Moskisvet.com
Poškodbe pri smučanju

Zdravje

Pogoste poškodbe pri smučanju – kako se jim izogniti in kako jih ozdraviti?

Moški svet
25. 02. 2022 05.00
0

Smučanje je gotovo najbolj priljubljen zimski šport, žal pa v marsikaterem pogledu tudi precej nevaren.

Tveganje za poškodbe je precejšnje, temelj vsake rehabilitacije pa fizioterapija: koleno, zapestje, ramena, glava in hrbet veljajo za tiste dele telesa, ki najpogosteje utrpijo posledice pretirane (pre)drznosti na belih progah. To med drugim potrjujejo statistični podatki. Fizioterapija kolena je potrebna pri kar 60 % smučarskih poškodb, 15 % rehabilitacij je povezanih z izpahom ramena, 12 % nesreč pa vključuje poškodbo glave.

Na kliniki za fizioterapijo in telesno pripravo Medicofit se redno srečujemo s posamezniki, ki okrevajo po poškodbi zaradi padca med smučanjem. Vsem nudimo celostno strokovno obravnavo, ki med drugim vključuje individualizirano fizioterapijo, pripravljeno na osnovi natančnega pregleda, preiskav in testa pacientovih gibalnih zmožnosti ter ob upoštevanju njegove splošne fizične pripravljenosti oziroma življenjskega sloga. Pri tem stremimo k pravilnemu izvajanju vaj, eden primarnih ciljev naših strokovnjakov s področja fizioterapije in kineziologije pa je pacientu povrniti polno gibljivost in preprečiti ponovitev poškodbe.

Koleno, zapestje, ramena, glava in hrbet veljajo za tiste dele telesa, ki najpogosteje utrpijo posledice (pre)drznosti na belih progah.
Koleno, zapestje, ramena, glava in hrbet veljajo za tiste dele telesa, ki najpogosteje utrpijo posledice (pre)drznosti na belih progah. FOTO: Arhiv naročnika

Temelji dobre telesne pripravljenosti

Smučanje je športna disciplina, katere začetki segajo kar 5.000 let v preteklost, in sicer na območje današnje Rusije, čeprav se je moderno smučanje razvilo v Skandinaviji. Tam so uporabljali palice in lesen kol, današnji izraz "ski" za smuči oziroma smučanje pa izvira natanko iz tega dejstva. Kos lesa se namreč  v norveščini imenuje "skid".  

Gre torej za dejavnost, ki se ji ljudje posvečamo že tisočletja, tako daleč nazaj pa segajo tudi različne poškodbe. A ker lahko te pripeljejo do občutno manjše gibljivosti, je pomembno, da vsako nesrečo, čeprav majhno, obravnavamo skrajno resno in poškodbe v prvi vrsti preprečimo. Če vendarle nastanejo, pa jih moramo pravočasno prepoznati in jih ustrezno zdraviti, denimo s fizioterapijo kolena, hrbtenice, zapestja in drugih sklepov.

Preprečitev poškodb

Poleg ustrezne smučarske opreme ter uporabe ščitnikov in čelade, boste za svojo varnost najbolje poskrbeli, če boste telo med smučanjem redno hidrirali, ohranjali splošno kondicijsko pripravljenost in pred športno dejavnostjo izvedli ogrevalne, po smučanju pa raztezne vaje. Koleno lahko denimo okrepite s počepi in spusti ob steni ter drugimi vajami za moč nog, fizioterapija pa tako morebiti niti ne bo potrebna, saj bo zadostoval počitek.

Zlom zapestja najlažje preprečite, če pri padcu ne napenjate telesa, saj tako porazdelite silo, telo pa sprostite. A vedno ne gre, zato je izrednega pomena nemudoma po padcu opustiti športno dejavnost ter poskrbeti za ustrezno diagnostiko in strokovno, individualno rehabilitacijo.

Ker na kliniki Medicofit združujemo strokovnjake s področja fizioterapije in kineziologije, sodijo med naša temelja področja izvajanja rehabilitacije prav športne poškodbe. Zato vam v nadaljevanju podrobneje predstavljamo najpogostejše poškodbe smučarjev s poudarkom na najustreznejši rehabilitaciji.

Fizioterapija kolena

Med najpogosteje poškodovane ligamente gotovo sodi delna ali polna ruptura sprednje križne vezi, ki je običajno povezana s športnimi dejavnostmi, tudi smučanjem. Tveganje zanjo predstavljajo predvsem šibke stegenske mišice, še posebej v kombinaciji z naleti, padci in udarci. Ker pa vzrok nekontaktnega mehanizma poškodbe najpogosteje ni zunanji, je to v nasprotju s kontaktno poškodbo mogoče preprečiti z ustrezno pripravo na športno aktivnost.

Za poškodbo kolena so sicer značilne omejena gibljivost, oteklina, nestabilnost in izguba mišične mase. Številni poročajo tudi o poku pri poškodbi. Pregled pacientovega stanja in postavljanje diagnostike na kliniki za fizioterapijo in telesno pripravo Medicofit izvajamo s pomočjo rentgena in magnetne resonance. Na ta način ugotovimo, ali je potrebna operacija, pred katero obvezno izvedemo predoperativno rehabilitacijo (s to ustavimo otekanje sklepa, odpravimo bolečino in zmanjšamo mišično atrofijo). Ne glede na to je celoten postopek rehabilitacije dolgotrajen, zato fizioterapija kolena traja od šest do devet mesecev.

Podobno velja za delno ali polno rupturo zadnje križne vezi, povezane z večjimi silami ob prometnih nesrečah, naletu ali nepravilnem doskoku. Pacienti v tem kontekstu poročajo o precej dolgotrajnejših in večjih posledicah od delne ali polne rupture sprednje križne vezi (denimo o težavah pri hoji), zato je ustrezna, strokovna fizioterapija – koleno tako kot drugi sklepi pomni vsako poškodbo – še pomembnejša.

Za poškodbo kolena so značilne omejena gibljivost, oteklina, nestabilnost in izguba mišične mase.
Za poškodbo kolena so značilne omejena gibljivost, oteklina, nestabilnost in izguba mišične mase. FOTO: Arhiv naročnika

Fizioterapija ob izpahu ramena

Ostra, nenadna bolečina, spremenjena zunanja oblika sklepa ter funkcionalne omejitve v moči in gibljivosti so najzanesljivejši znaki izpaha ramena, najpogosteje izpahnjenega sklepa. Tega običajno povzročijo padci in športne dejavnosti, pri katerih je poudarek na izvajanju udarcev nad glavo, oziroma gre za kombinacijo padca in zdrsa ali nekontroliranih udarcev z roko, ki pa so nemalokrat povezani z zlomom.

Ker je diagnostika ključna, v Medicofitu izvedemo klinični pregledi, rentgensko slikanje, magnetno resonanco, po potrebi tudi CT- in MR- artrografije. Ponavljajoči se izpahi vodijo v trajno nestabilnost, zato se prvi izpah rehabilitira konservativno, pri drugem pa je že potreben operativni poseg. Fizioterapija je v vsakem primeru dolgotrajna (traja od treh mesecev do enega leta) in je prilagojena vsakemu posamezniku, pri čemer stremimo k izboljšanju cirkulacije in omilitvi simptomatike.

Ponavljajoči se izpahi vodijo v trajno nestabilnost, zato se prvi izpah rehabilitira konservativno, pri drugem pa je že potreben operativni poseg.
Ponavljajoči se izpahi vodijo v trajno nestabilnost, zato se prvi izpah rehabilitira konservativno, pri drugem pa je že potreben operativni poseg. FOTO: Arhiv naročnika

Fizioterapija zapestja

Poškodbe zapestja med smučanjem so vse prej kot redke, vendar jih kar 25 % ostane nediagnosticiranih, to pa sčasoma vodi v omejeno gibljivost in rotacijo, bolečino ter pokanje. Magnetna resonanca je na kliniki za fizioterapijo in telesno pripravo Medicofit osnova pri postavljanju diagnostike in ocenjevanju, ali je poleg individualno prilagojene fizioterapije potreben tudi operativni poseg.

Rehabilitacija zapestja najpogosteje poteka konservativno s pomočjo fizioterapije in posebnih vaj kinezioterapije. Poleg tega so možni tudi imobilizacija, terapevtske tehnike za pospeševanje celjenja in zdravila, odvisno od stopnje poškodovanosti.

Druge najpogostejše poškodbe smučarjev

Poleg omenjenih treh poškodb oziroma rehabilitacij – fizioterapija kolena, zapestja in izpaha ramena – se smučarji pogosto srečujejo tudi s/z:

poškodbo glave ǀ Padec je najpogosteje posledica sočasnega nadziranja hitrosti in vzdrževanja ravnotežja. Nošnja čelade je zato obvezna, saj kombinacija hitrosti in strmine pogosto pripelje do udarca glave ob drevo, skalo ali drugo oviro. Na splošno vsaka poškodba glave zahteva takojšnjo obravnavo, ob krvavitvi pa je nujen tudi kirurški poseg.

poškodbo hrbtenice ǀ Drznejši smučarji redno izvajajo skoke, kar lahko privede celo do zloma vretenca, pri tem pa sta nujna takojšnja stabilizacija in operativni poseg. Hrbtne mišice pa je mogoče ojačati, in sicer z rednim izvajanjem izbranih vaj in tudi z že omenjenima ogrevanjem in raztezanjem.

različnimi zlomi ǀ Padec najpogosteje pripelje do zloma zapestja, kosti rok, nog ali ključnice, medtem ko drsenje povzroči komplikacije, zaradi katerih je operativni poseg nemalokrat neizbežen.

"smučarskim palcem" ǀ Kar 10 % padcev med smučanjem je povezanih s palicami, zato vam svetujemo, da rok ne zatikate v njihove zanke, saj boste lahko tako palico ob morebitnem padcu takoj izpustili iz rok. V nasprotnem primeru se palec ob stiku s tlemi pogosto upogne, kita pa natrga ali celo pretrga, zaradi česar okrevanje traja dlje.

Z vsemi našteti poškodbami imamo na kliniki za fizioterapijo in telesno pripravo Medicofit bogate izkušnje. Svojim pacientom nudimo celovito strokovno obravnavo, ki vključuje tako pregled in postavljanje diagnostike kot individualno prilagojeno rehabilitacijsko terapijo.  

Za vsa vprašanja o poškodbah posameznega dela telesa med smučanjem, kar zahteva skrbno pripravljeno fizioterapijo (koleno, zapestje, hrbtenica, glava), smo vam na voljo na telefonski številki 041 410 360 in elektronskem naslovu info@medicofit.si. Stopite v stik z nami in se naročite na pregled.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648