Strokovnjaki so do te ugotovitve prišli po tem, ko je 27 belopoltih aktivnih, fizično fit in zdravih žensk ter 20 moških sodelovalo v 12 tednov trajajočem programu vadbe in stroge diete, pri čemer so trenirali štirikrat tedensko (sprint, trening vzdržljivosti, trening odpornosti in raztezanje).
Polovica sodelujočih je trenirala zjutraj pred zajtrkom, preostala polovica pa v večernih urah pred večerjo. Pri vseh so opazili napredek oz. blagodejne učinke na zdravje, a jutranja in večerja rutina sta bili različno učinkoviti, posebej pri ženskah, domnevno zato, ker imajo te različen cirkadiani ritem. Ženske, ki so trenirale zjutraj, so tako pokurile sedem odstotkov več abdominalnih oz. trebušnih maščob in imele za sedem odstotkov nižji pritisk kot tiste, ki so trenirale v večernih urah. Tiste z jutranjo rutino so imele tudi močnejše noge. Ženske, ki so trenirale zvečer, so dobile večjo moč v zgornjem delu telesa, bile bolje razpoložene in tudi bolj lačne. Še več. Njihova mišična moč se je izboljšala za 29 odstotkov, za 15 odsotkov pa so bile tudi bolj vzdržljive od žensk, ki so trenirale zjutraj. To je pomembna informacija, sploh če imate specifične cilje.
Na moške čas vadbe ni tako očitno vplival kot na ženske. Kot se je izkazalo, so imeli moški, ki so trenirali zvečer, malce nižji krvni pritisk in višjo oksidacijo maščobnih kislin, večerni trening pa je zmanjšal tudi utrujenost za 55 odstotkov. Večerna vadba je priporočljiva za moške, ki želijo izboljšati svoje srce, metabolizem in duševno zdravje.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV