Panični napadi so zelo travmatične izkušnje. Lahko se pojavijo nenadoma ali pa gre za odziv na stresno situacijo, žrtev pa so lahko zdrave osebe, kot tisti, ki trpijo za katero drugo motnjo. Mnogi, ki so doživeli panični napad, so se zbali, da doživljajo srčni napad ali kap, da se bodo zadušili ali doživeli živčni zlom.
Panični napadi so ozdravljivi in jih je moč obvladati. Znaki paničnega napada se pojavijo iznenada in dosežejo vrhunec po približno 10 minutah. Trajajo od 20 do 30 minut, redko tudi uro ali več. Sam napad redko traja dlje kot štiri minute, po približno četrt ure pa toliko popusti, da se lahko osredotočimo na druge stvari. Napadi se lahko ponovijo, in sicer večkrat na dan, le enkrat na mesec ali sploh ne. Dejstvo pa je, da se vsak panični napad umiri.
Kaj je panični napad?
Panični napad je fiziološki odziv telesa zaradi resnične ali namišljene nevarnosti. V telo se tedaj sprosti veliko adrenalina, ki vpliva na živčni sistem in sproži številne psihofiziološke procese. Gre za pretiran odziv na telesne (težave z dihanje, pretirano znojenje, povišan srčni utrip itd.) in zaznavne spremembe, ki so telesne in duševne narave (tunelski vid, strah ipd.).
Simptomi paničnega napada (ob napadu se pojavijo vsaj štirje od naslednjih simptomov):
- hitro razbijanje srce,
- nelagodje in bolečine v prsih,
- občutek dušenja,
- hiperventilacija (pomanjkanje zraka oz. ovirano dihanje),
- potenje,
- vrtoglavica/omotica,
- naval vročine/hladu,
- razdražen želodec ali slabost,
- tresenje/drgetavica,
- strah pred smrtjo,
- mislite, da se vam bo zmešalo/katastrofiziranje,
- ščemenje/otopelost.
Kako ukrepati med paničnim napadom?
Pozornost usmerite na dihanje, da ustavite hiperventilacijo, povečajte nadzor nad miselnimi procesi, dajte ramena nazaj in po možnosti obraz za približno pol minute potopite v mrzlo vodo, saj to sproži potapljaški refleks, ki umiri vznemirjenost in srčni utrip.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV