Koliko časa koža okreva po opeklinah? To je v prvi vrsti odvisno od tega, kako zelo ste opečeni. Zakaj pa sploh nastanejo sončne opekline? Gre za obrambni mehanizem našega telesa pred škodljivimi ultravijoličnimi žarki. Rdeča barva in pekoč občutek bosta trajala približno pet dni (rdečina lahko izgine že po dnevu ali dveh, če gre zgolj za blago opeklino), pri hujših opeklinah, pri katerih nastanejo mehurji, pa lahko okrevanje traja tudi 10 dni. Opekline sicer pridejo z zamikom. Običajno bolečino začutite dve do šest ur po prekomerni izpostavljenosti soncu, največjo bolečino pa po 24 urah. Tri dni po opeklini se koža začne lupiti. To je naraven obnovitveni proces kože, ki se zaključi, ko je koža povsem ozdravljena. Lahko se vleče tudi nekaj tednov, če je opeklina res huda. Če boste kožo lupili sami ali koži pri tem pomagali, boste naredili še več škode.
Ko je koža izpostavljena sončnim žarkom, telo začne proizvajati melanin, temen pigment, ki varuje kožo – proizvajajo ga kožne celice melanociti. Koliko ga bo telo proizvedlo, je odvisno od naše genetike, ki vpliva tudi na hitrost regeneracije, prav tako leta in splošno zdravje človeka. Do sončne opekline pride, ko smo predolgo izpostavljeni sončni svetlobi. Pri tistih, ki imajo manj melanina, prej pride do poškodbe DNK v zgornjih slojih kože.
Večja tveganja za opekline imajo tisti, ki so bolj svetle polti, ljudje z rdečimi in svetlimi lasmi ter tisti s pegami. Tudi vsi ostali seveda niso imuni na opekline, saj noben ten kože ni odporen na UV žarke. Treba se je zavedati, da vas lahko opeče tudi ob oblačnem vremenu, saj žarki prodirajo skozi oblake. Kar do 80 odstotkov UV svetlobe lahko pride skozi tanjše plasti oblakov, v meglenem vremenu pa je lahko izpostavljenost žarkom celo večja kot ob jasnem vremenu.
Kako resno opeklino imate? Kadar imate rdečo kožo in pekočo bolečino, imate blago sončno opeklino. Zmerno, ko naštetima simptomoma dodate še oteklino in vročo kožo na dotik. Pri hujših opeklinah imate boleče mehurje in zelo rdeč odtenek kože. Pogosto opekline spremlja dehidracija (opekline pospešijo izgubljanje vode), izčrpanost, šok, povišan srčni utrip in zmedenost. Za optimalno celjenje kože uživajte veliko tekočine, predvsem vode, saj telo za optimalno delovanje potrebuje dovolj tekočine. Poleg tega jo opečena koža veže nase, da se hitreje celi. Za hitro lajšanje bolečin lahko skočite pod prho, voda pa ne sme biti ne premrzla ne pretopla. Privoščite si dovolj spanca, saj ta omogoča proizvodnjo določenih beljakovin, imenovanih citokini, ki pomagajo pri vnetjih, medtem ko pomanjkanje spanca povzroča slabšo regeneracijo. Če kadite, kar se da, omejite kajenje, saj tobak moti telo pri celjenju in pospešuje vnetja.
Pomagate si lahko tudi tako, da na opečeni predel nanesete mrzle obkladke, maslo, vlažilno kremo ali neodišavljen gel aloe vere. Pomembno je, da prizadeti del redno vlažite.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV