Izkušnje iz otroštva, ki jih nabiramo v odnosu s starši in drugimi, so vitalnega pomena za posameznikov čustveni razvoj. Starši igrajo ključno vlogo pri tem, kako bodo dojemali sebe in svet okoli nas. Na človeku pustijo odtis, ki je osnova za vzpostavljanje tega. Po mnenju strokovnjakov večina težav v duševnem zdravju izvira iz izkušenj v otroštvu, ki so nekakšen mehanizem za spopad s travmo. Rane in brazgotine iz otroštva je v odraslosti domala nemogoče prikriti.
Travme iz otroštva lahko pomembno zaznamujejo naše življenje in ga v mnogočem opredelijo. Težke izkušnje življenje najpogosteje otežujejo, nekateri pa iz težkega otroštva črpajo moč. Včasih človek niti ne ve, da so določeni odzivi, dejanja in spopadanje s svetom plod slabih in morda potlačenih izkušenj iz mladosti. Psihoterapevtka Amanda Robins je imela v svoji karieri opravka s številnimi posamezniki, ki na hrbtu nosijo nahrtbtnik, poln težav, pa se tega morda sploh ne zavedajo. Zavedanje pa je prvi korak do okrevanja.
Pove, da obstajajo številni simptomi, ki kažejo na to, da trpite za otroškimi travmami, ki so najpogosteje posledica napačne vzgoje in postopanja staršev. Nekateri znaki so zelo subtilni in le redki jih povezujejo s slabo vzgojo, a v resnici pogosto koreninijo v problematičnih starših in toksični vzgoji.
Znaki, da trpite za travmo iz otroštva:
- pomanjkanje sposobnosti za vzpostavljanje in ohranjanje očesnega stika,
- nagnjenost k depresiji,
- pomanjkanje zaupanja in težave z odnosi,
- nespečnost/težave s spanjem,
- nenehna potreba po ugajanju.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV