Mišični krči so običajno posledica utrujenosti mišic zaradi predhodne obremenjenosti, lahko pa so tudi posledica pretiranega ležanja, sedenja v nerodnem položaju ali ponavljajočih gibov. Nastane, ko se skeletna mišica oz. del mišice nenadejano skrči. Ker preobremenjena mišica ne more odstraniti mlečne kisline, ki nastaja pri razgradnji glukoze v energijo, se mišična vlakna skrčijo.
Krč običajno traja nekaj sekund – v nekaterih primerih tudi dlje in sicer vse dokler se ponovno ne vzpostavi normalen dotok krvi v mišico. Bolečina nas prisili k mirovanju, kar je posebej moteče sredi aktivnosti. Krči se namreč pogosto pojavijo med telesno vadbo, saj mišice tedaj porabijo vso zalogo kisika, ki ga imajo na voljo in se v njih začne nabirati laktat. Vzrok zanje pa je tudi izguba vode in soli.
Zdravniške pomoči pri mišičnih krčih običajno ni treba iskati. Z zdravnikom se posvetujte zgolj v primeru, da bolečina na prizadetem mestu ne izgine več dni. Če želite, da mišica popusti karseda hitro, obstaja preprosta in učinkovita metoda.
Kurativa
Vse kar potrebujete je igla. Če imate krče pogosto, naj postane vaša zvesta spremljevalka. Lahko je to injekcijska igla ali igla za šivanje. Ko vas zagrabi krč, mišico zbodite z iglo in ta bo zaradi uboda popustila. Te metode se poslužujejo številni profesionalni športniki, saj se je izkazala za izredno učinkovito. Četudi mišični krč popusti, to ne pomeni, da nadaljujete vadbo z isto intenziteto, saj je krč znak, da nekaj ni povsem v redu. Zato si vzemite nekaj premora in raztegnite problematično skupino mišic. Če igle nimate pri sebi, si lahko pomagate tako, da se na problematičnem mestu močno uščipnete s čimer do neke mere ustvarite učinek igle.
Gre za precej tvegan poseg, ki vam ga zdravniki ne bodo priporočali, saj tvegate okužbo in poškodbo živca oz. žile, zato se ga poslužite zgolj v skrajnem primeru. Najprej poskusite peto potisniti navzdol, prste na nogi pa potegniti močno k sebi, da se mišica raztegne in popusti.
Preventiva
Krče lahko tudi preprečimo. Kadar so povezani z utrujenostjo mišic, jih najlažje preprečite z zmanjšanjem intenzivnosti vadbe. Če tega ne želite oz. vam situacija tega ne dopušča, se pred hudimi telesnimi napori pravilno ogrejete, po zaključku pa dobro raztegnite. V primeru, da za krčem tiči elektrolitsko neravnovesje, si lahko pomagata z ustrezno prehrano in uživanjem šumečih tablet, ki vsebujejo magnezij, kalcij, natrij ali kalij, na svoj jedilnik pa dodajte mleko, živila iz posnetega mleka, pa jogurte, banane in listnato zelenjavo.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV