Simptomi možganskega tumorja oz. tumorja v glavi so slični simptomom drugih, manj nevarnih bolezenskih stanj, pri katerih se pojavijo glavoboli in omotica, zato ga pogosto diagnosticirajo pozneje, kot bi si želeli. In če lahko npr. v modih zatipamo bulo in pravočano opazimo spremembe, je tumor na možganih skrit pod lobanjo in ga tako ne moremo ne videti in ne zatipati.
Najpogostejša vrsta možganskega tumorja so sekundarni oz. metastatski tumorji – gre za zasevke drugih, primarnih rakov (najpogosteje raka dojk, pljuč, danke in debelega črevesa), najpogostejši primarni možganski tumor (tak zraste sam od sebe, začne pa ga okvara DNK-ja normalnih celic) pa so gliomi, ki nastanejo iz možganskih opornih celic. Ti tumorji so precej redki, medtem ko so sekundarni desetkrat pogostejši. Za to boleznijo je umrla tudi zvezdnica videospota Hot in herre.
Preživetje in rast tumorja sta odvisna od vrste tumorja in njegove lokacije, najboljšo diagnozo pa imajo tisti, ki trpijo za benignim tumorjem, medtem ko imajo najslabšo tisti z diagnozo glioblastoma. Velika večina možganskih tumorjev je benignih, ki se širijo tako, da odrivajo zdravo tkivo in povzročajo pritisk na druge dele.
Simptomi možganskega tumorja
S starostjo število obolelih za možganskim tumorjem narašča. Zgodnje odkrivanje pomeni bolj uspešno zdravljenje in uspešnejšo rehabilitacijo. Najpogostejši znaki so vztrajni oz. vsakodnevni glavoboli, ki so sicer najpogostejši znak pri vseh vrstah tumorjev, pa epileptični napadi, šibkost, letargija, motnje govora (težave pri oblikovanju stavkov), koordinacije in ravnotežja, slabost, ki jo spremlja bruhanje, krči, subtilna izguba vida (bitemporalna hemianopsija), endokrine motnje, nevrološki izpadi, težave s sluhom ali zvonjenje v ušesih ter slabše občutenje telesa. Simptomi možganskega tumorja so tudi spremembe v razpoloženju in tvegano početje ter izguba ravnotežja.
Dejavniki tveganja možganskega tumorja
Raziskave so pokazale, da nekateri dejavniki negativno vplivajo na naše telo in lahko vodijo v nastanek možganskega tumorja. Sem sodijo pogosta uporaba mobilnega telefona, nezdrav način življenja (debelost oz. prekomerna telesna teža, premalo gibanja, kajenje), hormonski dejavniki (hormonska nadomestna terapija, uživanje testosterona ipd.), staranje in dolgotrajna izpostavljenost določenim kemikalijam.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV