Moskisvet.com
Pitje vode

Zdravje

Ko zdrave navade to niso več: kdaj si z njimi v resnici škodite

M.S.
19. 01. 2023 05.00
0

Preventiva je boljša kot kurativa. To še posebej velja, ko govorimo o našem zdravju. Toda številni ne vedo, da si lahko z nekaterimi sicer zdravimi navadami v resnici škodijo.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

''Za razvoj zdravil in drugih metod zdravljenja zapravljamo gore denarja, namesto da bi jih skušali preprečiti. To je velika težava,'' razlaga doktor medicine Monique Tello.

Sovražite vadbo? Ti nasveti bodo premaknili vašo rit s kavča
Preberi še
Sovražite vadbo? Ti nasveti bodo premaknili vašo rit s kavča

Pet zdravih navad, s katerimi si lahko tudi škodujete:

Pretiravanje z vodo

Človeško telo večinoma sestavlja voda, zato ni treba posebej poudarjati, kako pomembna je za naš obstoj. Če nas večina čez dan spije premalo tekočine, lahko pride tudi do drugega ekstrema – preveč popite vode. To lahko vodi do hiponatriemije, ko je zaradi veliko količine vode v telesu v krvi premalo natrija (med blažje simptome sodijo zmanjšana sposobnost razmišljanja, glavobol, slabost in slabše ravnotežje). Kadar spijete preveč tekočine, se ledvice ne morejo znebiti odvečne tekočine, voda pa se posledično začne nabirati v telesu. Ledvica sicer lahko izločijo tudi do 28 litrov tekočine na dan, a zgolj liter na uro. Če jo torej popijemo preveč naenkrat, lahko to vodi v zastrupitev in porušeno ravnovesje elektrolitov, pa tudi v zatekanje možganov (cerebralni edem), do česar pride zaradi kopičenja odvečne tekočine v tkivih možganov in hrbtenjače.

Pijte, še preden postanete žejni.
Pijte, še preden postanete žejni. FOTO: Profimedia
To se dogaja z vašimi jetri, če pijete kavo
Preberi še
To se dogaja z vašimi jetri, če pijete kavo

Pretreniranost

Mnogi pozabljajo, da je počitek sestavni del treninga/vadbe, saj lahko pretiravanje vodi v poškodbe in ima lahko dolgoročne posledice na vaše zdravje. Med treningi namreč prihaja do mikropoškodb, ki nastajajo v mišičnih celicah, ko želimo napredovati. Telo se temu prilagaja, da bi bilo še močnejše. Zato smo po vadbi običajno utrujeni in z določenimi bolečinami. Telo potrebuje čas, da se sestavi nazaj in postane močnejše. Če mu ne ponudite dovolj počitka, nastopi pretreniranost, o kateri si lahko več preberete TU.

Količinsko in tudi intenzivnostno pretiravanje lahko vodi v negativen stres.
Količinsko in tudi intenzivnostno pretiravanje lahko vodi v negativen stres. FOTO: Adobe Stock
Miti in resnice o debelosti
Preberi še
Miti in resnice o debelosti

Ortoreksija nervoza

Ortoreksija nervoza oz. obsedenost s pravilno prehrano, kot ji tudi pravimo, je prehranska motnja, ki se pojavlja pri ljudeh, ki želijo izboljšati svoje zdravje. Že res, da je uživanje zdrave hrane koristno, a nekateri to priženejo do te skrajnosti, da ta postane obsedenost in začne omejevati človekov vsakdan ter lahko vodi v podhranjenost oz. kako drugače ogroža zdravje.

Ortoreksija je obsedenost z zdravo in neoporečno prehrano.
Ortoreksija je obsedenost z zdravo in neoporečno prehrano. FOTO: Shutterstock
S temi pijačami ne bi smeli jemati zdravil
Preberi še
S temi pijačami ne bi smeli jemati zdravil

Prehranski dodatki

Uživanje prehranskih dodatkov ob zavedanju, da s hrano, ki je osiromašena z vitamini in minerali, ne dobivamo dovolj hranil, narašča. A zaradi njih se marsikdo znajde tudi v bolnišnici, saj jih ne regulira Zakon o zdravilih, ampak zakonodaja o živilih. Ker torej ne gre za zdravila, smo ljudje manj pozorni na to, kakšne (stranske) učinke imajo lahko na naše telo, če ne sledimo navodilom uporabe. Vse o prehranskih dodatkih in njihovem vplivu si lahko preberete TU in TU.

Prehranske dodatke nekateri jejo kot bonbone.
Prehranske dodatke nekateri jejo kot bonbone. FOTO: Profimedia
Kolikokrat lahko pogrejemo ostanke hrane?
Preberi še
Kolikokrat lahko pogrejemo ostanke hrane?

Občasno postenje

Ljudje, ki imajo težave s krvnim sladkorjem, bi se morali, preden se odločijo za prekinitveni post oz. časovno omejeno prehranjevanje, o tem posvetovati z zdravnikom. Ti dve dieti namreč znižata raven glukoze v krvi, zato je treba prilagoditi zdravljenje, da se izognemo hipoglikemiji (znižani ravni glukoze v krvi) v času, ko smo spremenili dietni režim prehrane. Enako bi morali storiti, če dodobra spremenimo naše prehranjevalne navade.

Pozitiven odnos do staranja za toliko let podaljša življenje
Preberi še
Pozitiven odnos do staranja za toliko let podaljša življenje
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648