Vsi poznamo osebo, ki pridno skrbi za svoje zobe, jih ščetka in nitka po vsakem obroku ali prigrizku. Vendar se je izkazalo, da prepogosto ščetkanje ni koristno za zdravje zob.
"Zobe si res lahko umivate preveč," pravi dr. Jessica Tasios, zobozdravnica pri Ora Dental v Torontu, kot poroča Verywell Health.
Tasios pojasnjuje, da lahko prekomerno ščetkanje razjeda sklenino in povzroči umik dlesni, kar je znano kot abrazija zobne ščetke. To se zgodi zaradi prepogostega ali premočnega ščetkanja.
"Stroge omejitve glede pogostosti ščetkanja ni, vendar je na splošno več kot trikrat na dan nepotrebno in potencialno škodljivo," je opozorila dr. Tasios. Premočno ali prepogosto ščetkanje lahko poveča občutljivost zob in poškoduje dlesni, zaradi česar se umaknejo dlesni in razkrijejo korenine.
Kako pogosto si morate umivati zobe?
Sean Kutlay, zobozdravnik iz Kalifornije, priporoča ščetkanje vsaj dvakrat na dan – zjutraj in zvečer . Čeprav si s sodelavci umiva zobe trikrat na dan (po vsakem obroku), kar je idealno, priznava, da je dvakrat na dan za večino realen minimum.
Ščetkanje manj kot dvakrat na dan lahko povzroči kopičenje bakterij, nastanek kariesa in bolezni dlesni.
Raziskave kažejo, da neustrezno ščetkanje vpliva na veliko več kot samo ustno zdravje. Ena študija je opustitev nočnega ščetkanja povezala z večjim tveganjem za bolezni srce, druge študije pa so to povezale z demenco, artritisom in rakom trebušne slinavke .
Ameriško zobozdravstveno združenje priporoča, da pred ščetkanjem počakate vsaj 30 minut po jedi.
Kot pravi Kutlay, lahko umivanje zob takoj po zaužitju kisle hrane ali pijače škoduje vašim zobem, saj kislina oslabi sklenino, takojšnje umivanje zob pa jih lahko poškoduje.
Dr. Tasios dodaja, da kisla hrana ali pijača, kot sta pomarančni ali paradižnikov sok, oslabi sklenino. Če počakate 30 minut, se sklenina remineralizira in prepreči poškodbe, ki bi lahko nastale zaradi ščetkanja.
Kako pravilno umiti zobe?
Kutlay priporoča umivanje zob s krožnimi gibi z zobno ščetko z mehkimi ščetinami, ki očisti rob dlesni in vse površine zob. Poudarja tudi pomen nitkanja za odstranjevanje ostankov hrane med zobmi, menjave zobne ščetke vsake 3–4 mesece in nežnega ščetkanja za zaščito dlesni.
Tasios poudarja tudi uporabo zobne paste s fluoridom in dvominutno ščetkanje ter ugotavlja, da veliko pacientov hiti s postopkom, naglica pa vodi v neustrezno čiščenje. Temeljito in skrbno ščetkanje je najboljša obramba pred kariesom.
Če si po jedi pogosto umivate zobe ali jih ščetkate premočno, razmislite o prilagoditvi rutine. Poskusite nežno ščetkati 2–3-krat na dan s krtačo z mehkimi ščetinami v krožnih gibih dve minuti in ne pozabite na nitkanje.
Vir: krenizdravo.dnevnik.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV