Heimlichov prijem je ukrep iz nabora prve pomoči, ki jo izvajamo na osebi, ki ji grozi zadušitev. Kadar zaradi tujka pride do zapore dihalne poti, lahko to vodi v oteženo dihanje, do zamašitve vstopa v grlo in celo smrt. Ta pojav je najbolj pogost pri otrocih, ki pojedo ali vdihnejo manjši predmet, kot je npr. frnikola, med odraslimi pa so pogoste zadušitve med jedjo, ko pogoltnemo večji kos premalo prežvečene hrane – pogosto je težava z govejim mesom – ki se zatakne v ustih, žrelu ali v sapniku ob glasilkah. Do tega najbolj pogosto pride, ko hrano hlastamo in sočasno govorimo.
Pri tem lahko pride do delne zapore dihalnih poti, ko nam prizadeti lahko odgovarja, diha in kašlja, kadar pride do življenjsko ogrožujoče zapore, pa ne more odgovarjati. Poskuša dihati, a ne more, pri čemer v obraz postaja modrikast, bled in poten, med poskusi dihanja pa se slišijo grobi piski.
Če je prizadeti pri zavesti, ga skušamo spodbujati h kašlju. Nagnemo ga rahlo naprej in petkrat udarimo po hrbtu med lopaticama, in sicer s peto dlani. V primeru, da noben udarec ne reši težave, se poslužimo Heimlichovega prijema, ki dvigne pritisk v trebušni votlini. Prijem ni primeren za nosečnice in otroke, mlajše od dveh let – pri otrocih spodbujamo kašelj, ki je, če deluje, najbolj učinkovita tehnika ali manever, pri dojenčkih pa se uporablja pritisk na prsni koš z dvema prstoma. Prijem izvedemo petkrat in če ni učinkovit, spet spodbujamo kašelj z udarci med lopaticama. Udarce in prijem ponavljamo do prihoda reševalcev. Če je prizadeti nezavesten in mu dihalne poti ovira tujek, na njem ne izvajamo omenjene tehnike, ampak v ležečem položaju začnemo s temeljnimi postopki oživljanja (masaža srca). To namreč ravno tako poveča pritisk v trebušni votlini.
Kako izvajamo Heimlichov prijem?
Stopimo za prizadetega, ga nagnemo nekoliko naprej in objamemo okoli pasu. Z eno dlanjo objamemo drugo, ki je stisnjena v pest, palec pa gleda proti trebuhu. Dlani položimo na predel pod žličko (kjer se rebra stikajo) in trebuhom oz. pod rebrni lok. Ko smo v pravilnem položaju, trebušno steno silovito potisnemo navznoter in nato navzgor. Tehniko ponovimo do petkrat. Če oseba omedli, se poslužimo tehnike oživljanja.
Heimlichov prijem na sebi
Včasih ob nas ni nikogar, ki bi nam lahko pomagal, k sreči pa si lahko pomagamo kar sami. Pest položimo nad popek in jo zgrabimo z drugo dlanjo ter se nagnemo čez trdo površino, kot sta stol in ograja. Takrat s pestjo pritisnemo navznoter in navzgor.
Heimlichov prijem je nedavno rešil tudi življenje prijatelju Woodyja Allena, prijem pa je izvedel kar sam Allen v eni izmed newyorških restavracij. "Woody mi je rešil življenje. Običajno naročim ribo, tokrat pa sem izbral svinjino. Kmalu za tem, ko smo začeli jesti, se mi je košček mesa zataknil v grlu in sem le stežka dihal. Zgrabila me je panika, bil sem prestrašen, nato pa me je Woody rešil,'' je dejal politik Andrew Stein. ''Bil je kot prizor iz enega njegovih filmov. Če ne bi razmišljal tako hitro, bi lahko umrl. Dolgujem mu svoje življenje.'' Allen je že leta 1992 na podoben način rešil življenje producentki Jean Doumanian, ki se ji je v grlu zataknil kos kruha.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV