Kaj so akne?
Akne predstavljajo obolenje žlez lojnic, saj pride zaradi njihovega prekomernega delovanja in izločanja loja do zamašitve njihovih izvodil. Loj se skupaj s kožnimi celicami in bakterijami kopiči v globljih predelih kože in s tem kožo draži, zaradi česar se pojavi vnetje. Pri večini oseb se pojavijo akne na obrazu, pogoste so tudi na vratu, prsnem košu, hrbtu in ramenih.
Akne lahko prizadenejo ljudi vseh starosti in obeh spolov. Ženski spolni hormoni njihov nastanek nekoliko zavirajo, moški spolni hormoni pa spodbujajo, zato se v času pubertete dečki pogosteje srečujejo z aknami. V času spolne dozorelosti, ko se delovanje hormonov umiri, akne ponavadi izginejo. Pri ženskah se lahko ponovno pojavijo okoli 40. leta, saj takrat začne upadati tvorba ženskih spolnih hormonov.
Vzroki za razvoj aken
- prekomerno delovanje žlez lojnic
- androgeni hormoni in hormonske spremembe
- bakterije P. Acne, ki izločajo številne vnetne mediatorje ter razkrajajo trigliceride iz zamašenih lojnic v proste maščobne kisline, ki so prav tako povzročitelji vnetja
- prehrana z visokimi glikemičnim indeksom in uživanje mlečnih in mastnih izdelkov
- vpliv genetike na delovanje lojnic oziroma izločanje loja, torej na nagnjenost k mastni koži
- drugi možni vzroki: jemanje nekaterih zdravil, neprimerna nega in pretirana uporaba kozmetičnih sredstev
Vrste aken
Glede na starost, obliko vnetja ali glede na vzrok ločimo blago, zmerno in hudo obliko aken.
Blage ali komedonske akne
Sem spada mozoljavost najstnikov in je izražena blago, praktično brez vnetja. Nevnetnim aknam pravimo komedoni.
Zmerne akne ali papulopustulozna oblika
Gre za nekoliko bolj resno obliko bolezni in tudi ta oblika se največkrat pojavi v času pubertete. Zanje so značilni gnjojni mehurčki (papule in pustule) in rdečina na koži.
Huda oblika aken ali nodularne akne
Te se pojavijo pri moških, kjer so poleg papul in pustul značilni številni nodusi in ciste, ki segajo globlje v kožo, vsebujejo veliko loja ter so lahko zelo boleče.
Simptomi aken
- mastna koža z več lojnicami, ki se sveti, pore pa so nekoliko večje
- temne pike z odprtinico na sredi – črni ogrci
- izbočene pike brez odprtinice – beli ogrci
- vnete rdeče bule, napolnjene z gnojem – pustule, papule in noduli
- noduli so običajno tudi boleči
- brazgotinjenje
Kako zdraviti akne?
Poskrbimo za primerno prehrano
Najprej se izognemo uživanju svinjine, suhomesnatih izdelkov in ostrih začimb, hranil z visokim glikemičnim indeksom, kot so beli sladkor, bela moka in kravje mleko.
Izogibamo se stresu
Stres sproži izločanje številnih hormonov, ki vplivajo na različne faze v razvoju aken, kot tudi neposredno na delovanje celic žlez lojnic.
Aken ne stiskamo
Aken ne stiskamo, saj to povzroči vnetje in stanje še poslabša. Presežek loja ali sebuma je potrebno vsakodnevno odstranjevati z nemastnimi čistilnimi sredstvi – raztopine, geli ali mleko s pH 5,5, ki vsebujejo mila ter antibakterijske učinkovine.
Posvetujemo se z dermatologom
Pri hujših oblikah lahko zdravnik za zdravljenje aken predpiše lokalna dermalna mazila ali kreme (retinoide, benzoil peroksid in azelainsko kislino), antibiotike za sistemsko zdravljenje ali hormonsko terapijo. Učinkovito obvladovanje aken sestavlja faza zdravljenja, kjer z zdravilom zmanjšamo obseg in resnost aken, in vzdrževalno zdravljenje, s katerim zmanjšujemo ponovni nastanek aken.
Poskrbimo za pravilno nego kože
Zdravljenje z zdravili naj spremlja uporaba ustreznih kozmetičnih izdelkov, kot so izdelki za vlaženje, čiščenje in zaščito pred soncem. Pravilna nega kože na obrazu zajema čiščenje in uporabo negovalnih izdelkov na osnovi hidrofilnih gelov z z blagim antiseptičnem delovanjem. Izdelki za vlaženje lahko preprečijo suhost kože in z zmanjšanjem izhlapevanja vode pomirjajo kožo. Na spletni strani enikam.si priporočajo Set za popolno nego kože, ki ga sestavlja OXILVER Skin raztopina in gel za kožo. Vloga raztopine je, da kožo očisti in deluje antiseptično. Gel zaradi strukture omogoča daljši čas delovanja in intenzivnejši učinek oksigenacije in regeneracije kože. Mehurčki kisika čistijo prizadeto kožo ter blagodejno delujejo na kožni mikrobiom, medtem ko hialuronska kislina in Aloe vera poskrbita za dobro navlaženost, prožnost in gladkost kože.
Naročnik oglasa je Enikam.