Maščobe so pomemben del uravnotežene prehrane, saj jih telo potrebuje za številne biološke procese, a je treba zaradi njihove energijske vrednosti skupni vnos maščob omejevati. Maščobe omogočajo boljši izkoristek energije in vitamina E, pomagajo telesu normalno delovati in nas ohranjati pri zdravju. Najbolj pomembne maščobe so omega-3 in omega-6 maščobne kisline. Ključno je, da nam uspe ohranjati ravnovesje med njimi, saj to vpliva na naše zdravje in počutje. Najpogosteje nam primanjkuje prav omega-3 maščobnih kislin.
Omega-3 maščobne kisline sodijo med esencialne maščobne kisline, ki jih v telo dobimo prek hrane ali prehranskih dodatkov – telo jih ni sposobno proizvajati samo – in so ključne za strukturo celične stene. Gre za večkrat nenasičene maščobne kisline, ki pomagajo pri pravilnem delovanju srca, krvnih žil, pljuč, imunskega sistema in so vir energije, prav tako pomagajo vzdrževati zdravo raven holesterola v krvi, pomagajo pri vzdrževanju normalne maščobe v krvi, skrbijo pa tudi za uravnavanje telesne teže ter pri ohranjanju zdravja sklepov in optimalnem delovanju možganov. Omega-3 maščobne kisline prav tako pomagajo ohranjati zunanjo plast naše kože zdravo, gladko in močno, saj preprečujejo uhajanje vlage. Študije so pokazale, da zmanjšajo tveganje za nastanek demence in Alzheimerjeve bolezni oz. lahko pozitivno vplivajo na potek teh dveh bolezni.
Omega-3 maščobne kisline najdemo v določenih ribah (tuna, losos, slanik, skuša, sardele itd.), ribjem in rastlinskem olju, morskih sadežih, oreščkih, tofuju, bučah, brstičnem ohrovtu, špinači, sojinih kalčkih in semenih. Hrano, bogato z omega-3 maščobnimi kislinami, je treba uživati čim pogosteje, in sicer vsaj dvakrat tedensko, najboljši vir pa so mastne ribe. Ločimo tri različne omega-3 maščobne kisline, in sicer ALA (alfa-linolenska kislina), ki je najpogostejša omega-3 maščobna kislina v naši prehrani in se nahaja v živilih rastlinskega izvora ter se v presnovnem procesu pretvori v EPK (eikozapentaenojska kislina) in DHK (dokozaheksaenojska kislina). Visoko vsebnost slednjih dveh, ki sta najpomembnejši omega-3 maščobni kislini, imajo tuna, losos in sardele.
Znaki, da našemu telesu primanjkuje nujno potrebnih omega-3 maščobnih kislin, so kronična utrujenost, bolečine v sklepih (omega-3 maščobne kisline, pridobljene iz olj, so močno antiseptično sredstvo in ustavijo načenjanje tkiv in sklepov), suha koža (omega-3 maščobe pomagajo koži, da vsrka zdrave hranilne snovi in izloči škodljive odpadne snovi), krhki in razcepljeni nohti, pusti lasje (omega-3 maščobe najdemo tudi v lasnih mešičkih in so pomembno hranilo za močne in sijoče lase, saj pospešujejo rast in preprečujejo vnetje lasišča), slabša koncentracija, slabši spomin in slabša cirkulacija, nespečnost (omega-3 maščobe nas ohranjajo budne, zato jih kot prehranski dodatek jemljite zjutraj ali nekaj ur pred spanjem), nihanje razpoloženja, depresija in težave s srcem.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV