Čeprav so okužbe sečil pogostejše pri ženskah, strokovnjaki opozarjajo, da lahko ta težava doleti tudi moške, kar še dodatno poudarja pomen razumevanja, kako se te okužbe prenašajo in zdravijo.
Okužba sečil lahko prizadene kateri koli del tega sistema, vključno s sečnico (urinski kanal), mehurjem, prostato (pri moških) ali ledvicami. Najpogostejši povzročitelj je bakterija Escherichia coli, ki sicer živi v debelem črevesu.
Na splošno so okužbe sečil pogostejše pri ženskah kot pri moških. Te so celo 30-krat bolj dovzetne, saj je njihova sečnica, kanal, ki vodi od mehurja do mesta, kjer urin zapušča telo, krajša kot pri moških. Vendar to ne pomeni, da močnejši spol ne more zboleti za to boleznijo, pravi dr. Gopal Rathi, urolog v bolnišnici Manipal v Puni in razkriva, ali se okužba lahko prenaša med spolnim odnosom.
Kaj povzroča okužbo sečil pri moških?
Po besedah dr. Rathija se tveganje za okužbe sečil pri moških poveča s starostjo, zlasti po 50. letu starosti, možni vzroki pa vključujejo:
- povečano prostato,
- ledvične kamne,
- prirojene anomalije urinarnega trakta.
Zdravnik še navaja, da se lahko okužbe včasih pojavijo kot posledica spolno prenosljivih bolezni, tiste v mehurju, prostati ali sečnici pa pogosto imenujemo okužbe spodnjih sečil. Najpogostejše je vnetje mehurja, imenovano tudi cistitis.
Če cistitisa ne zdravimo dobro ali dovolj dolgo, se lahko razširi na zgornji del urinarnega trakta in zajame sečevod (uretitis) in ledvice. V tem primeru se pojavi pielonefritis, to je vnetje ledvic in sečil.
Ali se lahko moški okužijo od žensk?
Okužba sečil ni spolno prenosljiva bolezen in ni nujno, da jo pridobimo s spolnim odnosom. Vendar dr. Rathi pravi, da je to mogoče.
"Pri moških ga običajno povzročijo bakterije, ki so že prisotne v telesu, vendar lahko spolna aktivnost vnese bakterije tudi v sečnico, kar poveča tveganje za okužbo," pojasnjuje dr. Rathi.
Po njegovih besedah je pomembno omeniti, da so zaradi anatomskih razlik pogostejše pri ženskah.
Simptomi okužbe sečil
Tukaj je nekaj pogostih simptomov okužbe sečil pri moških:
- pogosta potreba po uriniranju,
- bolečina, pekoč občutek ali nelagodje med uriniranjem,
- bolečine v trebuhu,
- nehoteno uriniranje med spanjem,
- moten urin ali neprijeten vonj urina,
- kri v urinu,
- vročina,
- slabost,
- bolečine v spodnjem delu hrbta.
Nasveti za preprečevanje
Da bi preprečili okužbo, je pomembno vzdrževati splošno zdravje, biti hidriran in upoštevati higienske ukrepe, svetuje dr. Rathi. Poudarja tudi pomen obvladovanja stanj, kot so ledvični kamni ali povečana prostata, ter rutinskih pregledov in zgodnjega odkrivanja simptomov.
Za moške in ženske je vzdrževanje higiene ključnega pomena. To vključuje zaščitne ukrepe med spolnim odnosom, izogibanje dražečim snovem v predelu genitalij in ustrezno brisanje po odhodu na stranišče, od spredaj nazaj.
Prav tako je po njegovem mnenju pomembno, da po spolnem odnosu uriniramo, da izločimo mikroorganizme, kot so bakterije.
Vir: Onlymyhealth.com/Zdravlje.kurir.rs
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV