Kruh v osnovi predstavlja bogat vir ogljikovih hidratov (OH). Ker so nas učili, da ogljikovi hidrati redijo (kar pa vedno ne drži), se kruhu marsikdo izogiba. Če se mu odpoveste, boste namreč v telo vnesli manj ogljikovih hidratov (ti so v telesu shranjeni kot glikogen, ki vsebuje vodo – zakaj je to pomembno, izveste v nadaljevanju), zato se vam bo sprememba zelo hitro poznala na telesu, saj bo telo začelo porabljati zaloge glikogena. Izgubljati boste začeli kilograme, zaužili pa boste tudi manj sladkorja. Znebili se boste maščobnih blazinic, izboljšali se vam bosta prebava in prekrvavitev. Hujšanje ne bo hitro in ne gre za izgubo maščob, ampak izgubljanje vode, ki se nabira v telesu. Kruh namreč zadržuje vodo v telesu, kar vodi v zakisanost in zastrupljenost telesa. Telo višek ogljikovih hidratov hrani v obliki mlečne kisline (omenjeni glikogen), ki nase veže vodo. In če vemo, da vsak gram ogljikovih hidratov nase veže od tri do štiri grame vode oz. od tri- do štirikrat več vode od lastne teže, potem vemo, zakaj se z uživanjem kruha pridno nabirajo kilogrami. Na tem mestu velja dodati, da med kruhe sodi tudi pekovsko pecivo, ki pa ne le redi, ampak je zaradi svoje sestave in priprave lahko tudi rakotvorno.
Če boste nehali uživati kruh, boste čutili manj lakote. Kruh namreč dvigne nivo sladkorja v krvi, a ta nato tudi hitro pade. To zbega možgane, saj jim pošilja nejasne signale, ki za posledico povečajo hrepenenje po hrani in apetit oz. lakoto. Pri posredovanju informacijah na relaciji želodec–možgani je namreč časovni zamik, saj traja približno 20 minut, da možgani zaznajo, da ste uživali hrano. Ker predelani ogljikovi hidrati, ki jih bel kruh premore, kolikor hočete, se raven sladkorja v krvi hitro poveča in nato naglo pade. To se lahko zgodi znotraj 20 minut in možgani sploh ne zaznajo, da ste jedli. Tako ste kmalu po tem spet lačni. Če se kruhu ne želite odpovedati, ga uživajte zelo počasi ali pa belega zamenjajte za na primer polnozrnatega, kajti žitarice so sposobne uravnavanja in regulacije sladkorja v krvi.
Ker je v primeru uživanja belega kruha v telesu enkrat preveč, drugič pa premalo ogljikovih hidratov, to možgane, za katere so OH-ji gorivo oz. glavni vir energije, zmede, nihanje pa povzroči občutek utrujenosti in izčrpanosti. S tem, ko se odpoveste kruhu, lažje nadzorujete tisti del možganov, ki pozna okus in vam govori, kaj potrebujete glede na okus in ne kaj potrebujete iz drugih, bolj upravičenih razlogov. Zato črtanje belega kruha z jedilnika zmanjša potrebo po nezdravi prehrani. Možgani zaradi manjše količine ogljikovih hidratov začnejo delovati počasneje in s tem, ko se zmanjša vnos ogljikovih hidratov, pade tudi količina dobre volje. Ker so ogljikovi hidrati glavni vir energije v telesu, lahko pomanjkanje le-teh prizadene posebej tiste, ki se redno ukvarjajo s športom, saj je telo slabše pripravljeno na telesne napore.
Ker beli kruh ne vsebuje vlaknin, ki so neprebavljiv del rastlin in igrajo pomembno vlogo pri prebavi – stabilizirajo nivo krvnega sladkorja in zmanjšajo tveganje za debelost – se lahko pojavijo težave s prebavo in zaprtjem, saj so vlaknine predpogoj za normalno delovanje prebave in črevesja. Poskusite s črnim ali drugimi, bolj zdravimi oblikami kruha.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV