Savnanje velja za eno najbolj učinkovitih in najstarejših oblik naravnega zdravljenja. S savno sicer ne morete pregnati prehlada – dosežete lahko ravno nasproten učinek, saj se akutni infekt lahko še poslabša. Pomembno je, da se pred obiskom savne vzdržite uživanja velikih in za želodec težkih, mastnih oz. kaloričnih obrokov hrane. Tovrstna hrana je namreč težka za ledvice – izogibajte se posebej mesu in ribam. Telo v savni začne izločati škodljive snovi, in ker v savni vladajo visoke temperature, se telo med prebavo skuša znebiti toksinov. Če pred savnanjem jeste hrano, se zastrupljanje dogaja znotraj telesa in posledično vas lahko boli glava, obide slabost ali pa pride celo do zastrupitve s hrano. V savno gresta lahko na tešče, čeprav ni priporočljivo iti na prazen želodec. Pred savno pojejte nekaj lahkega – prigrizek iz sestavin, ki pomagajo razstrupiti telo – sicer pred obiskom počakajta vsaj nekaj ur.
Pred vstopom v savno se oprhajte, saj boste tako ne le poskrbeli, da bo tudi drugim obiskovalcem savne prijetno, ampak bo tudi koža bolj gladka in bo lažje dihala. S prho se koža ne le očisti, ampak tudi navlaži, odstrani pa se odvečni sebum.
Če je v savni temperatura previsoka, svojemu zdravju škodujete, saj to dodatno pospeši potenje, česar pa ne želite doseči. Poleg tega je tovrstno pregrevanje slabo za vaše zdravje. Nezadostna vlaga in previsoka temperatura lahko povzročita težave z dihanjem in druge neprijetnosti. Če čutite omotico, savno nemudoma zapustite. V finski savni je idealna temperatura med 70 in 100 stopinj Celzija in nizka vlažnost (med 10 in 25 odstotki), v turški savni, ki je v bistvu parna kopel, pa se toplota zraka giba med 40 in 50 stopinjami Celzija, vlažnost pa se povzpne tudi do 100 odstotkov.
Priporočljivo je, da se ženske pred vstopom v savno ne ličijo vsaj 24 ur, saj v savni kamikalije zaradi razširjenih por vstopijo v naše telo. V savno ne vnašajte sintetičnih oblačil – tudi ne kopalk, ki ovirajo znojenje. Poskrbite, da je blago iz bombaža ali lanu, saj mora koža dihati. Ker se v savni potite, morate po obisku savne spiti vsaj liter do dva vode, naravnega soka ali čaja, da telesu povrnete izgubljeno tekočino. Izogibajte se kavi, alkoholu in energijskim pijačam. Tekočino pijte, tudi preden greste v savno. Po zadnjem obisku počivajte vsaj pol ure.
Savne ne obiskujte prepogosto, saj lahko to povzroča glavobole – enkrat do dvakrat na teden je povsem dovolj. Savna je odsvetovana ljudem, ki trpijo za srčno-žilnimi bolezni, ki imajo nizek ali visok krvni tlak, razširjene obrazne žilice na obrazu, infekcijske, virusne in kronične bolezni, raka in/ali epilepsijo.
Marsikdo pozablja, da je treba pred vstopom v savno odstraniti ves nakit, očala in leče. Nakit se namreč lahko segreje in povzroči opekline. Strokovnjaki priporočajo, da se vsaj na začetku savno obišče čez dan, saj lahko zvečer vročina zmoti bioritem in vodi do motenj spanja.
Savna ima številne pozitivne učinke na telo
Savna namreč pospešuje krvni obtok, sprosti mišice, izboljša prekrvavitev, znižuje tlak, ublaži bolečine v sklepih, krepi imunsko odpornost, pomaga pri razstrupljanju telesa, ima blagodejne učinke na težave s sinusi, nas fizično in psihično sprošča, prinaša zdrav spanec, pospeši delovanje organov, ki izločajo strupene in odpadle snovi iz telesa (npr. ledvice), dihal in metabolizma, blagodejno vpliva na alergije in blaži artritis.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV