Moskisvet.com
Morski greben pri Mljetu

Zdravje

To pomaga ob piku strupenih morskih živali

STA in A.P.
09. 08. 2021 06.00
0

Ob kopanju v morju nevarnosti ne predstavlja zgolj poletno sonce, temveč tudi živali, ki se skrivajo v vodi in na morskem dnu. Ob piku morskega zmaja, ki velja za eno najbolj strupenih rib Jadranskega morja, je mesto vboda treba ogreti pod vročo vodo, svetujejo strokovnjaki z Morske biološke postaje Piran Nacionalnega inštituta za biologijo.

"Ena najbolj strupenih rib Jadranskega morja, ki se pojavlja tudi v slovenskem morju, je morski zmaj ali morski pajek, ki ga znanstveno imenujemo Trachinus draco. Najpogosteje se zadržuje v območjih prehoda skalnatega dna v peščeno ali muljasto dno, kjer se zakoplje v sediment, tako da iz njega molijo le oči in nevarni trni," je za STA pojasnila morska biologinja in ekologija Martina Orlando Bonaca.

Ta poklic v Sloveniji opravlja največ 30-letnih moških
Preberi še
Ta poklic v Sloveniji opravlja največ 30-letnih moških

Morski pajek ima bočno sploščeno telo, glavo z velikimi, navzgor obrnjenimi očmi in navzgor obrnjenimi usti. Barva telesa je od zeleno rumene do temno zeleno rjave barve, na njegovih bokih pa se pojavljajo pokončne rumenkaste ali pokončne rjave proge. Žival strupene trne nosi na prvi hrbtni plavuti in dveh bočnih trnih, ki ju imajo morski pajki na škržnih poklopcih.

Meduza pri stiku s človeško kožo povzroča močno bolečino.
Meduza pri stiku s človeško kožo povzroča močno bolečino. FOTO: Dreamstime

Ob vbrizgu strupa poškodovana oseba občuti hude bolečine, ki jim včasih sledi tudi bruhanje in v izjemno redkih primerih mišična paraliza ter smrt. Strup morskih zmajev je sicer termolabilen in se začne pri visokih temperaturah razgrajevati. Če pride do pika morskega zmaja, je torej treba mesto vboda greti pod vročo vodo, ki naj ima od 50 do 60 stopinj Celzija. Če se stanje ne izboljša v kratkem času, je nujen obisk zdravnika, svetujejo na Morski biološki postaji Piran.

7 najlepših slovenskih slapov
Preberi še
7 najlepših slovenskih slapov

Nevarnost v morju predstavljajo tudi različne vrste meduz. V našem morju so redno prisotne knidarijske oziroma ožigalkarske meduze, pa tudi rebrače. Pomembna razlika med obema skupinama je, da rebrače niso ožigalkarji in torej ne opečejo. Pod ožigalkarje, ki se najpogosteje pojavljajo v našem morju, štejemo uhatega klobučnjaka, ki se pojavi spomladi do zgodnjega poletja. Opažamo še morsko cvetačo, ki se v našem morju običajno pojavlja med julijem in septembrom. Opazimo tudi kompasno meduzo in redkeje dalmatinsko lasasto meduzo, ki pa se pojavljajo posamično, je za STA dejala raziskovalka na področju morske mikrobne ekologije Tinkara Tinta.

Slovenski ''hladni'' biseri: kotički za enodnevne izlete, ki osvežijo
Preberi še
Slovenski ''hladni'' biseri: kotički za enodnevne izlete, ki osvežijo

Morska biološka postaja Piran svetuje previdnost v primeru, da pri kopanju pridete v neposreden stik z meduzo, saj nekatere med njimi lahko povzročijo tudi močnejše opekline. V primeru da pride do opeklin, na inštitutu svetujejo spiranje z obilico morske vode oziroma z mešanico morske vode in sode bikarbone v razmerju 1:1. Spiranje namreč odstrani lovke in prepreči morebitno nadaljnje sproščanje toksinov. Naslednji korak je pet do 15 minut hlajenja s hladilnimi vrečkami, ovitimi v blago. V primeru hujših težav na morski biološki postaji svetujejo obisk zdravnika.

Najlepši mostovi Slovenije
Preberi še
Najlepši mostovi Slovenije
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648