Moskisvet.com
Na stranišču, prebavne težave

Zdravje

Tako pogosto bi morali na stranišče, če ste zdravi

E.R.
13. 08. 2024 03.00
0

Redno odvajanje blata je ključnega pomena za naše zdravje.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Raziskava iz Washingtona kaže, da število odvajanj na dan veliko pove o vašem zdravju, pri čemer jim je uspelo ugotoviti tudi, kolikokrat na dan je najbolje iti na stranišče.

Raziskovalci so preučevali življenjske navade več kot 1400 zdravih odraslih in prišli do podatkov o tem, kolikokrat na teden so preiskovanci odvajali blato.

Ugotovili so, da je "popolna" številka eno do dve odvajanji blata na dan. V to skupino sodijo tisti, ki so uživali hrano, bogato z vlakninami, ki so redno telovadili in se dovolj hidrirali.

Vendar imajo ljudje, ki trpijo za zaprtjem ali odvajajo več kot trikrat na dan, večjo možnost, da imajo v črevesju prisotne toksične bakterije. Ta vrsta bakterij je povezana s poškodbami organov in duševnimi boleznimi, kot je depresija.

"Na splošno ta študija kaže, kako lahko pogostost odvajanja blata vpliva na telesne sisteme in kako je lahko nenormalna pogostost odvajanja pomemben dejavnik tveganja za razvoj kroničnih bolezni," je povedal dr. Sean Gibbons, avtor študije.

"Ta vpogled bi lahko uporabili tudi pri zdravih populacijah, s ciljem optimizacije zdravja in dobrega počutja."

 

Udeleženci raziskave so sprva navedli povprečno število odvajanj, nato pa so jih raziskovalci razdelili v štiri skupine.

Udeleženca so razvrstili v skupino zaprtje (če so blato odvajali enkrat ali dvakrat na teden), nizko normalno (med tremi in šestimi odvajanji na teden), visoko normalno (med enim in dvema odvajanjema na dan) in driska (več kot tri odvajanja blata na dan).

Ugotovljeno je bilo, da so starost, spol in indeks telesne mase pomembno povezani s pogostostjo odvajanja blata.

Mlajši ljudje in ženske z nižjim indeksom telesne mase so imeli na splošno redkejše blato.

Tisti, ki se zdravo prehranjujejo, redno telovadijo in pijejo dovolj vode, imajo večjo verjetnost, da bodo imeli bolj zdrave črevesne bakterije. Prav tako so bili to tisti, ki so hodili na stranišče enkrat ali dvakrat na dan.

Na zdravo črevesje vplivajo tudi zdrava prehrana, zadostna hidracija in redna telesna aktivnost.
Na zdravo črevesje vplivajo tudi zdrava prehrana, zadostna hidracija in redna telesna aktivnost. FOTO: Shutterstock

Udeleženci z zaprtjem in tisti z drisko so imeli večjo verjetnost, da bodo doživeli fermentacijo beljakovin v črevesju, kjer se razgradijo ogljikovi hidrati in sladkorji. "Če blato ostane v črevesju predolgo, mikrobi porabijo vse razpoložljive prehranske vlaknine, ki fermentirajo v koristne kratkoverižne maščobne kisline. Ekosistem nato preklopi na fermentacijo beljakovin, ki proizvaja več toksinov, ki lahko vstopijo v krvni obtok." Toksini lahko povzročijo poškodbe jeter in ledvic, povzročijo pa lahko še nekatere druge kronične bolezni.

Pri na splošno zdravi populaciji se je pokazalo, da je zaprtje povezano z ravnijo toksinov v krvi, za katere je znano, da povzročajo poškodbe organov.

Vendar pa raziskovalcem ni bilo jasno, ali so nenormalnosti v gibanju črevesja zgodnji sprožilci kronične bolezni ali pa je bila povezava pri bolnikih zgolj naključje.

Ljudje s težavami v duševnem zdravju pogosteje spadajo v visoko normalno ali celo skupino z drisko.

Vendar pa raziskave ne bi smeli jemati kot samoumevno, saj je bila v kategorijah zaprtja in driske omejena zastopanost.

Rezultati raziskav kažejo, da je bila preiskovana populacija na splošno zdrava. Vseeno pa bodite tudi sami pozorni na število odvajanj, saj lahko kažejo na vaše zdravstveno stanje!

Fit

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Vir: net.hr

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648