Zdravi lasje oz. zdravo lasišče je cilj domala vsake ženske, moškega pač ne. Ti so običajno začudeni ali celo zgroženi nad zahtevno nego las pri ženskah. Večina moških na lase namreč gleda drugače kot predstavnice nežnejšega spola, a le, če jim ne grozi plešavost – več o plešavosti si lahko preberete TU. Dejstvo je, da pravilna nega las ne bi smela biti samo ženska stvar, zato bi morala biti skrb za zdravo lasišče tudi ''v domeni'' moških. Tisti, ki vam je za mar za lase – močni in lepi lasje so nenazadnje modni dodatek – upoštevajte naslednje nasvete glede lasne kozmetike in nege las.
Pravilo izbrana lasna kozmetika oskrbi lasišče s (pre)potrebnimi vitamini in hranilnimi snovmi in to brez usodnih stranskih učinkov oz. poskrbi za regeneracijo las (maske in regeneratorji), da so ti bolj nežni, dovolj navlaženi in sijoči. Šamponi in balzami poleg nege skrbijo tudi za lažje razčesavanje. Če so vaši lasje suhi in videti utrujeni, si lahko omislite negovalno masko za lase za moške, ki izboljšuje strukturo las, jim poveča sijaj in gladkost, poleg tega boste lase po uporabi lažje razčesali in oblikovali.
Kateri šampon izbrati?
Za moškega je verjetno glavni pogoj za vsakodnevno nego telesa, da izdelki izpolnjujejo dva pogoja, in sicer da učinkujejohitroin da so obstojni. Zato so izdelki ala 2 v 1, ki združujejo npr. šampon in losjon, lahko pa tudigel za tuširanje, tako zelo priljubljeni. S tem tudi prihranite čas. Ni pa vseeno, kaj izberete, saj morajo izdelki ustrezati vašemu lasišču. Če je le-to zelo občutljivo ali ste nagnjeni k prhljaju (k temu so moški bolj nagnjeni kot ženske), potrebujete za to poseben šampon. Za take primere priporočamo pH-nevtralen izdelek, ki ne uničuje zaščitnega sloja kože. Šamponi proti prhljaju odstranjujejo odmrle kožne celice in so nežni do lasišča. Obenem ščitijo lase pred izsušitvijo in preprečujejo nastanek prhljaja. Dobre rezultate lahko dosežemo zgolj, če jih uporabljamo redno, da pa bi prhljaj v celoti odpravili, moramo počakati cca. štiri tedne. Ne pričakujte, da se bo vse rešilo po enem ali dveh umivanjih, bo pa že po nekaj pranjih vidno določeno izboljšanje.
V primeru, da vam izpadajo lasje, jim privoščite šampon proti izpadanju las, kot so kofeinski šamponi, ki krepijo lasne korenine in jim dajejo vitalnost. Priporočljivo jih je vmasirati v celotno dolžino las. Ob tem priporočamo masažo lasišča, saj to poskrbi za prekrvavitev lasišča in odpre pore, skozi katere kofein prodre do lasnih mešičkov.
Naravni lasje običajno potrebujejo zgolj nego z izdelkom, ki ima dober čistilni učinek, na drugi strani pa imajo barvani lasje potrebo po večjem regenerativnem učinku. Med barvanjem las se s površine las namreč odstrani maščobna kislina, kar se odraža v večji hidrofilnosti las (bolj vpijajo vlago) in negativnem naboju (večja naelektrenost las). Zato barvani oz. kemijsko obdelani lasje potrebujejo posebej za to zasnovane šampone, ki vsebujejo regenerativne sestavine, ki se naložijo na hidrofilne lase. Če si želite povečati volumen las, izberite temu primeren šampon.
Pomembno je tudi, na katerem mestu uporabljate izdelek, sicer lahko dosežete napačen učinek. Šampon je namenjen odstranjevanju umazanije, zato ga nanesemo od korenin po celotni dolžini las, medtem ko je treba balzam, ki zadržuje vlago v laseh, nanesti od sredine las do konic. Prav tako ni priporočljivo, da se preveč navezani na en izdelek in ga uporabljate vse življenje, saj se naše lasišče oz. njegove potrebe skozi čas spreminjajo, saj je stanje naših las odvisno od številnih dejavnikov.
Kolikokrat na teden si moramo oprati oz. umiti lase?
Prva napaka, ki jo verjetno dela večina, je, da šampon za lase uporablja vsak dan. Že res, da si lahko lase umivate dnevno, a šampon uporabljajte zgolj tedaj, ko je to res potrebno, saj lahko šampon lase precej obteži – pozorni bodite na sulfate, učinkovite, a tudi škodljive kemikalije, ki se nahajajo v izdelkih za čiščenje, ki se penijo, saj lahko zaradi preveč le-teh lasje postanejo suhi, lomljivi in brez leska, na lasišču pa se pojavijo srbečica, rdečina in tudi prhljaj – in odstrani naravno olje, ki skrbi za lesk las. Priporočamo, da si jih našamponirate dvakrat ali največ trikrat tedensko, preostale dni pa uporabite zgolj vodo in balzam za lase. Namreč kaj umivanje las sporoča lasišču? Da mora telo povečati proizvodnjo sebuma, kar pa vodi v mastne lase.
Pogosto spregledan element pri umivanju las je temperatura vode. Las si ne umivajte z vročo vodo, ampak mora biti ta mlačna, saj vroča odstrani naravno olje in lasje so posledično bolj suhi. Pred šamponiranjem – s prstnimi konicami si nežno masirajte lasišče – si jih dobro zmočite. Pri spiranju je lase dobro sprati s hladno vodo, saj s tem zapremo las in ga posledično zavarujemo. Balzam je priporočljivo nanesti zgolj na konice las, ne pa na celotno lasišče. Ko si šampon vmasirate oziroma vtrete, ga pustite delovati 2 do 3 minute. Tri minute so tista ''magična'' številka, ne glede na dolžino in tip las. Če ga pustite učinkovati manj, je kot bi umazana tla zgolj zmočili ne pa tudi zares očistili. Prav tako ne pretiravajte z dolžino, saj ima lahko šampon nasproten učinek.
Kako si pravilno umivati lase?
Zmotno mislimo, da bomo z močnejšim drgnjenjem lažje odstranili umazanijo, kar pa ne drži, saj šampon sam poskrbi, da se bosta umazanija in maščoba raztopila in z vodo odstranila. Če šampon premočno vtiramo v lasišče, bomo s tem zgolj poškodovali povrhnjico, kar lahko vodi do motenega delovanja lojnic, srbenja lasišča in tudi izpadanja las. Pri masiranju bodite nežni. Če imate daljše lase namesto krožnih gibov delajte vertikalne, da se izognete vozlanju las.
Uporaba brisača
Tudi tako nedolžno opravilo, kot je brisanje las z brisačo, lahko pomembno vpliva na stanje vašega lasišča. Pri uporabi brisače bodite nežni – lase si obrišite z občutkom in in jih z brisačo samo nežno otrite, ne pa močno drgnete lasišče, saj sicer tvegate lomljenje in izpadanje las. Mokri lasje so namreč bolj občutljivi. Pravzaprav so najšibkejši ravno v mokrem stanju, saj so tedaj najbolj raztegljivi in težji, zato se hitreje lomijo. Če je mogoče, mokrih las ne sušite na zraku, saj nase vlečejo umazanijo in bodo posledično brez leska.
Spanje z mokrimi lasmi
Marsikdo si las po umivanji ne posuši s sušilnikom za lase, ki sicer tudi lahko škodi lasem (več o tem v nadaljevanju). Če se odpravljate spat z mokrimi lasmi, tvegate več poškodb lasišča, saj se lasje drgnejo ob vzglavnik, kar lahko povzroči lomljenje las. Mokri lasje so, kot rečeno, najbolj ranljivi. Problem lahko rešite tako, da uporabljate svilnato prevleko, ki je mehkejša in do las bolj prijazna.
Uporaba glavnika, razčesavanje in toplotni pripomočki
Ne razčesujte oz. krtačite si las, ko so ti mokri, saj so tedaj bolj občutljivi in bolj dovzetni za lomljenje. Razčesite si jih pred umivanjem, pri čemer si lahko pomagate s kapljico olja za lase, da bo šlo lažje. Če si morate umite lase razčesati, za to uporabite širok glavnik, ki je namenjen oblikovanju, urejanju in razčesevanju po umivanju.
Visoka temperatura je ''strup'' za lase. Toplota in toplotni pripomočki lasem namreč škodujejo, kajti vplivajo na lasno povrhnjico. Ta se začne lomiti in povzroči suhe, neobvladljive in krepaste lase ter razcepljene konice. Pripomočke za toplotno obdelavo oz., ki delujejo na toploto, uporabljajte previdno. Pri sušenju s sušilcem na mokrih laseh ne uporabljajte najvišje toplote, ampak izberite srednjo temperaturo in s pomočjo prstov sušite lase. Tako ne boste scvrli las. Ne bo pa škodila uporaba sredstva, ki bo lase pred tovrstnim posegom zaščitila. Čeprav pogosto sušenje s toploto lahko lase poškoduje, saj jih izsuši ali celo osmodi, to početje ne povzroča plešavosti, četudi zaradi osmojenosti lasje izpadajo, saj zrastejo nazaj.
Kako pogosto k frizerju?
Lasje so vsak dan izpostavljeni različnim vplivom okolice, zato je nega tudi v obliki striženja še kako pomembna, saj nam frizer pristriže lase, s čimer jim omogoči optimalno ''delovanje''. Če si puščate dolge lase, frizerja obiščite enkrat na tri oz. štiri mesece, medtem ko kratki lasje zahtevajo pogostejše obiske – enkrat mesečno oz. na šest tednov. Veliko je odvisno tudi od tega, kakšne lase imate.
Sonce in pokrivala
Kot rečeno, so lasje občutljivi na temperaturo. Zato je pomembno, da za lase primerno poskrbite predvsem na žgočem soncu. Podobno kot koža namreč tudi oni potrebujejo nego. V poletnih mesecih priporočamo uporabo pokrival, ki omogočajo, da lasje dihajo. Sicer pa lasem čim večkrat pustite, da so v naravnem stanju, da nimajo na sebi nobenih izdelkov lasne kozmetike (laka, pene, razpršila, gela ipd.) in niso pokriti. Izogibajte se beljenju oz. barvanju las, saj številne barve še vedno vsebujejo agresiven amonijak, ki lahko poškoduje in izsuši lase.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV