Podočnjaki oz. zabuhlost pod očmi slej ko prej prizadene vsakogar. K sreči za to neizbežno nadlogo obstajajo številne rešitve, tudi naravne, s katerimi se boste učinkovito znebili ene največjih estetskih težav.
Večina je prepričana, da so podočnjaki posledica pomanjkanja spanca. Ker se pogosto pojavijo po spancu, jih povezujemo z neprespanostjo, kar pa je zmotno. Jutranja zabuhlost je namreč vzrok prerazporeditve krvnega obtoka, ko smo v ležečem položaju, podočnjaki pač ne.
Glavni razlog podočnjakov je tanjšanje že tako tanke kože pod očmi. Podočnjaki so tudi dedni, ''strica iz ozadja'' pa sta lahko tudi alergija in dehidracija. Kitajska medicina vzroke pripisuje nezadostnemu delovanju ledvic, kar je posledica preobremenjenosti, utrujenosti in pomanjkanju počitka. Vzrok je lahko tudi pomanjkanje vitaminov in antioksidantov, pa vremenska sprememba, kožne bolezni, zamašen nos, slabokrvnost, prekomerno kajenje, preveč zaužite soli, vnetje očesne veznice in manjko železa. Vzroke pa lahko iščemo tudi v stresu. Še dodatno jih poslabšajo sončenje, alkohol in močno začinjena hrana.
Podočnjakov se lahko lotimo na različne načine. Poleg (pogosto dragih) kozmetičnih izdelkov lahko pobrskamo tudi po domači lekarni in izberemo naraven način.
Čajna vrečka
Čaj je poleg kumar verjetno najbolj razširjeno orožje proti podočnjakom. Na oči položite dve ohlajeni vrečki čaja in ju pustite stati 20 minut. Idealna izbira sta zeleni in črni čaj, saj vsebujeta tein. Ta zmanjšuje oteklino, medtem ko zeliščni čaji, kot so kamilice, vsebuje snovi, ki pomirjajo vnetja in rdečico.
Ledena čajna žlica
Čajni žlici en večer prej postavite v zamrzovalnik, da se čez noč ohladita. Zjutraj si za nekaj minut s hrbtno stranjo pokrijte očesi in zabuhlost bo hitro izginila.
Rezine hladne kumare
Kumara se pogosto uporablja v kozmetiki, saj imajo adstrigentne učinke (z zožanjem kapilar zmanjšujejo vnetno reakcijo). Vsebujejo antioksidante in flavonoide, ki blažijo draženje okoli oči. Veljajo za najstarejšo metodo odpravljanja podočnjakov. Preden jih uporabite v zdravilne namene, jih ohladite v hladilniku. Rezini položite na oči in jih pustite počivati 15 do 30 minut, rezini pa po potrebi vmes zamenjajte z bolj hladnima.
Rezine hladnega krompirja
Zaradi vsebnosti škroba deluje krompir protivnetno in zmanjšuje otekanje. Krompir olupite in narežite na tanke rezine. Ohlajenega na zaprte oči položite za najmanj 15 minut. Zaradi svoje teksture ostaja dlje časa hladen kot kumare.
Beljak
Iz beljaka naredite trd sneg in ga nanesite na podočnjake. Počakajte 15 minut. Medtem ko se bo beljak trdil, bo koža postajala vse bolj napeta, saj snovi v njem spodbujajo pretok krvi in posledično zmanjšajo vidnost temnih lis pod očmi. Po končani terapiji ga sperite z vodo. Koža bo gladka in napeta.
Rezine hladnega jabolka
Jabolka vsebujejo tanin, ki pomaga posvetliti barvo kože. Kombinacija vitamina B in C skupaj s kalijem pa pomaga pri ohranjanju svetlosti kože okoli oči. Ohlajeno jabolko narežite na tanjše krhlje. Položite jih pod oči in pustite počivati 30 minut. Kožo sperite s hladno vodo, za konec pa nanesite vlažilno kremo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV