Povratne informacije glede svojega zdravja lahko dobite že pred samim obiskom stranišča. Pomembno je namreč, da tja hodite redno, v nasprotnem primeru toksini ostajajo v vašem telesu, kar pa seveda ni dobro. Priporočljivo je, da veliko potrebo opravljate vsak dan, še bolje večkrat na dan.
Bodite pozorni tudi na nenadne spremembe vaših straniščnih navad. Pogostejši obiski so lahko posledica občutljivosti ali alergije na določeno živilo ali zdravilo, denimo antibiotike, zaviralce protonske črpalke, antacide ali nesteroidna protivnetna zdravila. Kriv je lahko tudi stres.
Pomembna je oblika izločenega blata. To mora biti v obliki klobase, bolj trde z razpokami ali bolj mehke z gladko površino. Če je trše, lahko to nakazuje na zaprtje, sindrom razdražljivega črevesja, Chronovo bolezen, zaporo črevesja ali celo raka črevesja in želodca.
Zaprtje je težava, ki jo lahko rešite z ustrezno prehrano, v katero morate vključiti več netopnih vlaknin, torej zelenjave, oreščkov in polnozrnatih živil. Čez dan morate popiti dovolj vode, pomaga tudi gibanje. Če je vaše blato redkejše, zaužijte več topnih vlaknin, ki jih vsebujejo oves, ječmen, korenje, fižol, grah, jabolka in agrumi.
Vemo, da to včasih ni mogoče, a nikar ne zadržujte blata, zaradi tega se vsebina, ki se ga je vaše telo želelo znebiti, vrača v debelo črevo, kjer postaja trša, s čimer si boste nakopali zaprtje in z njim povezane težave.
Ne ignorirajte bolečih razpok, pekočih občutkov in srbenja tam spodaj, ki vam sporočajo, da imate morda hemeroide oziroma zlato žilo. Žilni vozli v zadnjem delu črevesja so lahko posledica zaprtja, prekomerne teže ali sedenja, lahko so notranji ali zunanji. Slednje lahko otipate. Poleg bolečin pri odvajanju in občutkov nepopolnega izpraznjenja po odvajanju boste morda opazili tudi svežo kri v blatu.
Bolečine lahko čutite tudi, če trpite za Chronovo boleznijo. Gre za avtoimuno bolezen, pri kateri vaš imunski sistem napade prebavni trakt, na katerem nastajajo erozije, ki se ob poslabšanju poglabljajo v razjede. Pomanjkanje apetita, bruhanje, izguba teže, slabost, bolečine in krči v trebuhu, diareja, kri v blatu in slabokrvnost so še drugi simptomi te kronične vnetne črevesne bolezni.
Bodite pozorni tudi na barvo blata, ki mora biti rjavo, druge barve so razlog za alarm, a ne v vsakem primeru. Če ste zaužili živila v živih barvah, denimo rdečo peso ali špinačo, potem ni skrbi. V nasprotnem primeru so morda kriva zdravila ali pa resno obolenje, kot je razjeda na želodcu, Chronova bolezen ali rak črevesja. K zdravniku morate, če je vaše blato že dlje časa drugačne barve, če čutite bolečine in se je nenadoma spremenila frekvenca vaših obiskov stranišča. Enako velja za primer, če je blato dlje časa zelo svetle, skoraj bele barve, kar kaže na zamašenost žolčevodov, vnetje ali raka trebušne slinavke.
Najbolj zaskrbljujoče je blato črne ali rdeče barve, kar pomeni, da je v njem kri. Če pred tem niste zaužili brusnic, borovnic, altivnega oglja, dodatkov železa in podobnega, ne odlašajte z obiskom zdravnika.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV