Ste vedeli, da je plastenka, v kateri je običajno embalirana voda, namenjena enkratni uporabi? Na embalaži to tudi piše, a večina izmed nas ne ve, kaj nam oznake na plastenkah sporočajo. Vsaka plastenka in izdelek iz plastike je opremljen s simbolom trikotnika s številko in dodatno oznako, ki nam pove njeno kemijsko sestavo oz. kako nevarna je npr. plastenka in katera je uporabna le za enkratno uporabo.
Kaj pomenijo oznake na plastenkah?
PET ali PETE z oznako 1 (polietilen tereftalat)
Te plastenke so namenjene enkratni uporabi, saj povečujejo rast bakterij. Večina plastenk za enkratno uporabo ima to oznako. Pri tej vrsti plastike obstaja verjetnost sproščanja težkih kovin, kot so antimon, BPA in DEHA, ter kemijske spojine EPA, ki vpliva na delovanje hormonov, sproščajo pa se tudi druge kancerogene (rakotvorne) snovi, kot je acetaldehid.
HDP ali HDPE z oznako 2 (polietilen z visoko gostoto)
Kadar je plastenka izdelana iz te vrste plastike, domala ni verjetnosti, da bi se kemikalije sproščale v vodo. Gre namreč za t. i. ''dobro plastiko''. Iz nje so izdelane embalaže, kot so tetrapak za mleko, sok, detergenti, olja, igrače, nakupovalne vrečke, šamponi, jogurti ipd. Lahko je delno prozorna ali bela. Je ena najpogosteje recikliranih oblik plastike.
V ali PVC z oznako 3 (polivinilklorid)
Ta gibka in fleksibilna plastika je za človeški organizem nevarna, saj se v vodo sproščata vsaj dve nevarni kemikaliji in sicer DEHP in BPA, ki motita delovanje endokrinov in hormonov. Iz nje so izdelane igrače, folija za živila, plastični pribor, pa tudi plastenke in številni drugi predmeti, ki jih uporabljamo vsak dan (kabli, okvirji itd.). Ta vrsta plastike gre najmanjkrat v reciklažo, a je kljub temu največkrat uporabljena za plastenke.
LDPE z oznako 4 (polietilen z nizko gostoto)
Plastika, ki se uporablja za izdelavo živilskih vrečk in vrečk za zmrzovanje, ni nevarna, saj v vodo ne sprošča kemikalij oz. nevarnih snovi. Vsebuje namreč zelo malo toksinov.
PP z oznako 5 (polipropilen)
Ta ''dobra plastika'' je bele ali delno transparentne barve in se pretežno uporablja za izdelavo plastičnih lončkov za jogurte, embalažo za sokove in slamice. Odporna je proti visokim temperaturam.
PS z oznako 6 (polistiren)
Ta plastika v stiku z vodo sprošča stiren, ki je rakotvorna snov in lahko povzroča glavobol, omotičnost, utrujenost, zmedenost in slabo počutje. Iz te zdravju potencialno nevarne plastike, ki ni odporna na vročino, izdelujejo kavne lončke za enkratno uporabo, plastenke za vodo in embalažo hitre prehrane.
PC ali PLA z oznako 7 (polikarbonat) oz. brez oznake
Pri nastajanju te plastike, ki je najslabša za živila in ni namenjena ponovni uporabi, se uporablja zdravju nevarni bisfenol A (BPA), ki povzroča težave s prebavo, hormoni, fibridi v materničnem tkivu, vpliva na odzivanje imunskega sistema, povečuje tveganje za sladkorno bolezen, raka na prsih in prostati, zmanjša količino semenske tekočine, negativno pa vpliva tudi na razvoj možganov in povečuje možnost rasti rakavih celic. Nekoč so bile iz nje narejene stekleničke za dojenčke in pripomočki za otroke, a so leta 2011 v Evropi to prepovedali. Med drugim se uporablja za izdelavo bidonov in aparatov za vodo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV