Schamrothovo okno
Zgodnje odkrivanje raka je ključno za preživetje, žal pa se vse prevečkrat zgodi, da njegove simptome odkrijemo prepozno, tudi na račun tega, da jih pripišemo drugim stanjem. V primeru pljučnega raka obstaja preprosta metoda, s katero lahko v le nekaj sekundah preverimo, ali imamo pljučnega raka (za točno diagnozo so seveda potreba nadaljnja testiranja), a na podlagi tega testa je mogoče z veliko verjetnostjo ugotoviti, ali imamo razlog za skrb. Gre za test, imenovan Schamrothovo okno oz. okence, s katerim opazimo enega najbolj spregledanih simptomov pljučnega raka.
Pri tem testu opazujemo razmik med nohti, pri čemer staknete nohta obeh kazalcev, ko imate prste obrnjene navzdol. Ob stiku mora biti med njima majhna špranja v obliki diamanta. Če med njima ni praznega prostora, to opozarja na določene zdravstvene težave. Do tega lahko pride, ko je zadebeljen (betičast) eden ali oba prsta oz. nohta. Pri večini, ki niso imeli mini razmika, so kasneje diagnosticirali pljučnega raka. Test seveda še ne potrjuje raka, je pa lahko opozorilo in nas spodbudi k obisku zdravnika, saj je v primeru rakavih obolenj pomembno, da jih odkrijemo čim bolj zgodaj, saj se intenzivnejši simptomi običajno začnejo kazati šele, ko bolezen že močno napreduje. Pri posameznikih, ki nimajo špranje, lunica nohta (svetel polkrožen del nohta) postane bolj sijoča in mehkejša, kar je posledica presežka tekočine v telesu. Težava se ne pojavi čez noč, sčasoma pa vodi v močno zadebeljene prste, posebno okoli nohtov. Test lahko izdaja tudi druga bolezenska stanja, in sicer pljučni ognojek (absces), alergijske reakcije, bronhiektazijo, ki jo spremlja dolgoletno vnetje dihalni poti, pa tudi kronično vnetno črevesno bolezen (npr. Chronova bolezen), tovrstno stanje pa je značilno tudi za posameznike s prirojenimi srčnimi napakami.
Tu je še druga metoda s prsti, ki lahko kaže na zgodnje simptome pljučnega raka. Ta test opravite tako, da konice kazalcev in palcev stisnete drugo ob drugo in če pri tem, ko pritisnete noht na noht, ne pride do svetlejše kože (beline), imate ukrivljene/upognjene nohte, ki lahko kažejo na zgodnje simptome raka na pljučih. To stanje se je namreč pojavijo pri 35 odstotkih bolnikov z nedrobnocelinčnim pljučnim rakom in pri nekaj odstotkih bolnikov z drobnoceličnim pljučnim rakom.
Kajenje
Dobro je vedeti, da je več kot 80 odstotkov primerov pljučnega raka neposredno povezanih s kajenjem. Kadilci imajo namreč kar 25-krat večje tveganje, da zbolijo za pljučnim rakom kot nekadilci. Kajenje je torej največji dejavnik tveganja za pojav tega raka, pri čemer ne gre zanemariti pasivnega kajenja, ki za kar 20 odstotkov poveča tveganje za njegov nastanek.
Simptomi pljučnega raka
Najpogostejši simptomi pljučnega raka – ti trajajo več kot tri tedne – so dolgotrajen kašelj, težka sapa, težko požiranje, izkašljevanje krvi, izguba kilogramov, hripavost, bolečine v ramenih in prsnem košu, povečane bezgavke na vratu in med ključnicama, betičasti prsti oz. odebeljene konice prstov ter zadebeljeni nohti.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV