Največ, kar lahko trenutno sami storimo v borbi zoper novi koronavirus, je nošenje zaščitne maske na javnih površinah, ohranjanje primerne razdalje in skrb za osebno higieno, zadnja raziskava pa kaže, da pomaga tudi zaščita oči. Veliko zdravstvenih delavcev poleg mask uporablja tudi tovrstno zaščito, bodisi zaščitna očala ali obrazni ščit, ki preprečuje, da bi virus v telo vstopil prek oči. Imajo običajna očala podoben učinek? To so se spraševali pri strokovnem časopisu JAMA Ophthalmol v študiji, v kateri so ugotavljali, ali nošenje očal preprečuje okužbo s covid-19.
Preučili so 276 kitajskih pacientov s covid-19, hospitaliziranih med januarjem in marcem, ter jih vprašali, ali nosijo očala in koliko ur na dan. Povprašali so jih tudi o nošenju kontaktnih leč in operaciji dioptrije. Ugotovili so, da 31,5 odstotka ljudi v regiji (podatke so črpali iz študije iz leta 1985 za kitajsko pokrajino Hubej) nosi očala dnevno in da je takšnih na zdravljenju zaradi novega koronavirusa zgolj šest odstotkov. Če nošenje očal ne bi bilo povezano s hospitalizacijo zaradi covid-19, bi pričakovali, da je 31,5 odstotka bolnikov očalarjev, a je bilo med njimi le 5,8 odstotka takšnih, ki so jih nosili osem ur na dan ali več. Avtorji raziskave so prepričani, da gre za povezavo med naočniki in okužbami z novim koronavirusom, saj naj bi se ljudje, ki nosijo očala, redkeje dotikali oči, prav tako očala nudijo zaščito pred virusom, ki se med drugim prenaša aerosolno, torej po zraku.
Gre zgolj za opazovalno študijo, ki ne trdi, da nošenje očal preprečuje okužbo s covid-19, je pa zelo verjetno, da to zmanjša možnost okužbe zaradi zgoraj naštetih razlogov, in sicer kar za 30 odstotkov, če jih dnevno nosimo najmanj šest ur.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV