Moška neplodnost je pogosto spregledana tema. Ko se pri paru pojavijo težave z neplodnostjo, najprej pomislimo, da je nekaj narobe z žensko, a raziskave kažejo, da je treba vzroke neplodnosti iskati tako pri moškem kot pri ženski. Statistika kaže, da je pri 40 odstotkih neplodnih parov razlog moški.
Glavni vzrok moške neplodnosti je nesposobnost proizvajanja sperme oz. nezmožnost proizvajanja dovolj kvalitetne semenske tekočine. Ob tem je treba dodati, da vzrok neplodnosti pri več kot polovici moških ostane nepojasnjen.
To so morebitni vzroki moške neplodnosti:
Nizko število semenčnic (oligospermija)
To je lahko posledica genetskih dejavnikov, hormonskih motenj, zdravstvenih stanj, kot je kriptorhidizem (nespuščeni testisi), ali izpostavljenosti škodljivim okoljskim dejavnikom.
Slaba kakovost sperme
Kvaliteta semenčic je ključnega pomena za oploditev. Nizko število semenčic, slaba gibljivost le-teh ali nenormalna oblika semenčic (teratozoospermija) lahko povzročijo težave pri oploditvi.
Blokada v semenskih kanalih
Okvare ali blokade v semenskih vodih lahko preprečijo prehod semenčic. Prav tako nižjo plodnost povzroča morebitna prisotnosti antispermalnih protiteles.
Hormonske nepravilnosti
Na plodnost moški lahko vpliva tudi neravnovesje hormonov, kot so povišane ravni estrogena ali nizke ravni testosterona.
Morebitni vzroki za neplodnost so tudi izpostavljenost strupenim snovem (pesticidi, kemikalije in drugi hormonski motilci), genetske motnje, določena zdravila, okvare testisov, vnetja in okužbe sečil ali genitalnega trakta, slaba izbira lubrikanta, stres, določeno zdravstveno stanje (sladkorna bolezen, bolezen ščitnice, ledvična odpoved in druge kronične bolezni), prebolela vnetja (npr. mums), razširitev ven v modih (varikokela) in nezdrav način življenja (kajenje in alkohol). Redko je vzrok tudi odsotnost semenčic (azoospermija) ali odsotnost izliva (aspermija).
Diagnoza moške neplodnosti se lahko določi na več načinov:
Analiza semene (spermiogram)
Gre za preiskavo, ki ugotavlja kakovost semena. Ta osnovni test oceni število semenčic, njihovo gibljivost in obliko.
Hormonske analize
Preverijo se ravni hormonov, kot so testosteron, LH (luteinizirajoči hormon) in FSH (folikle stimulirajoči hormon).
Genetske preiskave
Če obstaja sum na genetske vzroke neplodnosti, se lahko izvedejo genetske preiskave.
Urografija
Neinvazivna diagnostična preiskava za prikaz sečil. Gre za slikovni test, ki pregleda morebitne blokade ali okvare v sečilih.
Moška neplodnost je lahko zelo stresna in čustveno zahtevna preizkušnja za pare. Pomembno je, da se pari, ki se srečujejo s to težavo, obrnejo na specializirane zdravnike ali klinike za reproduktivno medicino, ki lahko ponudijo ustrezno diagnozo, zdravljenje in podporo. S pravilno diagnozo in zdravljenjem lahko veliko parov zanosi in uresniči svoje sanje o družini.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV