Kakšno je splošno mnenje glede cepljenja dečkov proti HPV? Še vedno obstaja stigma ali se stvari počasi premikajo na bolje?
Stvari se premikajo, a nismo še tam. Vsakokrat, kadar se pogovarjamo bodisi s starši ali strokovno javnostjo, lahko rečemo, da se resnosti zavedajo, a stvari se premikajo počasi. Moram priznati, da največjo težavo predstavlja miselnost javnosti, da je HPV povezan le z ženskami, druga pa je nespametno razmišljanje nekaterih staršev: "Naj dovolim cepljenje mojega dečka z razlogom, da bo s tem preprečil okužbo deklice, s katero bo nekoč morda imel spolni odnos?"
Že če pogledamo, koliko je dandanes istospolnih razmerij – kdo zagotavlja, da bo ta deček imel spolni odnos z deklico? Možnost okužbe je tako na strani deklic oziroma žensk kot tudi dečkov oziroma moških.
Zdi se, da so opozorilni drobni papilomi pogosto spregledani kot nenevarni izrastki, ki bodo že minili ali pač ne?
Humanipapiloma virusi povzročajo papilome, torej bradavice, njihov prenos je zanimiv, kajti ni nujno, da gre za klasičen spolni odnos s penetracijo v nožnico ali anus. Dovolj je že dotikanje in že v tem koraku moramo omeniti, da ne govorimo nujno o dotikanju spolovila na spolovilo, dovolj je že dotik roke in spolovila. Prav tako je nujno zavedanje, da kondom ni absolutna zaščita pred HPV. In tukaj je treba že v tej fazi povedati, zakaj stroka priporoča cepljenje proti HPV tako zgodaj. Prvič, dotikanje spolovil se začne že v prvi polovici najstništva, in drugič, ker je imunski odziv na cepivo takrat zelo dober.
Kaj povzročajo humanipapiloma virusi v smislu bradavic?
Povzročajo kondilome, ki zrastejo na penisu, na skrotumu, na koži okoli spolovila in pri ženskah v nožnici, v okolici nožnice in na koži. Kadar so te bradavice velike in hitro rastejo, jih hitro opazi oseba, ki jih ima, pa tudi zdravniki (splošni zdravniki, ginekologi, zdravniki šolske medicine ...). Kadar so te bradavice manjše (in teh je večina), jih radi spregledajo. A nujno je vedeti, da so ti posamezniki vseeno infektivni.
Še posebej se morajo ženske informirati, da kadar je nožnica oz. izhod nožnice infeciran s spremembami, se otrok med porodom lahko okuži in razvije grozno papilomatozo grla, ki je zelo resen zaplet in ravno iz tega razloga tem ženskam svetujemo porod s carskim rezom. In dva tipa HPV virusa (6 in 11), ki te spremembe povzročata, sta zajeta v cepivu, ki je na voljo v Sloveniji.
Torej vi iskreno svetujete staršem, naj se odločijo za zgodnja cepljenja proti HPV?
Absolutno.
Pravite, da je cepljenje učinkovitejše kot prebolelost?
Tako je. To je treba razumeti. Cepljenje proti HPV je mnogo bolj učinkovito kot prebolelost. Da razložim: Ko se okužimo z virusom HPV, ta takoj vstopi v našo celico in se tam skrije pred našim imunskim sistemom. HPV nato kasneje izstopi iz celice na površino in takrat lahko okuži novega ali istega stalnega partnerja, ki je morda okužbo že prebolel in se sedaj lahko ponovno okuži ter ponovno okuži tudi svojo partnerico. Tako smo ujeti v začaranem krogu. S cepljenjem pridobimo tudi protitelesa tipa IGA – to so protitelesa, ki so prisotna v sluznicah in slini. Torej ko virus izstopi na površino in bi lahko okužil partnerja, ga imunski sistem ulovi in uniči.
V Sloveniji se soočamo z velikim nezaupanjem v cepljenje
Moje mišljenje je, da je treba poskrbeti za dobrobit družbe. Posameznik se lahko odloča o zdravljenju zase, a v primeru, ko zaradi necepljenja sebe nekdo lahko okuži drugega, menim, da je treba biti bolj odločen. Namreč če imate vi raka na glasilkah, se lahko odločate zase, za svoje zdravljenje in po svoji volji. Ko pa zaradi vašega necepljenja lahko zboli nekdo drug, pa ni ravno dobro.
Se HPV lahko preboli ali pozdravi?
Dobro vprašanje. Kar 80 odstotkov spolno aktivnih ljudi se (vsaj) enkrat v življenju okuži s HPV. Opažamo, da se večina (nekje 95 odstotkov njih) okuženih žensk virusa HPV znebi po naravni poti, z lastno imunostjo. Le pet odstotkov žensk ostane torej trajno okuženih. In le pri njih opažamo spremembe, ki se še poslabšujejo. Vprašati pa se je treba, kdo so te ženske? To so namreč ženske, ki so bile že zelo zgodaj spolno aktivne, kajti njihove celice (ki so, kot smo že izvedeli prej, najboljša tarča za HPV) so bile takrat najbolj ranljive – namreč takrat te celice še nimajo dodatnega sloja, ki bi jih lahko zaščitil.
Mlade punce v zgodnjem najstništvu so torej najboljša tarča za HPV in za slab potek. Tu je pomembno omeniti še dodatne okužbe, ki še dodatno poslabšujejo celotno situacijo. Če je mladostnica ali ženska okužena s še kakšno drugo spolno prenosljivo boleznijo ali zgolj z recimo glivicami, v nožnici še poslabšajo potek.
Pozabljamo tudi na kajenje. Skorajda nihče ne ve, da je rak materničnega vratu kar petkrat bolj povezan s kajenjem kot rak pljuč. Šokantno, kajne?
S cepljenjem smo torej zaščiteni proti devetim različnim najnevarnejšim serotipom?
Tako je, a ne čisto. Namreč tekom raziskovanja tega cepiva so odkrili t. i. sorodstvene vezi teh serotipov. Marsikateri serotip z nižjo številko je, lahko bi rekli, v prvem sorodstvenem kolenu s serotipom z višjo številko. Torej s cepljenjem nismo zaščiteni le proti devetim, temveč smo približno 95-odstotno zaščiteni proti vsem serotipom, saj so si tako zelo podobni med seboj.
'Meni se to ne more zgoditi' je pogosta misel mladega moškega, pa vendarle, kako pogost je HPV pri mladih fantih?
Najprej razjasnimo: HPV ni stvar let, temveč celega življenja. Torej HPV lahko dobi tudi 50-letnik.
Težava pri moških je, da njihov imunski sistem virusov HPV ne more tako uspešno odstraniti po naravni poti, kot jih lahko ženske. Moški so po okužbi s HPV z njim v veliki večini okuženi celo življenje.
Moški tudi nimajo sluznice – namreč vsi vemo, da je prek skoraj celega penisa koža, tam pa se bradavice težje razvijejo – a to ne pomeni, da moški ni okužen. Druga zgodba je anus. Tam sluznica je in tam večkrat opazimo bradavice, sploh pri istospolnih partnerjih.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV