Imate slabo vest zaradi prazničnega prenajedanja? Vas muči napihnjenost? Statistično se med prazniki zredimo za kilogram in pol. Seveda pa poleg dodatnih kilogramov praznično prenažiranje pušča tudi druge posledice. Zakisanost telesa, za kar je kriv sladkor, v tem primeru potice, čokolada in druge sladkarije, ki so našle pot v naše telo v prazničnem času. Zato je pomembno, da se v prihodnjih dneh izogibamo hrani, ki vpliva na nelagodje – tudi žvečenju žvečilnih gumijev, saj ti vsebujejo aditive, ki med drugim povzročajo napenjanje.
Za nekaj dni se odpovejte sladkorju, jajcem in mesu, ki jih nadomestite z zelanjavo, stročnicami in sadjem. Če k temu dodate še telesno vadbo – dovolj je že 10 minut hitre hoje – boste še toliko hitreje izboljšali vaše počutje.
Večni sopotnik prenajedanja je običajno napihnjenost, ki pa ni zgolj nadloga žensk. Povzroča jo kopičenje plinov v črevesju ali želodcu, ki se ne izločajo. To je lahko sila neprijetno, saj med drugim povzroča bolečine v trebuhu, predvsem pa daje značilni neprijeten občutek teže. K sreči obstaja nekaj preprostih orožij za boj proti tej nadležni prebavni motnji.
Bela lista
V primeru napihnjenosti ne jejte stročnic in zeljnic, bogatih s težko prebavljivimi vlakninami, kot so cvetača, zelje, brokoli in stročji fižol. Če že, stročnice uživajte v obliki pireja, ker so tako lažje prebavljive. Včasih je tako preprosta rešitev, kot je kozarec vode z limono, meto, ingverjem in kumaro, že povsem dovolj.
Za druge primere pa naj vaš jedilnik sestavljajo ovsena kaša ali kosmiči, ki dajejo dolgotrajen občutek sitosti ter nizkokalorični avokado, ki prav tako daje občutek sitosti. Z jogurtum – najboljša izbira je probiotični, lahko tudi v kombinaciji s sadjem in medom – boste stimulirali črevesje in omogočili lažjo prebavo, neolupljene kumare pa vam bodo pomagale pri odvajanju odvečne tekočine v telesu. Kuhanim jedem dodajte zelišča, kot so origano, kumina in timijan ali sesekljani česen, ki pomagajo pri filtriranju strupov in posledično lažji predelavi hrane oz. maščob.
Izbrana hrana naj vsebuje karseda malo soli, ki velja za enega glavnih krivcev napihnjenosti. Za spodbujanje prebave je priporočljivo poseči po ribah, kot sta tuna in losos, ki vsebujeta omega 3 maščobne kisline in omogočajo hitrejše izločanje hrane iz želodca.
Črna lista
V času napihnjenosti se izogibajte predvsem gaziranim in osvežilnim pijačam z aditivi in umetnimi aromami ter alkoholu, prav tako pitju večjih količin med obroki. Po njih ne jejte sadja, saj ta po zaužitju začne vreti. Če že uživate sadje, uživajte mehko, kot sok ali kašo in le v manjših količinah.
Prav tako v tem času s seznama črtajte bonbone, kadilci pa omejite kajenje, saj med kajenjem požirate veliko zraka. Kavo in pravi čaj nadomestite z zeliščnimi čaji (kumina, kamilice, mete, janeža, koriandra). Ne jejte vsaj tri ure pred spanjem.
Modri nasvet
Ne pozabite, prebava se začne v ustih! Zato priporočamo počasno, predvsem pa temeljito žvečenje hrane. Če dovolimo, da se hrana stopi v ustih, smo naredili že zelo veliko za naš želodec. Prav tako svetujemo, da jeste več manjših obrokov na dan in se gibate, saj rekreacija pripomore k temu, da se plini hitreje premikajo skozi prebavni sistem.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV