Glivična okužba nohtov oziroma onihomitoza je zelo pogosta in žal trdovratna nadloga. Začne se z malimi pikami in lisami, ko okužba napreduje, pa lahko opazite rumeno obarvane predele ali kar noht v celoti, ki se lahko začne krušiti, lomiti ali odstopati. Poleg glivic lahko onihomitozo povzročijo kvasovke ali plesni.
Preventiva
Glivice se prenašajo neposredno ali prek okuženih površin, in ker jim ustrezajo topli in vlažni prostori, bodite pozorni, ko greste uživat v toplice, savne, spa centre ali na javna kopališča. Idealno bi bilo, da bi bili ti ustrezno vzdrževani in da bi vsi obiskovalci skrbeli za ustrezno higieno. A žal ni vedno tako, zato je dobro poskrbeti za preventivo, od tega, da ste primerno obuti, da se po kopanju ali tuširanju temeljito obrišete, še posebej med prsti, da se ne izogibate bazenčkom in prham za razkuževanje nog. Pri športnih aktivnostih uporabljajte svojo podlogo.
Doma po tuširanju ne skočite takoj v copate, naj se vam noge dobro posušijo. Kupite copate, ki so bolj zračni. V primeru močnega potenja predele med prsti, ob tem vam bo verjetno poskočila obrv, napudrajte z otroškim pudrom. Uporabljajte bombažne nogavice in svoj pribor za striženje nohtov, pilice pa po možnosti takšne za enkratno uporabo.
Še posebej pozorni bodite, če se ukvarjate s športom in si večkrat poškodujete nohte ali kožo na stopalih, če opravljate težko fizično delo, če ste starejši od 40 let, imate sladkorno bolezen ali ste v preteklosti že preboleli glivice.
Nadlogo si lahko nakopljete tudi zaradi neprimerne obutve, ki je pretesna ali iz sintetičnih materialov, saj z njo ustvarjate idealne pogoje za rast glivic. V primeru okužbe morate obutev razkužiti, ves tekstil, ki pride v stik z okužbo, pa prekuhati. Zavedajte se, da glivice na nohtih niso nedolžna stvar, saj vam lahko v napredovalni fazi povzročajo težave pri hoji in fizičnih aktivnostih.
Previdno z domačimi pripravki
Tablete so učinkovitejše od mazil, ki vsebujejo terbinafin, a je zdravljenje lahko dolgotrajno, stranski učinek uporabe teh tablet pa je lahko poškodba jeter. Topično si lahko poleg mazil nanašate kapljice ali pisalo ter lak proti glivičnim okužbam nohtov. Obstaja tudi zdravljenje z laserjem, s pomočjo katerega se noht pregreje in obsveti s svetlobo, ki poškoduje glivice.
Če prisegate na naravne metode zdravljenja, poskusite z mešanico litra vode in decilitra jabolčnega kisa. V njej pol ure namakajte noge, nato sperite z vodo in dobro osušite. Obolelo mesto lahko natrete z limono, ki jo po 15 minutah sperete z vodo, ali s prerezanim strokom česna, pri čemer pa velja previdnost, saj lahko nastanejo opekline.
Poskusite lahko tudi z mešanico žličke sode bikarbone in treh žlic vode, pasto pa si nanesete pred spanjem. Morda bo učinkovalo nekaj kapljic eteričnega olja sivke ali čajevca ter nanos kokosovega olja večkrat dnevno. Vsekakor pa upoštevajte navedene odmerke in čas nanosa, saj imate lahko v nasprotnemu primeru od tega več škode kot koristi.
Glivice niso vedno povzročiteljice sprememb
Možnost, da vas bo doletela ta trdovratna nadloga, je velika, a v nekaterih primerih glivice niso povzročiteljice sprememb na nohtih. Morda imate psoriazo ali luskavico, hujši vzrok je lahko rak. Glivice boste lahko potrdili z laboratorijskim testom, zato je priporočljivo obiskati zdravnika. Ta bo zdravljenje prilagodil vam in zdravilom, ki jih morda jemljete.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV