Raziskava je identificirala " hangxiety ", izraz za anksioznost , ki se pojavi po zaužitju alkohola. Klasični simptomi mačka so glavobol, slabost in utrujenost, lahko pa se pojavita tudi tesnoba in razdražljivost .
Oseba s predhodno anksioznostjo ali depresijo ima večjo verjetnost, da bo po prekrokani noči občutila tesnobo.
Pomembno je, da prakticirate t. i. "mindfullness", če se po pitju počutite nelagodno, vas je sram, ali kaj obžalujete. V pomoč so lahko tehnike, kot so globoko dihanje, meditacija in joga.
Kaj je hangxiety ?
"Hangxiety" združuje angleški besedi za mačka (hangover) in tesnobo (anxiety), nanaša pa se na čustveni stres , kot sta zadrega in obžalovanje, ki sledi noči popivanja. Ti občutki pogosto spremljajo tradicionalne simptome mačka, kot so glavobol, utrujenost in slabost.
Raziskave kažejo, da lahko hangxiety poslabša anksioznost in depresijo, kar povzroči fizično nelagodje, kot so bolečine v telesu, omotica in utrujenost, pa tudi čustvene težave, kot so krivda, razdražljivost in negativna prepričanja vase.
Zakaj se po pitju alkohola počutite tesnobni?
Pitje alkohola lahko poslabša simptome mačka, zlasti če že trpite za anksioznostjo ali depresijo. Študije kažejo, da je močnejši maček povezan z višjo stopnjo anksioznosti, depresije in stresa.
Alkohol ima sprva pomirjujoč učinek z interakcijo z receptorji gama-aminobutirne kisline (GABA) v možganih. Vendar ko noč napreduje in ko spite, alkohol poveča aktivnost glutamatnih receptorjev, kar lahko povzroči večji občutek tesnobe v naslednjem dnevu.
Ciklus alkohola in tesnobe
Motnja odvisnosti od alkohola je pogosto povezana z anksioznostjo. Uživanje alkohola za obvladovanje tesnobe lahko ustvari začaran krog – začasno olajšanje tesnobe lahko povzroči odvisnost od alkohola, sčasoma pa poslabša simptome tesnobe.
Alkohol tudi zviša raven kortizola, kar poslabša čustveno regulacijo in moti zdrave mehanizme obvladovanja.
Zdravljenje
Za lajšanje tesnobe po pitju alkohola zdravite najprej telesne simptome mačka:
rehidrirajte se - alkohol vas dehidrira; zato telo napolnite s tekočino in elektroliti, ki jih najdete denimo v izotoničnih pijačah, prav tako pa pijte tudi sadne sokove in med;
počitek – poskrbite za dovolj spanca za povrnitev energije;
zdravila proti bolečinam – izogibajte se acetaminophenu zaradi možne poškodbe jeter; uporabite ibuprofen ali aspirin za glavobol.
Bodite prijazni do sebe, tudi če po pitju občutite obžalovanje ali sram. Sočutje do samega sebe lahko zmanjša tesnobo in depresijo. Sprostitvene tehnike, kot so globoko dihanje, meditacija, joga ali tai chi, lahko pomagajo znižati krvni tlak in srčni utrip.
Kako ustaviti tesnobo po pitju alkohola?
Razmislite o izogibanju alkohola, če poslabša vašo anksioznost ali depresijo. Če pijete, se držite ene vrste alkohola in omejite vnos na eno ali dve pijači. Hidrirajte se s pitjem vode ali gazirane vode vmes med uživanjem posameznih alkoholnih pijač, da preprečite dehidracijo in brezglavo pitje.
Za zmanjšanje vsebnosti alkohola se odločite za lažje pijače, kot sta špricer ali pivo.
Kdaj se obrniti na zdravnika?
Poiščite strokovno pomoč, če tesnoba ovira vaše vsakodnevne dejavnosti. Zdravnik lahko oceni, ali sta anksioznost in depresija prisotni, in lahko priporoči omejitev ali izogibanje uživanju alkohola.
Obiščite zdravnika, če sumite na motnjo odvisnosti, kar kažejo simptomi, kot so prekomerno pitje, kot je predvideno, motnje pri vsakodnevnih dejavnostih, potreba po alkoholu za lajšanje simptomov, nezmožnost zmanjšanja, predolgo uživanje alkohola in odtegnitveni simptomi.
Vir: krenizdravo.dnevnik.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV