Naš obraz je ogledalo zdravja in izdaja vsako našo slabo navado oz. grehe. Če pustimo bolezenska stanja ob strani, je kajenje močno povezano z okvaro kože. Ta se hitreje stara in guba, postaja tanjša in vedno slabše prekrvavljena. To je glavni razlog, da so kadilci že zelo zgodaj videti utrujeno, zgubano in tudi postarano ter lahko že samo ob pogledu na obraz ločimo med kadilcem in nekadilcem.
6 znakov na obrazu, ki izdajajo, da kadite
Vrečice pod očmi
Vsi vemo, da neprespana noč privede do temnih kolobarjev pod očmi. Zabuhlost in vrečice pod očmi so sicer značilne za staranje, lahko pa so tudi posledica utrujenosti, slabe prehrane ipd. Ste vedeli, da imate kot kadilec štirikrat večjo možnost, da slabo spite? To naj bi bila posledica pomanjkanja nikotina v telesu. Pogoste neprespane noči lahko vodijo v to, da so vrečice pod očmi precej večje in bolj opazne kot sicer in prej postanejo stalnica na vašem obrazu.
Prezgodnje gube
Pravijo, da nas lahko kajenje postara tudi za 20 let. V povprečju sicer ni tako hudo, saj so kadilci videti za 1,4 leta starejši od nekadilcev. Cigaretni dim zmanjšuje prekrvavitev kože, zato hitreje nastopi propadanje podkožnega tkiva, kar vodi v sivkasto uvelo kožo in gube. Zaradi kajenja se zmanjšuje tudi količina vitamina C v telesu, ki je zelo pomemben vitamin za obnovo kože. Od števila cigaret in let kajenja je odvisno, koliko gub se bo pojavilo na koži. Zgodnje poškodbe kože zaradi kajenja je težko opaziti, ko enkrat jih, pa ni več poti nazaj, saj nikotin oži drobne žilice, ki prehranjujejo kožo, in koža ne dobiva potrebnih hranil za normalno delovanje, prav tako ni dovolj hidrirana.
Rumena obarvanost zob, prstov in nohtov
Kajenje ne obarva le zob, pač pa tudi nohte in prste. Nikotin se namreč absorbira skozi kožo in ustno ter nosno sluznico. Vse to pa spremlja še neprijeten dim. Na dolgi rok vam ne pomaga niti namakanje prstov v limonin sok, kaj šele žvečilni gumi.
Rane se celijo dlje
Telo se pri celjenju ran zanaša na kisik. Celice za obnovo in rast potrebujejo precej energije, zato je pri celjenju rane kisik kot sestavni del celičnega metabolizma nepogrešljiv. Pri pomanjkanju v tkivih je bistveno upočasnjeno celjenje rane. In ker je ena plus ena dve, kajenje, ki zmanjšuje raven kisika v telesu, upočasnjuje celjenje, zato bo vsako okrevanje tudi potekalo dlje časa.
Koža izgubi sijaj
Koža je zaradi kajenja videti starejša, saj je bolj dehidrirana in posledično brez zdrave barve in značilnega leska. Sijaj zamenja turobna in sivkasta koža, saj ogljikov monoksid preganja kisik, medtem ko nikotin slabi krvni obtok. Kot že omenjeno, zmanjšuje količino vitamina C, ki je pomemben vitamin za obnovo kože.
Postara obraz
Nič ne postara obraza tako zelo kot kajenje. Nikotin oslabi elastičnost kože okoli čela, oči, vratu in prsi. Številne študije so pokazale, da kajenje povzroči pospešeno staranje kože, zato so kadilci videti starejši od nekadilcev. Povzroča gube, izgubo zdravega tena, pa tudi puste in krhke lase. To se zgodi tudi zato, ker kadilcem upade nivo selena v telesu, ki pa je nujno potreben za lepo kožo in lase.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV