Izgorelost je stanje psihične in fizične izčrpanosti, ki lahko izredno negativno vpliva na vaše družinsko življenje, delo in družabno življenje. Do izgorelosti pride postopoma zaradi dolgotrajne izpostavljenosti stresu, zaradi nje pa ste tudi bolj dovzetni za razna obolenja kot so denimo gripe in prehladi.
Vzroki
Do izgorelosti ne vodita samo stresno delo in preobremenjenost, obstajajo tudi drugi vzroki, kot je denimo, če pri delu nimate nadzora, če zanj ne dobite priznanja, če so pričakovanja nadrejenih nejasna ali prevelika, če je vaše delo monotono in vam ne predstavlja izziva, težava je lahko tudi delo v kaotičnem okolju.
Izgorelost si lahko nakopljete tudi s svojim življenjskim stilom, če pretiravate z delom, si naložite preveč odgovornosti in si ne vzamete dovolj časa za sprostitev ali druženje, pa tudi, če nimate podpore najbližjih ali ne spite dovolj. Težava je lahko tudi vaša nagnjenost k perfekcionizmu, ko nobena stvar ni dovolj dobra za vas, ali pesimističen pogled na svet in obsedenost po nadzoru.
Fizični simptomi:
- nenehen občutek izčrpanosti oziroma izžetosti,
- glavoboli in bolečine v mišicah,
- spremembe v spalnih navadah in prehranjevanju,
- zmanjšana odpornost.
Psihični simptomi:
- dvom vase, občutek neuspeha,
- izguba motivacije,
- občutja nemoči in poraza,
- občutek izoliranosti,
- pesimizem, cinizem,
- občutja nezadovoljstva.
Vedenjski simptomi:
- izogibate se odgovornostim,
- potrebujete več časa za opravila,
- iščete tolažbo v hrani, alkoholu in drogah,
- znašate jezo nad bližnjimi,
- pogosto zamujate na delovno mesto ali ste na bolniškem dopustu.
Pomen socialnih stikov
Če že opažate omenjene znake, potem poiščite pomoč in preprečite nastanek škode, ki vam jo lahko izgorelost prizadane. Najbolj učinkovito pomoč vam lahko nudijo prav ljudje, ki vas obkrožajo, najsibo doma ali v službi. Poiščite pozitivno naravnane osebe, ki znajo poslušati. Zaupajte svoje težave partnerici, kateremu izmed družinskih članov ali prijateljev. In naj vas ne bo strah, saj bodo po vsej verjetnosti polaskani, da ste se jim izpovedali.
Več se družite s svojimi sodelavci, toda izogibajte se negativno nastrojenim posameznikom. Če vas obkrožajo samo slednji, je čas, da poiščete nove prijatelje. Klepet in zbijanje šal na delovnem mestu delata čudeže v boju proti stresu.
Spremenite pogled na svoje delo
Če že ne morete zamenjati službe, spremenite vsaj pogled na delo, ki vam ni ljubo. Zavedajte se, da to, kar počnete, za nekoga predstavlja produkt ali storitev, brez katerih si ne bi mogel ali mogla predstavljati življenja. Poiščite pozitivne plati svojega dela, če vam to ne uspe in ga enostavno sovražite, pa poiščite smisel drugje. Zadovoljstvo vam lahko prinašajo hobiji, družina in prijatelji. Osredotočite se na vse tisto, kar vam prinaša veselje.
Magična beseda
Če ste na robu izgorelosti in če je to le mogoče, si vzemite nekaj prostih dni, da si napolnite baterije in morda na novo postavite svoje prioritete. Postavite meje in se naučite reči 'ne'. Vsak dan si privoščite nekaj časa brez telefona in računalnika. Poiščite hobi, ki nima prav nobene veze z vašo službo.
Šport in počitek
Ukvarjajte se s športom. Poskrbite, da se boste rekreirali 30 minut vsak dan. Sprehajajte se, tecite, plavajte, ukvarjajte se z borilnimi veščinami ali se vpišite na plesni tečaj. Ne pozabite na kakovosten spanec.
S hrano proti izgorelosti
Za vaše razpoloženje in energijo je pomembno tudi, kakšno hrano uživate. Sladkor in druga hrana, bogata z rafiniranimi ogljikovimi hidrati, po hitrem dvigu zakrivi hiter padec energije, kar ni dobro za vas, pa če ste izgoreli, ali ne. Poskrbite za vnos maščobnih kislin omega-3, ki jih vsebujejo mastne ribe, orehi, lanena semena in morske alge. Izogibajte se nikotinu, ki povečuje nivo anksioznosti oziroma tesnobnosti, enako pa velja za prevelike količine alkohola.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV