Nekateri spite na boku, nekateri na hrbtu, drugi v fetus poziciji in na trebuhu. Večina nas vsako noč spi v istem položaju in čeprav ima vsak položaj svoje prednosti, je eden, ki je nad vsemi, upoštevajoč, da smo zdravi.
Najboljši položaj za spanje ni nujno tisti, v katerem nam je najbolj udobno, ko ležemo k počitku in to ne glede na to ali vas mučijo bolečine v hrbtu ali vratu, ste noseči ali trpite za motnjami spanja kot je obstruktivna apneja v spanju. Strokovnjaki so si enotni, da je najboljši položaj spanja na boku, saj ima ta lega telesa najbolj pozitivne učinke na naše telo.
Položaj na boku je v primerjavi s spanjem na hrbtu ali trebuhu ključen za dober spanec. Zakaj? Anatomsko gledano je spanje na hrbtu najbolj zdrav položaj. S tem se ohranja hrbtenico v njeni naravni obliki, poleg tega pa se telesna teža enakomerno razporedi in ni pritiska samo na določene dele telesa. S tem se izognemo bolečinam v mišicah in sklepih. Koristi tudi tistim, ki trpijo za apnejo v spanju – gre za eno najpogostejših motenj dihanja v spanju – saj lajša njene simptome –ponavljajoče prekinitve dihanja, spremembe v zasičenosti krvi s kisikom in prekinjeno spanje. To je tudi najboljši položaj za nosečnice oz. otroka, saj prenese težo s hrbta in ne ovira pretoka krvi. S tem se izboljša prekrvavitev, volumen krvi pa se poveča tudi za 50 odstotkov. S tem otrok dobi več kisika, kar je ključno za njegov pravilen razvoj v maternici. Ste vedeli, da lahko spanje na hrbtu pri nosečnicah v zadnjem trimesečju povzroči hude bolečine v križu in celo spontani splav.
Ne glede na to ali ste noseči ali ne, je levi bok najboljša izbira, saj je položaj daleč najboljši za vaše organe. Izboljša njihovo delovanje, saj gravitacija izboljša pretok krvi v vranico, ki čisti kri in se nahaja na levi strani telesa. To omogoča učinkovito filtriranje vseh telesnih odpadkov in škodljivih snovi. Tudi želodec in trebušna slinavka se nahajata na levi strani telesa, zato spanje na levem boku pospešuje prebavo. Zaradi spanje na desni strani se le-ta upočasni, saj želodec pritiska na slinavko.
S spanjem na levem boku tudi na naraven način podpremo delovanja srca, saj se srčna mišica manj trudi pri črpanju krvi. Ta položaj tudi preprečuje pekočo zgago, saj je želodec pod srčno mišično zapiralko, ki ga povezuje s požiralniko. S to lego se vsebina iz želodca ne bo vrnila v požiralnik in s tem povzročila zgage. Ta položaj tudi zavira nastanek nekaterih degenerativnih bolezni. Nalaganje odpadnih snovi v možganih je namreč povezano z razvojem nevroloških bolezni, kot sta Alzheimerjeva in Parkinsonova bolezen ter demenca, spanje na boku pa omogoča najbolj učinkovito možgansko splakovanje, zato lahko pomembno vplivamo na razvoj le-teh.
Da karseda izkoristite prednosti spanja na boku, potrebujete primerne pripomočke. To je v prvi vrsti vzglavnik, ki glavo poravna s hrbtenico in žimnica, ki nudi optimalno oporo telesu. Lego lahko prek noči ohranite s pomočjo tenis žogice, ki si jo zataknete za pižamo, si med kolena potisnete manjšo blazino ali omislite nekoliko večjo in jo objamete oz. stisnete k sebi.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV