Nedavno je v španski oddaji 'Buenos Dias America' gostovala nutricionistka Teresa Coccaro, ki je spregovorila o prehrani otrok in tem, kako lahko starši svojim otrokom zmanjšajo vnos sladkorja in dodala, da ni nič narobe, če otroci na rojstnem dnevu pojedo kaj sladkega. V tistem trenutku se je njena obrazna mimika spremenila in nekaj trenutkov za tem je izgubila zavest. Oddajo so prekinili, Tereso pa odpeljali reševalci, čeprav je še pred njihovim prihodom prišla k zavesti. Zdravniki so ji kasneje diagnosticirali sinkopo. Teresa je kasneje sporočila, da dobro okreva, da pa bo opravila dodatne kardiološke preiskave in meritve srca, da odkrijejo vzrok.
Sinkopa (tudi omedlevica) je prehodna in kratkotrajna izguba zavesti zaradi zmanjšane prekrvitve možganov. Zaradi padca mišičnega tonusa postane telo mlahavo, človek pa je v obraz običajno bled, razložijo na Sekciji za medicino avtonomnega živčevja SZD. Zavest se po sinkopi po nekaj minutah vrne sama, človek pa je lahko po tem še nekaj časa zmeden in utrujen. Preden izgubimo zavest, lahko zaradi slabše prekrvavitve možganov pride do opozorilnih znakov, in sicer slabosti, temnenja pred očmi oz. zamegljenega vida, zvonjenja v ušesih, šibkosti okončin, omotičnosti, potenja, vročine ipd., ki lahko vodijo v kolaps. Kadar znake prepoznamo, lahko sinkopo preprečimo.
Vzrok motnje zavesti je nezadostna prekrvitev možganov, v primeru klasične sinkope pa je to posledica padca oz. nizke ravni krvnega tlaka (hipotenzija). Če npr. zgornji tlak pade s 110 na 90, lahko občutite blago omotico ali kratkotrajno omedlevico, kajti možgani nenadoma ostanejo brez zadostne količine kisika. Krvni tlak je sicer odvisen od več dejavnikov (utripa, upora v žilah, količine krvi, ki jo srce prečrpa oz. neustreznega delovanja srca, motenj srčnega ritma ali razširitve žil), in če se zmanjša kateri od teh, to lahko vodi do padca krvnega tlaka. Vzrok za sinkopo je sicer lahko tudi premalo kisika v prostoru ali nevrološka oz. psihogena motnja.
Vzroki za sinkopo so lahko povezani z refleksi. V tem primeru je govora o vazovagalni sinkopi – gre za najpogostejšo obliko sinkope, ki lahko doleti kogarkoli, pojavi pa se predvsem v pokončnem položaju; sproži jo neustrezen refleks zdravega živčnega sistema. Lahko pride tudi do situacijske sinkope, ki se pojavi po aktivnosti, ortostatske hipotenzije (nizek krvni tlak v pokončnem položaju) ali do omedlevice. ki je posledica pritiska na vrat oz. obračanja glave. Vzrok za sinkopo so lahko tudi zdravila ali pa je ta nevrološke oz. srčne narave (kardiogena sinkopa).
Kako preprečimo vazovagalno sinkopo? Čez dan uživamo dovolj tekočine, smo redno telesno aktivni, se redno prehranjujemo in ob simptomih izvajamo tehnike za dvig krvnega tlaka (napenjanjem mišic spodnjih udov, prekrižanje nog) ali pa se usedemo oz. uležemo. V primeru ortostatske hipotenzije se posvetujte z zdravnikom, sami pa si lahko pomagate tako, da si noge povijete z elastičnim povojem, previdno vstajate, hrano uživate v več manjših obrokih, uživate več tekočine in soli, spite z glavo pod rahlim kotom in ne počivate dlje časa v ležečem položaju.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV