Vsak moški po 50. letu bi moral vsaj enkrat na leto k urologu na preventivni pregled, tudi ko ni simptomov.
Prostata, ki proizvaja semensko tekočino, je nekako kot ovratnik nameščena okoli sečnice in ko je povečana, moti pretok urina. Več kot polovica moških, starejših od 50 let, ima nekoliko povečano to žlezo, ob tednu moškega zdravja pojasnjuje urolog prof.dr. Aleksandar Milošević, ki dodaja, da je preventiva ključna za vse bolezni, tudi za bolezni prostate.
"Po 50. letu, včasih že pri 40., začne počasi pešati delovanje prostate. Prostata začne rasti, se spreminjati in od 60. leta moške resno moti. Zmanjša se količina ejakulata, začnejo se tegobe v obliki tope bolečine v medeničnem predelu, motnje pri izvajanju spolnega odnosa, predvsem pa se pojavijo težave z uriniranjem, pekoč občutek in druge težave z uriniranjem," pravi zdravnik.
Testosteron, tako zdravilo kot zanka
Benigna rast prostate in njeno zmanjšano delovanje sta pogosto odvisna od testosterona, zato je ta hormon eno izmed močnih zdravil, ki lahko v blagih, nadzorovanih (medicinskih) odmerkih bistveno pomagajo, poudarja urolog. Bolniki običajno izgubijo nekatere simptome, kot so pogosto uriniranje, nelagodje v predelu prostate, erektilna disfunkcija.
"Čeprav testosteron pomaga in ščiti prostato, recimo pred rakom, po drugi strani, ko se rak pojavi, pospeši njeno rast. Zato je treba ob prejemanju tega hormona opraviti redne kontrole vsakih šest mesecev, da ne bi bilo težav."
Zloraba testosterona ni dobra, saj zmanjšuje delovanje semenčic in na nek način tudi delovanje mod. Pri mladih, bodybuilderjih, moda zaradi predoziranja atrofirajo, še opozarja.
"Če je prostata velika in občasno krvavi, se predpiše zdravljenje z antibiotiki in zdravili, ki zavirajo testosteron. Na ta način se žleza malo skrči, tako rekoč počiva in si opomore, saj ne dela s polno paro. Za olajšanje uriniranja se uporabljajo tudi zdravila, ki pa imajo neprijeten stranski učinek – ne prihaja do izliva, ampak se ta vrne v mehur in to se poskuša popraviti," dodaja dr. Milošević.
Kako zaščititi prostato?
Preventiva je ključna za vse bolezni, tudi za bolezni prostate, pravi zdravnik.
"Vsak moški po 50. letu bi moral vsaj enkrat na leto k urologu na preventivni pregled, tudi ko ni simptomov. Najslabše je čakati na nelagodje ali bolečino, kri v urinu ali semenu, takrat je lahko že prepozno. V obdobju brez simptomov lahko zelo zgodaj odkrijemo nevarne bolezni, predvsem raka prostate. Odkrije se zelo enostavno, s preprostimi preiskavami krvi na tumorske označevalce PSA, nato se opravi ultrazvočni pregled in že tam se lahko ugotovi, ali je kaj sumljivo. Raka ni mogoče preprečiti, je pa ozdravitev v predsimptomatski fazi s kirurškimi metodami skoraj 100-odstotna."
Med drugimi preventivnimi ukrepi se izogibajte dolgotrajnemu sedenju in se fizično ne preobremenjujte, zlasti pri 60 ali 70 letih.
"Dovolj je že sprehod v naravi, na svežem zraku, pri prehrani se je dobro izkazal cink, pa tudi vsi vitamini. Zato raje izbirajte več zelenjave in sadja ter manj mesa, predvsem svinjine, ki slabo vpliva na delovanje prostate," pravi zdravnik.
Vir: zdravlje.kurir.rs
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV