torej preprečuje nabiranje oblog na ožilju.
Sok zelene
Medtem ko so vse zgoraj naštete pijače za zniževanje krvnega tlaka na voljo v trgovinah, je lahko izziv najti sok zelene, ki ga je vseeno najbolje pripraviti svežega doma v lastnem sokovniku ali mešalniku. Sok zelene deluje kot vazodilatator. Poleg tega ima antioksidativne lastnosti in lahko pomaga tudi pri zniževanju holesterola LDL. Za en sok ločite štiri ali pet stebel zelene in jih dajte v sokovnik. Če imate samo blender, ga odcedite skozi gazo. Dodajte nekaj kapljic limone, ki bo zaradi vitamina C povečala antioksidativni učinek.
Sok pese
Zvezda med pijačami za pomoč pri hipertenziji je sok rdeče pese. Zahvaljujoč nitratom, ki jih pesa vsebuje, se proizvaja dušikov oksid, ki sprošča krvne žile in izboljša pretok krvi.
Obenem redno pitje soka rdeče pese spodbuja cirkulacijo, vsebuje pa tudi antioksidante, kot je betalain, ki zmanjšuje vnetne procese in poškodbe ožilja. Dobra novica je, da sok rdeče pese poveča vzdržljivost med fizičnimi aktivnostmi.
Vir: /krenizdravo.dnevnik.hr/
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV