"Nekateri strokovnjaki s področja spolnosti so mnenja, da se anksioznost lahko pojavi tudi zaradi strahu pred pomanjkanjem telesnega nadzora ali intenzivnega občutka med doseganjem orgazma."
Anksioznost zaradi orgazma je krovni izraz za vsak stres, ki je povezan s spolnim vrhuncem in ni specifična medicinska diagnoza. Pri moških lahko povzroči težave z erekcijo, pri ženskah pa anorgamijo (nezmožnost doseganja vrhunca). Negativni miselni vzorci in pretirana zaskrbljenost otežujejo sproščenost med seksom, vse to pa še poveča tesnobna občutja. Seks postane neroden, neprijeten, stresen, zaradi česar je orgazem težje doseči. Če se tovrsten izkušnje ponovijo, se lahko znajdemo v začaranem krogu stresa in napetosti, ko je čas za skok med rjuhe.
A da ne boste mislili – stvar ni tako zelo redka, kot se zdi. Gre za pogosto težavo pri obeh spolih, povzročijo pa jo lahko različni dejavniki, kot so konflikti v odnosu, težave v duševnem zdravju, spolna disfunkcija in nizka samopodoba. Ko se enkrat pojavi, lahko postane ciklična, zaradi česar je osebi vse težje uživati v spolnosti ali doživeti orgazem. Ker težave najlažje razrešujemo tam, kjer so njihove korenine, izpostavljamo nekaj najpogostejših vzrokov. Ob tem pa velja poudariti, da v veliko primerih ni samo enega vzroka, saj je anksioznost zaradi orgazma pogosto del širšega vprašanja tesnobe v odnosu ali znotraj posameznika. Najpogostejši vzroki so:
Močan pritisk partnerke: partnerka se pritožuje nad nezadovoljivo spolnostjo, kar povzroči strah, stres, napetost ... Podobno je s preteklimi negativnimi izkušnjami v partnerskem odnosu, ki so povezani s sramom, krivdo, neuspehom.
Zgodovina spolne travme: preteklo doživetje spolnega nadlegovanja ali zlorabe (npr. neprimerni komentarji v otroštvu, nadlegovanje, otipavanje, spolna zloraba).
Odraščanje v družini, kjer je bila spolnost tabu: v nekaterih konservativnih družinah je lahko vse, kar je povezano s telesom in spolnostjo, prepovedana tema, o kateri se ne govori – te predsodke pa lahko ponesemo tudi v odraslost.
Zdravila: zmanjšanje sposobnosti doseganja orgazma (manj pogosti ali manj intenzivni) se lahko pojavi zaradi stranskega učinka zdravil ter določenih substanc.
Samopodoba: povečanje telesne teže in večje spremembe v videzu lahko privedejo do izgube samozavesti, ki močno vpliva na to, kako se počutimo v svojem telesu. Ni hujšega kot to, da se počutimo neprivlačne, saj to ubija seksapil in samozavest med rjuhami. Tudi to lahko oteži doseganje orgazma in sproži nelagodne občutke ob stiku s partnerko.
Strah pred razočaranjem: mnogi moški so zaskrbljeni, da bi dosegli orgazem prezgodaj, ne dovolj kmalu ali ga sploh ne dosegli, saj to enačijo s prepričanjem, da ne znajo zadovoljiti partnerke. Podoben strah doživljajo tudi ženske, le da so zaskrbljene, da bodo v očeh moškega hladne, nesproščene, nezmožne doživeti orgazem. Čeprav se nekateri pari povsem odkrito pogovarjajo o tovrstnih temah, so pri mnogih še vedno prisotni strah in predsodki.
Težave v partnerstvu: povečani konflikti, občutek nerazumevanja, odtujenost in druge težave v odnosu lahko privedejo tako do zmanjšanja spolne aktivnosti kot tudi zadovoljstva v spolnosti. Težave z orgazmom so tako precej pogoste tam, kjer je v odnosu dlje časa pojavljajo nenaslovljene težave.
Anksioznost zaradi drugih vzrokov: tudi nagnjenost k tesnobi, ki nima povezave s spolnostjo, lahko privede do težav z orgazmom. Nenehno ukvarjanje z negativnimi mislimi, nemir, zaskrbljenost in vsesplošna napetost ustvarjajo frustrirajočo oviro za uživanje v spolnosti in povzročijo, da orgazem postane še dodatno žarišče anksioznosti. Ob tem velja omeniti sočasne težave, ki se rade pojavljajo poleg anksioznosti zaradi orgazma, in sicer erektilna disfunkcija, zakasnjena ejakulacija, anksioznost zaradi spolne uspešnosti, generalizirana anksiozna motnja.
Vprašanja za razmislek, ki so lahko v pomoč
Kaj zame pomeni, če ne morem doživeti orgazma ali ga ne more doživeti partnerka?
Ali se bojim izgube kontrole, ko doživim orgazem?
Kakšen pomen pripisujem orgazmu?
Kakšne izkušnje imam v spolnosti od začetka spolne aktivnosti do danes?
Sem že doživel kritiko na račun spolnosti ali telesa?
Kdaj poiskati strokovno pomoč?
Občasne težave pri doseganju orgazma ali doživljanju blage tesnobe so povsem normalne, zlasti takrat, ko je razmerje še sveže ali smo v obdobju večjih življenjskih sprememb, stresa, konfliktov. Če pa se anksioznost zaradi orgazma pojavlja več mesecev ali z več kot eno partnerko (torej v vsakem razmerju) in posredno vpliva na počutje zunaj spalnice, je morda čas za razmislek o poglobljenem reševanju težav s pomočjo strokovne pomoči. Prej ko odpravimo osnovne težave, lažje se soočimo tudi s tovrstno anksioznostjo. Seveda pa ne smemo pozabiti na stvari, s katerimi lahko začnemo že sami – to je skrb za zdrav življenjski slog, redno vadbo, zdravo prehrano in osvajanje tehnik za učinkovito spopadanje s stresorji vsakdana.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV