Levkemija narašča s starostjo. Do 60. leta za levkemijo zboli od ene do pet oseb na 100.000 ljudi, po 70. letu pa se število obolelih poveča do štirikrat. Ta maligna bolezen krvi in krvotvornih organov, pri kateri v kostnem mozgu nastajajo in se nabirajo nenormalne oz. nezrele bele krvničke in izrivajo zdrave krvne celice, ki jih potrebujemo za normalno življenje, ima visoko stopnjo smrtnosti, saj se v veliko primerih odkrije prepozno za učinkovito zdravljenje. Ker se v kostnem mozgu nenadzorovano razraščajo rakave bele krvničke, kar ovira tvorbo normalnih belih in rdečih krvničk, se pojavijo simptomi anemije in podkožnih krvavitev (purpura).
Simptomi levkemije
Znakov bolezni, ki so posledica odpovedi kostnega mozga oz. razrasti rakavih celic v organe, je veliko in so simptomi različnih vrst levkemije. Sprva se pojavijo splošni simptomi (sistemski in fiziološki), kot so izguba telesne teže, izguba apetita, hitro napredujoča utrujenost, pogostejše okužbe (vnetje sečil, pljučnica), pogosto krvavenje iz nosu, povišana telesna temperatura, šibkost mišic, bolečine v kosteh, pretirano in nočno potenje, bleda koža in rdeče pike pod kožo. Ker te pogosto pripisujemo manj nevarnim stanjem, kot sta stres in izčrpanost, levkemijo pogosto odkrijemo prepozno. Bolniki z levkemijo so bolj nagnjeni k pojavu modric in krvavitev. Pogosto imajo bolniki pridružene bolečine v kosteh, povečane bezgavke – to je običajno prvi znak kronične limfocitne levkemije – občutek napetosti v trebuhu ter povečana jetra ali vranica.
Obstaja več vrst levkemije – akutno limfoblastna levkemija, kronična mieloična levkemija, akutno meiloična levkemija in kronično limfocitna levkemija. Kakšna je preventiva? Zdrav način življenja – da se ne ženemo prek lastnih zmožnosti, da se zdravo prehranjujemo, skrbimo za psihično in fizično kondicijo ter znamo prepoznati stres.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV